Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Građani nezadovoljni

Struka o zaključavanju cijena: Nije loša, ali nedovoljna

bojkot u bih
FOTO: Fena

Bunt građana, podsjećamo, počeo je posljednjeg petka u januaru

Brojne su reakcije na novo zaključavanje cijena. Struka poručuje da odluka nije loša, ali i da nije dovoljna, te da će ozbiljniji efekti i ovaj put izostati. Građani nezadovoljni.

U ishod se sumnja

Ublažavanje pritiska na previše opterećene džepove građana, kratkoročno gašenje požara visokih cijena ili ozbiljan odgovor vlasti? Peti val zaključavanja cijena je počeo i trajat će najmanje tri mjeseca. Cijene 65 proizvoda bit će niže od 17 do 23 posto, što bi trebalo donijeti uštedu od 60 maraka, navode inicijatori, javlja Federalna.ba.

“Ovaj projekat, kao i prethodni, nije osmišljen kako bismo osigurali niske cijene za luksuzne proizvode, nego da socijalno osjetljivim kategorijma omogućimo da mogu obezbijediti osnovne životne namirnice po prihvatljivim cijenama”, saopćeno je iz Ministarstva trgovine FBiH.

Prihvatljivije cijene građani već odavno očekuju. Zbog visokih cijena i marži posljednja tri petka bojkotovali su trgovine. Novom mjerom nisu zadovoljni, ogorčenost ne kriju.

Oni koji cijene kreiraju, s druge strane, poručuju da su njihove marže najmanje u regiji. Smatraju, cijene su visoke s razlogom. Akciju su podržali, ali u ishod sumnjaju.

“To su kratkoročne mjere koje neće donijeti dugoročne efekte. Nama će donijeti društvenu odgovornost u smislu da ćemo se odreći dijela marže i to svi u lancu od proizvođača do potrošača. Takva vrsta akcija se može kvalitetno uraditi samo sa domaćom proizvodnjom jer ono što dolazi iz uvoza – na takve stvari vi ne možete utjecati”, tvrdi Almedin Kadrić, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca FBiH.

Kratkoročne mjere

Struka je rješenjem djelimično zadovoljna. Kažu, bolje išta nego ništa. Odluka nije štetna, ali nije ni dovoljna, te neće stabilizirati situaciju.

“Broj proizvoda također nije dovoljan. Sama širina tih proizvoda na listi nije dovoljna, trebalo bi ih biti puno više, cijene bi trebale biti i dalje niže. Umjesto proizvoljnog određivanja koje se cijene smatraju eventualno nižim, trebalo se ići s nekim datumom, da se cijene smanje na neki period iz prošlosti”, navodi ekonomski analitičar Igor Gavran.

Sve ove mjere vezane za zaključavanje cijena ili slične aktivnosti, koje su i populističke i ekonomske i socijalne i individualne, jednostavno daju neke rezultate za koje pojedinac ne zna prave efekte u cijelosti”, upozorava Željko Šain, profesor na Ekonomskom fakultetu UNSA.

A, efekte i analizu prošlogodišnjih zaključavanja cijena, upozorava struka, nismo dobili. To, smatraju, ostavlja prostora za sumnju da je mjera zaključavanja cijena dala slabe rezultate.

Bunt građana

“Način zaključavanja cijena kao način stabiliziranja situacije je potreban, ali nikako nije dovoljan uvjet za potrebnu stabilizaciju. Izvor svega je u jednom trivilijatu koji ne funkcionira, a to je jedinstvena ekonomska politika, regulacija i nadzor”, dodaje Šain.

“Nije negativna odluka, ali mislim da nije dovoljna. I ranije smo imali ovakve mjere koje su se svodile na akcijsku prodaju i kampanju koja nije imala efekta jer da jeste, ne bi se građani i danas bunili”, napominje Gavran.

Bunt građana, podsjećamo, počeo je posljednjeg petka u januaru. Od tad se održava svakog petka, a prema podacima Porezne uprave, onaj održan 7. februara bio je najuspješniji, pri čemu je zabilježen pad u sektoru trgovine od 12 miliona maraka.