Okružni sud Banja Luka
Suđenje bivšim inspektorima obilježile svađe: “Optužnica je bljuvotina”
Član vijeća i ujedno predsjednica Okružnog suda Banjaluka Marija Aničić-Zgonjanin odgovorila je optuženom Stijaku
Početak ponovljenog suđenja bivšim inspektorima optuženima za udruživanje u zločinačku organizaciju i prodaju narkotika u Okružnom sudu Banjaluka obilježen je s verbalnim obračunima između optuženih i advokata s jedne, te republičkog tužioca i sudija s druge strane.
Optuženi Ognjen Stijak optužnicu je nazvao bljuvotinom, a žestoku reakciju sudija izazvao je nakon izjave da se već zna ishod ponovljenog suđenja.
Član vijeća i ujedno predsjednica Okružnog suda Banjaluka Marija Aničić-Zgonjanin odgovorila je optuženom Stijaku.
“Vi možete znati ishod ovog postupka samo ukoliko ste prorok. Naravno, ovo je šala, ali ja lično ne znam kakav će ishod biti, niti bilo kod od članova vijeća. Da li vi to želite reći da je ovo suđenje farsa”, upitala je Aničić-Zgonjanin optuženog.
Odgovor Stijaka uslijedio je iste sekunde.
“Vaša odluka će biti ista kao prvostepena. Vi ste meni oduzeli slobodu. Vi nemate odgovornost za ono što radite”, rekao je između ostalog Stijak.
“Mi radimo svoj posao odgovorno, a vi kao optuženi, nemate pravo da pljujete po vijeću”, izjavila je Aničić-Zgonjanin i zaprijetila da više neće biti član vijeća ukoliko Stijak nastavi s uvredama i prođe nekažnjeno.
Nakon ovoga, pozlilo je Stijakovom advokatu Marinku Brkiću, a Stijak je upozoren da će biti izbačen, kada se advokat vrati u sudnicu. Međutim, to se nije dogodilo.
Ustavni sud BiH ukinuo je u martu ove godine pravosnažnu presudu Srđanu Raduloviću, koji je bio osuđen na 11 godina zatvora zbog organizovanja kriminalne grupe koja se bavila trgovinom narkoticima.
Presuda je ukinuta i bivšem inspektoru za narkotike Ognjenu Stijaku, koji je bio pravosnažno osuđen na pet godina i pet mjeseci zatvora.
U obrazloženju je, između ostalog, navedeno da je presuda Vrhovnog suda Republike Srpske zasnovana na nezakonitim dokazima, odnosno saslušanjima svjedoka pokajnika Slavka Đurića, kome nije bila skinuta zabrana odavanja službene tajne i osuđivanog narkodilera Gorana Bošnjaka koji je tvrdio da je iskaz dao pod prisilom.
Kako bi otklonili učinjene propuste Republičko tužilaštvo je danas saslušalo Mladena Mitrovića, bivšeg specijalnog tužioca koji je učestvovao u istrazi protiv optuženih inspektora, te inspektora Dubravka Kremenovića.
Obojica su saslušani na okolnosti uzimanje izjave od Gorana Bošnjaka.
Mitrović je tokom svjedočenja izjavio da Bošnjaka niko nije prisilio da da iskaz.
“Bošnjak je sam došao u zgradu Specijalnog tužilaštva i saslušan je prvo kao osumnjičeni, a zatim kao svjedok”, naveo je Mitrović.
Neposredno prije saslušanja Slavka Đurića, optuženi Radulović se požalio da je bolestan, te da ne može pratiti dalje suđenje.
Uz opasku Sudskog vijeća da optuženi namjerno odugovlače sudski postupak, zatraženo je ljekarsko vještačenje Radulovića.