šefica bh. diplomatije
Turković: Umjesto Trgovske gore pronaći druge lokacije za nuklearno odlagalište
Kako je naglasila predložena lokacija u Trgovskoj gori udaljena je manje od jednog kilometra od granice s Bosnom i Hercegovinom i ta potencijalna lokacija za nuklearni otpad prijeti curenjem u podzemne vode, koje se ulijevaju u rijeku Unu, na koju se stanovništvo sjeverne BiH egzistencijalno oslanja
Ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Bisera Turković upozorila je danas u Beču da predložena lokacija odlagališta nuklearnog otpada ugrožava bh. nacionalno blago – rijeku Unu i 300.000 stanovnika na sjeveru Bosne i Hercegovine.
U uvodnom izlaganju na Generalnoj skupštini Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) naglasila je da je pandemija Covid-19 suočila svijet s nezapamćenom situacijom, ali dok traje borba za rješavanje te situacije ne smije se zaboraviti poštivanje ljudskih prava, s pravom na život, koji je njihov temelj.
– U sjevernoj Bosni i Hercegovini danas je ugroženo to pravo na život. Zbog predloženog odlagališta nuklearnog otpada u Trgovskoj gori, u susjednoj državi Hrvatskoj, ugroženi su životi onih koji žive u blizini rijeke Une, jedne od rijetkih netaknutih i bistrih rijeka u Evropi prema National Geographicu – podvukla je.
Kako je naglasila predložena lokacija u Trgovskoj gori udaljena je manje od jednog kilometra od granice s Bosnom i Hercegovinom i ta potencijalna lokacija za nuklearni otpad prijeti curenjem u podzemne vode, koje se ulijevaju u rijeku Unu, na koju se stanovništvo sjeverne BiH egzistencijalno oslanja.
– Državna regulatorna agencija za radijacijsku i nuklearnu sigurnost Bosne i Hercegovine smatra da predloženo mjesto na Trgovskoj gori predstavlja visok rizik za potencijalne zemljotrese, klizišta i poplave. Seizmička područja poput ovog ne udovoljavaju međunarodnim standardima za izgradnju takvog postrojenja za nuklearni otpad – kazala je ministrica Turković.
Također, istaknula je, da predloženo mjesto predstavlja direktnu prijetnju lokalnim zajednicama, koje broje 300.000 ljudi, koji se svakodnevno oslanjaju na rijeku Unu.
– Potencijalni negativni utjecaji na zdravlje također izazivaju osjećaj straha kod lokalnog stanovništva u obje zemlje, što bi onda moglo dovesti do negativnih socio-ekonomskih utjecaja. Stoga tražimo pomoć Evropske unije i IAEA-a kako bismo pomogli našem susjedu da pronađe sigurno i prikladno mjesto za svoj nuklearni otpad – dodala je.
To mjesto ne treba da prijeti našim životima i treba biti mjesto koje neće utjecati na bh. nacionalno blago, rijeku Unu.
– Pomozite nam ojačati pravo na život, temelj ljudskih prava, do kojeg iskreno držimo kao zemlja, koja teži da postane kandidat za članstvo u Evropskoj uniji – kazala je u obraćanju ministrica Turković.
Tokom službene petodnevne posjete Republici Austriji, ministrica Turković će održati niz sastanaka sa najvišim zvaničnicima nekoliko agencija Ujedinjenih nacija (UN) sa sjedištem u Beču i OSCE-a.
Također, sastat će se i s tri ministara iz Vlade Republike Austrije, te upriličiti sastanak s počasnim konzulima Bosne i Hercegovine u Republici Austriji, najavljeno je iz Ured za odnose s javnošću Ministarstva vanjskih poslova BiH.