Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

zarobljena država

Sve Dodikove blokade: Iste izjave, ciljevi i epilog

Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Milorad Dodik

Najnoviji problem je Ustavni sud, zbog kojeg ponovo slušamo o referendumu o samostalnosti Republike Srpske, ali i o progonu državnog pravosuđa i policije iz ovog entiteta

Kriza oko Ustavnog suda označena je kao novi problem u Bosni i Hercegovini. No, riječ je o nečemu što se suštinski provlači kroz sve krizne situacije i blokade od 2006. godine do danas, koje su rezultirale samo odlascima građana BiH van granica naše zemlje. Kome odgovara nefunkcionalna BiH?

Nakon neuspjeha Aprilskog paketa ustavnih promjena u BiH 2006. godine, koji je inicirao tadašnji visoki predstavnik Christian Schwarz-Schilling s ciljem jačanja državne vlasti, uslijedila je serija političkih kriza od kojih je svaka ocijenjena najvećom od Dejtona.

Ponovo o referendumu

Iste (2006) godine počela je kontinuirana, gotovo trodecenijska vladavina SNSD-a, Milorada Dodika u Republici Srpskoj i snažan politički uticaj u BiH.

Najnoviji problem je Ustavni sud, zbog kojeg ponovo slušamo o referendumu o samostalnosti Republike Srpske, ali i o progonu državnog pravosuđa i policije iz ovog entiteta.

Predsjednik Republike Srpske proglasio je i zvaničnim odluke prema kojima presude Ustavnog suda više neće važiti na prostoru ovog entiteta, na što mu je Christian Schmidt, kojeg politički predstavnici Srba i dio međunarodne zajednice ne priznaju za visokog predstavnika, uzvratio poništavanjem tih odluka i zaprijetio zatvorskim kaznama, a Dodik novim blokadma.

Zbog konstantnih blokada, državni Parlament bio je potpuno neproduktivan pa je gotovo sve ključne zakone nametnuo visoki predstavnik, dok je Ustavni sud BiH jedna od rijetkih domaćih institucija koja je aktivno radila – pa su tako ukinuti entitetski simboli, presuđeno da su sva tri naroda konstitutivna na cijelom prostoru BiH, osporen 9. januar kao Dan RS, odlučeno da je BiH, a ne entiteti, vlasnik državne imovine. No, većina odluka nije provedena.

Vještačke krize

– To su vještačke krize i ne znam da li iko više shvata ozbiljno. Godinama slušamo priče o blokadama, o referendumima, o samostalnosti RS… I uvijek se sve završi na isti način, tj. ništa se ne dešava, tvrdi analitičar Marko Šikuljak.

Dok traje nadigravanje političkih igrača, domaćih i međunarodnih, nefunkcionalna vlast proizvodi ozbiljne ekonomske posljedice i građani, koji su uprkos svemu ostali u BiH, žive sve teže, za razliku od donosilaca odluka kojim promjene postojećeg stanja ne odgovaraju, kaže analitičarka Svetlana Cenić.

– Kaže da se zadužuju, ne servisiraju dugove, plaćaju milionske kamate i niko ne odgovara za bilo šta. Zato se i bore za uticaj u sudovima, kaže Cenić.

Sa blokadama ili bez njih više od pola miliona građana napustilo je BiH u posljednjih deset godina, pokazuju podaci Unije za održivi povratak i integracije u BiH. Nezvanične procjene su mnogo ozbiljnije. Možda je to alarm da se sa blokadama u budućnosti prestane, pita se BHRT.