Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Odluka Vlade Fbih

Šta znači povećanje minimalne plate sa 619 na 1.000 KM: “Ne ozbiljan rizik, već kolaps”

vlada novac
Foto: Fena/Pixsell

Radnici u Federaciji Bosne i Hercegovinu u narednoj 2025. godini imat će zagarantovanu najnižu platu u iznosu od 1.000 maraka, umjesto dosadašnjih 619

Najniža plata u Federaciji BiH više neće biti 619 maraka već hiljadu. Tako je određeno uredbom entitetske vlade koja je danas usvojena. Konačno je, nakon dvogodišnje pauze, održana i sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta. Poslodavci nisu zadovoljni. Sindikat pozdravlja odluku, a šta će konkretno značiti za radnike?

Radnici u Federaciji Bosne i Hercegovinu u narednoj 2025. godini imat će zagarantovanu najnižu platu u iznosu od 1.000 maraka, umjesto dosadašnjih 619. Tako je odlučeno na sjednici Federalne vlade. To je određeno uredbom, što znači da odluka stupa na snagu danom donošenja.

“Odlukom je propisano da se najniža plaća za period od 1. januara do 31. decembra 2025. godine utvrđuje u neto iznosu od 1.000 KM. Ova odluka stupa na snagu danom donošenja i objavit će se u Službenim novinama Federacije BiH. Najniža plaća za 2025. godinu, utvrđena je u skladu sa članom 6. stav (3) Uredbe, u iznosu višem od iznosa koji bi se dobio usklađivanjem”, navedeno je iz Vlade FBiH, prenosi BHRT.

Upitno primjenjivanje odluke

Sjednici Vlade prethodila je sjednica Ekonomko-socijalnog vijeća BiH, koja je održana prvi put nakon dvogodišnje pauze. Socijalni partneri na ovoj sjednici nisu postigli saglasnost u vezi sa najnižom platom, ali ni o visini cijene električne energije za privrednike koji imaju povećanje iznad 20%. Poslodavci smatraju da će odluka Vlade o iznosu najniže plate značiti kolaps u privredi. Njihov prijedlog bio je da ukupni iznos primanja po radniku iznosi 1.000 KM.

– Mogu zaključiti da današnja sjednica nije bila produktivna i nažalost umjesto da nađemo načina da se socijalni partneri dogovore oko svakog pitanja i da imamo podršku svih, mi smo došli u situaciju da se donose odluke sa jedne strane, a njihovo primjenjivanje je upitno, poručuje Safudin Čengić, predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH.

– Poslodavci su bili protiv svjesni da su ovo visoki standardi i da ih u postojećim uslovima nije moguće ispoštovati. Mi smo to službeno iznijeli i na samoj sjednici. Naše obrazloženje je da bi to vrlo vjerovatno bio ozbiljan kolaps, a ne samo rizik, kaže Mario Nenadić, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

U Savezu samostalnih sindikata BiH pozdravljaju odluku Vlade Federacije. Kažu, Vlada će pronaći rješenje za sve poslodavce kojima odluka o povećanju plate predstavlja teret za poslovanje.

– Vrlo je bitno podcrtati da u tu platu ne ulaze naknade. Niti topli obrok, niti regres, niti prijevoz niti bilo koja druga davanja koja su poslodavci isplaćivali radnicima. Takođe, vrlo je važno naglasiti da će vlada vrlo odgovorno u narednom periodu naći rješenja za eventualno one poslodavce kojima će ova odluka biti teret, tvrdi Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH.

Prema današnjoj odluci, Vlada FBiH bi trebala sufinansirati razliku u doprinosima mikro, malim i srednjim preduzećima.