svjedočila srebrenka golić
Sudinica Uzunović zabranila Dodiku da svjedokinji postavi jedno pitanje
Naredno ročište biće održano 28. augusta kada će svjedočiti Jelena Pajić Baštinac, generalna sekretarka predsjednika RS
U nastavku suđenja predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS” Milošu Lukiću, danas je svjedočila Srebrenka Golić, predsjedavajuća Vijeća naroda RS.
Golić je objasnila postupak prolaska zakona kroz zakonsku proceduru, a kao bivša direktorica Službenog glasnika rekla je da niko u toj instituciji ne smije zaustaviti objavu Zakona ako je on prošao svu proceduru. “Kao Bošnjakinja” rekla je da je “Dodik vratio dostojanstvo svim narodima RS-a”.
No, prije samog ispitivanja jedine svjedokinje za danas, advokat Goran Bubić je tražio da svjedokinja ne bude ispitana bez da se kao dokaz vrati i pročita Aneks 10 Daytonskog sporazuma što je Sud ranije odbacio. Tako je bilo i ovaj put. Podnesak odbrane Dodika dostavljen dva sata prije ročišta nije uvažen, te su pravni savjetnici zbog ekonomičnosti ipak odlučili da gospođa Golić bude ispitana, ali da danas neće iznositi materijalne dokaze kako je planirano.
Sutkinja Sena Uzunović je Dodiku zabranila da svjedokinji postavi pitanje; da li smatra da je riječ o montiranom procesu.
Golić je podsjetila da su sporni zakoni usvojeni na NSRS trebali biti razmatrani na Vijeću naroda jer su to tražili bošnjački delegati, 22.6 i 27.6, nakon što su usvojeni. Tek 04.07 kada je trebala biti održana sjednica Vijeća naroda RS Golić kaže da su odustali od ispitivanja povrede vitalnog i nacionalnog interesa s obzirom da je 01.07. Schmidt (visoki predstavnik u BiH, op.a.) donio zakon koji obavezuje na poštivanje njegovih odluka i odluka Ustavnog suda BiH. Golić se pita zašto nisu odmah 01.07. odustali te zaključuje, po pitanju Milorada Dodika kao prvooptuženog, da je tih pet delegata bilo u konsultacijama s nekim po čijoj direktivi je odustalo od povrede vitalnog i nacionalnog interesa.
Ona je ustvrdila da se tada govorilo o tome da bi moglo doći do progona osoba koje provode ovaj zakon, a kada je objavljen u “Službenom glasniku BiH”, onda je kazala da je shvatila o kakvom krivičnom progonu se radi.
Golić je na pitanje Dodikove odbrane da li je imala utisak da je sve rađeno u koordinaciji s Tužilaštvom BiH, OHR-om ili možda Ambasadom SAD da bi se pokrenuo proces kriminalizacije, ustvrdila da su predstavnici Kluba bošnjačkog naroda “stalno bili u kontaktu s nekim”, ali da ne zna s kim.
Svjedokinja na “crnoj listi”
Podsjetimo, Srebrenka Golić se nalazi na crnoj listi SAD jer je, zajedno sa Branislavom Okukom i Jelenom Pajić Baštinac, kako se navodi, doprinijela nastojanjima pojedinca pod blokadom i predsjednika entiteta Republike Srpske Milorada Dodika da podriva mir i stabilnost Bosne i Hercegovine organizacijom obilježavanja neustavnog Dana Republike Srpske.
Naredno ročište biće održano 28. augusta kada će svjedočiti Jelena Pajić Baštinac, generalna sekretarka predsjednika RS.
Ispred zgrade Suda BiH i danas su bile Dodikove pristalice, koje su optuženika dočekale aplauzima i povicima; Mile, Mile…