počeo monitoring
Transparency International BiH pozvao građane da prijave izborne nepravilnosti
Sve uočene nepravilnosti bit će prijavljivljene nadležnim institucijama, a na osnovu prvih izvještaja s terena Centralnoj izbornoj komisiji su već upućene i prve prijave o potencijalnim neregularnostima koje se tiču biračkih spiskova kao i preuranjene kampanje stranaka i kandidata
Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BIH) počeo je monitoring predizbornog procesa koji će u naredna tri mjeseca provoditi putem terenskih posmatrača u više od 80 lokalnih zajednica.
U fokusu praćenja bit će ponašanje stranaka i kandidata, zloupotreba javnih resursa za stranačku promociju, procjena troškova izborne kampanje kao i ponašanje javnih institucija i preduzeća u predizbornom procesu. Takođe, pratit će se i sva kršenja pravila ponašanja u predizbornom periodu kao i prijetnje biračima i svi oblici pritisaka na birače.
Sve uočene nepravilnosti bit će prijavljivljene nadležnim institucijama, a na osnovu prvih izvještaja s terena Centralnoj izbornoj komisiji su već upućene i prve prijave o potencijalnim neregularnostima koje se tiču biračkih spiskova kao i preuranjene kampanje stranaka i kandidata.
Pored terenskog posmatranja, ove godine posebna pažnja će se posvetiti praćenju digitalnog i online prostora, a kako bi se utvrdila kršenja pravila ponašanja u predizbornom periodu, izračunali troškovi online oglašavanja i evidentirali svi primjeri preuranjenog ili neprimjerenog plaćenog oglašavanja.
Ti BiH je tokom praćenja predizbornog procesa 2020. godine evidentirao preko 2.400 primjera zloupotrebe javnih resursa za izbornu kampanju, a tokom praćenja samo dva oblika oglašavanja utvrđeno je da su stranke prikrile najmanje 1,6 miliona KM troškova izborne kampanje.
U tom periodu upućeno je više od 120 prijava institucijama, a po brojnim prijavama CIK je izricao kazne političkim subjektima iz svoje nadležnosti.
Zbog toga su pozvali i građane da prijave sve slučajeve nepravilnosti, što uključuje i kupovinu glasova i nuđenja javnih usluga u zamjenu za glas, manipulaciju biračkim spiskovima i izbornog inženjering, prijetnje biračima, zloupotrebe javnih sredstava za stranačku promociju, plaćeno oglašavanje prije početka izborne kampanje i sve druge izborne nepravilnosti.
TI BIH je radi lakšeg prijavljivanja razvio i besplatnu aplikaciju “Reflektor: Izbori 22” pomoću koje građani mogu brzo, jednostavno i anonimno prijaviti sve nepravilnosti i zloupotrebe u toku izbornog procesa.
Apelirali su na sve učesnike u izbornom procesu da se pridržavaju pravila i zakona koji definiraju ponašanje političkih subjekata u periodu od dana raspisivanja do samog održavanja izbora, kako bi omogućili da se izbori održe u pravednoj i fer atmosferi.
Monitoring predizbornih aktivnosti TI BiH provodi u okviru projekta “Podrška građanima u borbi protiv korupcije”, koji finansijski podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), koji provodi zajedno s partnerskim organizacijama Centri civilnih inicijativa (CCI) i Centrom za razvoj medija i analize (CRMA).