Tešanjska biblioteka nakon 70 godina dobila svoju ˝kuću˝
Svečanom ceremonijom u Tešnju je danas otvorena nova zgrada Opće biblioteke, čija je izgradnja koštala 1,2 miliona KM, javlja Anadolu Agency (AA). Projekt je finansiran zajedničkim sredstvima Općine Tešanj i Turske agencije za međunarodnu saradnju i koordinaciju (TIKA).
˝Biblioteka nakon naše 70-godišnje težnje konačno ima svoje stalno mjesto, svoju dostojnu kuću. Moram naglasiti da, nažalost, nije bilo podrške sa viših nivoa vlasti, a TIKA i Općina uložili su sredstva skoro u istom omjeru. Ipak, mi se ne opterećujemo time što važnost biblioteke nisu prepoznali na višim nivoima vlasti, nego poručujemo da želimo biti dio bolje Bosne i Hercegovine. Zahvaljujemo se turskom narodu, našim istinskim prijateljima˝, izjavio je prilikom otvaranja zgrade Suad Huskić, načelnik Tešnja.
Husejin Šanli, direktor TIKA-e, rekao je da su njegove kolege i on dobili priliku da realizuju jedan ovakav projekt, koji će biti od velike koristi za kulturu i tradiciju Tešnja.
˝Svjesni smo koliko se u ovom mjestu pridaje pažnje kulturi i zato smo s ponosom bili dio ovog projekta. Vjerujem da će mladi na najbolji način iskoristiti ovu zgradu˝, izjavio je Šanli.
Esmir Bašić, direktor Opće biblioteke Tešanj, rekao je da se 2009. godine započelo sa projektom zgrade, koja se prostire na 1.000 kvadratnih metara. Prostorije, učionice, odjeljenja za djecu i odrasle, te Turski kutak prostiru se na tri sprata i u suterenu. U zgradi se nalazi i Fond novinara i pisca Hamida Dizdara.
˝Naš knjižni fond sastoji se od 100.000 knjižnih jedinica, a otvaranje nove zgrade veliki je historijski dan za bibliotekarstvo u BiH. Raduje nas i djeluje pomalo nestvarno da se sada, kada je kultura na margini, ulaže u nauku, kulturu i obrazovanje˝, rekao je Bašić, dodavši da je ovaj projekt podrška stasavanju novih generacija.
Svih proteklih godina ova ustanova, u kojoj najstarija knjiga datira iz 1615. godine, bila je ˝podstanar˝ u drugim objektima, a u novu zgradu preselila se iz objekta obdaništa.
Podsjećajući na projekte koje je TIKA realizovala u proteklih 20 godina, koliko djeluje u BiH, Šanli je rekao da su završili na stotine projekata iz različitih oblasti: obrazovanja, razvoja, zapošljavanja, privrede, kulture i slično.
˝Iskreno vjerujem da je ovaj projekt jedan od onih koji će dati najveći doprinos bh. narodu i da će knjiga biti vodilja budućim generacijama, te da se strašna zbivanja iz 1990-ih godina neće ponoviti. I mi u Turskoj ovih dana proživljavamo teške dane zbog terorističkih napada˝, rekao je Šanli.