Tufekčić: Ustavni sud BiH neće tek tako poništiti zakone u FBiH
Dopredsjedavajući Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Jasenko Tufekčić u razgovoru za Anadolu Agency (AA) rekao je kako smatra da Ustavni sud BiH ”neće tako olako ući u priču poništavanja svih zakona koji su doneseni na nivou FBiH, a bez popunjenosti Kluba srpskog naroda” u Domu naroda Parlamenta FBiH.
Tufekčić je ovo rekao nakon jučerašnje odluke Kluba SNSD-a u Narodnoj skupštini RS-a, nakon najave predsjednika RS-a Milorada Dodika da će ove sedmice podnijeti apelaciju Ustavnom sudu BiH kojom će zatražiti ocjenu ustavnosti svih zakona i opštih akata donesenih od 2014. godine pozivajući se da to čini zbog nepopunjenosti Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamenta FBiH.
”Jako je dobra stvar za Bosnu i Hercegvinu da i predsjednik RS-a Milorad Dodik i parlamentarna većina u RS-u konačno priznaju i Ustavni sud BiH i institucije države Bosne i Hercegovine i da zaštitu bilo čijih prava s obzirom na nadležnosti Ustavnog suda BiH traže putem te pravosudne institucije. To je ono pozitivno što se iznjedrilo iz ove predizborne kampanje i silne pomame koja se bila stvorila oko referenduma u RS-u”, rekao je Tufekčić.
No, dopredsjedavajući Doma naroda Parlamenta FBiH smatra kako onaj ko je najavio podnošenje apelacije Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine ”čini grešku”.
”Treba to provjeriti, smatram da je prva prava adresa sam Parlament FBiH, odnosno u ovoj situaciji Dom naroda Parlamenta FBiH. Mislim da se, prije svega, tu trebalo tražiti rješenje problema, vidjeti koji su problemi, da li su zakoni doneseni u skladu sa Ustavom FBiH i Poslovnikom, a da se nakon toga, normalno, što nam i omogućava Ustav BiH, trebala ta zaštita tražiti pred Ustavnim sudom BiH. Tako da ne znam, s obzirom na to da to još ništa nismo zaprimili, vidjet ćemo, ali procedura bi se morala poštovati. I mi smo, kada smo tražili zaštitu prava kada je u pitanju referendum RS-a, tako postupili. To je nužno kada se faktički postavlja da Ustavni sud pokriva cijelu državu BiH i da svaki entitet, ako je zainteresiran za kršenje ustavnosti, ima pravo podnošenja apelacije Ustavnom sudu BiH, ali prije svega moramo se obratiti pravoj adresi, koja krši Ustav, ako ga krši. Mi smo se kao jedna četvrtina delegata u Domu naroda Parlamenta FBiH obraćali Narodnoj skupštini RS-a i predsjedniku Nedeljku Čubriloviću i ukazali na sve stvari za koje mi smatramo da su neustavne. Naglasili smo u dijelu toga pisma da ćemo se ako se ne odgodi referendum, obratiti apelacijom prema Ustavnom sudu BiH. Pošto nije odgođen referendum, mi smo se obratili apelacijom prema Ustavnom sudu BiH”, rekao je Tufekčić.
Dao je i ocjenu o dosadašnjem radu i djelovanju federalnog Doma naroda.
”Imajući u vidu da smo djelovali i radili u skladu sa Ustavom i Poslovnikom Doma naroda, na prvu bih rekao, da smo radili u najboljoj namjeri i želji. Koristili smo većinu koja je postojala u Klubu srpskog naroda. Činjenica je, i to je nesporno, a Kolegij je preuzeo na sebe odgovornost, da smo u više navrata raspravljali na sjednicama Doma naroda, i da se traži rješenje popune Kluba srpskog naroda s tim da treba činiti određene izmjene i Ustava FBiH i Izbornog zakona BiH. To je procedura koju treba uraditi. Budemo li se striktno pridržavali i budu li došle odluke Ustavnog suda BiH, vidjet ćemo da li će se tražiti da je Klub srpskog naroda popunjen sa 17. Mislim objektivno da bi tu u takvom slučaju moglo biti pravnih problema kada je u pitanju donošenje odluka i akata koji su izlazili iz Parlamenta FBiH”, ocijenio je Tufekčić.
Ustavni sud BiH bi, smatra dopredsjedavajući Doma naroda Parlamenta FBiH, trebao biti pragmatičan.
”Trebamo vidjeti sve stvari koje su se napravile. Mislim da ove stvari koje su se radile i sada rade iz SNSD-a i parlamentarne većine u RS-u su želja i kočnica svih pozitivnih procesa koji se dešavaju u BiH. Traženje suspenzije i ukidanje svih zakona koji su doneseni je ponovno otvaranje frontova koji u ovom momentu ne trebaju biti otvoreni. Jer, objektivno ne traži se poništavanje nekog konkretnog zakona nego jednostavno želi se zaustaviti ovaj proces koji se trenutno odvija u BiH, koji je dobio jedan pozitivan zamah. Zato mislim da Ustavni sud BiH neće tako olako ući u priču poništavanja svih zakona koji su doneseni na nivou FBiH, a bez popunjenostu Kluba srpskog naroda u potpunom kapacitetu”, naglasio je Tufekčić.
S obzirom na to da je dopredsjedavajući Doma naroda Parlamenta FBiH iz srspkog naroda iz SNSD-a, Drago Puzigaća, koji je i sam glasao za većinu odluka u Domu naroda Parlamenta FBiH čije osporavanje traže predstavnici njegove stranke interesiralo nas je da li će biti zatražena njegova ostavka ili smjena.
”Imajući u vidu da se ovih dana završava predizborna kampanja, da ćemo u nedjelju imati lokalne izbore, očekujem da već nakon 2. oktobra ulazimo u jednu sasvim normalnu situaciju daljnjeg rada, prije svega, Parlamenta FBiH, a onda i Doma naroda Parlamenta FBiH. A, onda ćemo vjerovatno unutar toga i parlamentarne većine i samoga Kolegija, vidjeti u suštini i kako se ko ponaša. Prije svega, želimo štititi interese naroda koji participiraju u samom Domu naroda”, rekao je u razgovoru za AA Jasenko Tufekčić, dopredsjedavajući Doma naroda Parlamenta FBiH.
Nakon općih izbora u BiH 2014. godine zbog nedovoljnog broja predstavnika srpskog naroda u kantonalnim skupštinama u Federaciji BiH, u Klub srpskog naroda u Dom naroda Parlamenta FBiH izabrano je 13 od ustavom potrebnih 17 delegata srpskog naroda. Iako je bilo više inicijativa da se riješi popunjavanje četiri nedostajuća delegata u Klubu srpskog naroda do sada to pitanje nije riješeno.