OTKRIVAMO
Šta povezuje zgradu u Skenderpašinoj ulici i direktora Agencije za bankarstvo
Fokus donosi informacije o povezanosti niza firmi u Skenderpašinoj 33 sa suprugom direktora Agencije za bankarstvo (FBA) Jasmina Mahmuzića. U istoj zgradi su i firme koje su dobile tendere od FBA
Fokusov istraživački tekst o dvije firme na istoj adresi u Sarajevu koje su s određenom vremenskom distancom dobivale tendere od Agencije za bankarstvo FBiH (FBA), a koje imaju istog direktora, prouzrokovao je mnoštvo reakcija, ali i novih informacija o povezanosti niza aktera u cijeloj ovoj priči.
Stoga smo odlučili detaljnije istražiti cijeli ovaj slučaj. U žiži cijele ove priče nalazi se stambeno-poslovna zgrada u ulici Skenderpašina na broju 33, u centru Sarajeva.
Odluka URŽ-a
Da podsjetimo, riječ je o firmama „Herman i partneri“ i „Pristop BH“ koje su osnovane u Sloveniji. Direktor im je Adi Korić, a obje su na adresi Skenderpašina 33 u Sarajevu. Kako smo objavili, Ured za razmatranje žalbi BiH 10. maja donio je rješenje kojim je poništio nezakonitu odluku Agencije za bankarstvo FBiH o izboru najpovoljnijeg ponuđača za usluge odnosa s javnošću i kriznog komuniciranja, a Agencija za bankarstvo je nakon teksta objavljenog na Fokusu, kao i odluke URŽ-a, 13. juna zvanično poništila postupak ove javne nabavke.
No, prema zvaničnim informacijama do kojih smo došli, ovo je samo vrh ledenog brijega o međusobnoj povezanosti niza aktera, a među njima i samog direktora Jasmina Mahmuzića.
Naime, na istoj adresi, u Skenderpašinoj 33, je i firma „Tekton“ d.o.o. Sarajevo. Prema podacima iz Registra privrednih subjekata, osnivači ove firme su Tarik Balta i Amra Mahmuzić, koja je supruga Jasmina Mahmuzića, aktuelnog direktora Agencije za bankarstvo FBiH.
Iste podatke o vlasnicima firme „Tekton“ pruža i bonitetna kuća „Dun & Bradstreet“.
Ova firma je osnovana 8. decembra 2014, a prema podacima iz registra, Tarik Balta i Amra Mahmuzić vlasnici ove firme postaju 18. maja 2020. Prema podacima bonitetne kuće „Dun & Bradstreet“, ukupna aktiva ove firme 2021. godine iznosila je 12.490 KM, a 2023. ona je skočila na čak 1.215.310 KM. Međutim, lani ova firma nije imala neto dobiti, a prihodi su u odnosu na godinu ranije smanjeni za više od 132.000 KM.
Ko je investitor?
Našem portalu je iz više izvora dostavljena informacija da se u istoj ovoj zgradi, dakle u Skenderpašinoj 33, nalazi i stan Amre Mahmuzić, a u Registru privrednih subjekata smo našli podatak o adresi Amre Mahmuzić, a to je Skenderpašina 33.
Također, u istoj ovoj zgradi nalazi se i firma „CD Concept“. Prema podacima registra Akte, „CD Concept“ je u vlasništvu firme „Tekton“ (a koja je u vlasništvu Balte i Mahmuzić). U registru bonitetne kuće „Dun & Bradstreet“ navodi se podatak da je Tarik Balta direktor ove firme. Ova firma osnovana je 9. februara 2022. godine, a osnovni kapital iznosi 1.201.095 KM.
U registru bonitetne kuće „Dun & Bradstreet“ navodi se da je ukupni kapital 2022. godine iznosio tek 721 KM, da bi se u 2023. godini na čudan način popeo na skoro 1,2 miliona KM.
Kada je riječ o Balti, on se, prema podacima bonitetne kuće „Dun & Bradstreet“, još uvijek vodi kao direktor firme „Panorama sole“ koja je investitor zgrade na adresi Skenderpašina 33. Prema podacima registra Akte, Balta se vodi kao bivši direktor ove firme.
Kontakt-telefon kao i e-mail koji je naveden u više registara, kao i na profilima na društvenim mrežama, nisu u funkciji pa nismo bili u mogućnosti dodatno provjeriti ovu informaciju.
No, o tome da se Balta dovodi u vezu sa zgradom na adresi Skenderpašina 33 i kao investitor govore i dokumenti iz ranijih godina, a između ostalog i certifikat Ministarstva prostornog uređenja KS za navedenu zgradu, gdje su upravo kao investitori navedeni Tarik Balta i „Panorama sole“. Na svojoj Facebook stranici, firma „Panorama sole“ objavljivala je fotografije navedene zgrade dok je u toku bila izgradnja ovog objekta. Inače, sjedište ove firme također je na adresi Skenderpašina 33.
Firme u Hrvatskoj
Amra Mahmuzić i Tarik Balta su i osnivači firme „Concept investment“ sa sjedištem u Trpnju (Hrvatska). Na stranici Sudskog registra Republike Hrvatske pronašli smo obilje informacija o ovoj firmi za koju je navedeno da se bavi poslovanjem nekretninama. Temeljni kapital firme je 2.640 eura, a društveni ugovori su potpisani u periodu od 17. novembra 2022. do 25. aprila prošle godine.
Zanimljivo, u Sudskom registru RH je za Mahmuzić, kao i za Baltu, navedeno da su im adresa stanovanja u zgradi Skenderpašina 33 u Sarajevu! Prema finansijskim izvještajima koji se, također, mogu naći i u Sudskom registru RH, „Concept investment“ je u 2023. ostvario gubitak od 2.216 eura, pa je shodno tome Balta 29. februara ove godine potpisao i odluku o rasporedu gubitka za poslovnu 2023. godinu.
U bilješkama bilansa za 2023. godinu istaknuto je da je u spomenutu nekretninu u Trpnju investirano 547.960 eura. Bilješke bilansa, kako je vidljivo, potpisali su i Balta i Amra Mahmuzić.
No, nije ovo jedina Baltina firma u Hrvatskoj. Navedeni sudski registar otkriva da je on, zajedno s Goranom Brašnićem iz Rijeke, suosnivač firme „Promajna projekt“ sa sjedištem u Rijeci. Temeljni kapital ove firme čija je djelatnost gradnja stambenih i nestambenih zgrada je 2.500 eura.
U nedostatku kontakt-podataka za Baltu, kao i za Amru Mahmuzić, Fokus je pisao na zvaničnu e-mail adresu firme „Concept investment“ čiji su vlasnici Balta i Mahmuzić. Također, pisali smo i na adresu firme „Panorama sole“ kako bi od Balte dobili određeni stav, kao i na adresu firme „Promajna projekt“ čiji je on, također, suvlasnik. No, odgovore do zaključena ovog teksta nismo dobili. Ukoliko ih dobijemo, naknadno ćemo ih objaviti.
Baltu smo, između ostalog, upitali u kakvim je odnosima s direktorom Agencije za bankarstvo FBiH Jasminom Mahmuzićem, s obzirom na vlasničke odnose u nizu firmi s njegovom suprugom, te da li je tačna informacija o zapošljavanju rodbine u Agenciji za bankarstvo FBiH. Dodatno, upitali smo i za komentar na informaciju da su dešavanja u zgradi u Skenderpašinoj 33 bili predmet interesovanja Agencije za istrage i zaštitu (SIPA). S druge strane, iz SIPA-e su za Fokus naveli kako ne mogu iznositi informacije o operativno-istražnim podacima.
Odgovor Jasmina Mahmuzića
Slična pitanja postavili smo i samom direktoru Agencije za bankarstvo FBiH Jasminu Mahmuziću. On je odgovorio.
-Ističem da su podaci koje navodite u odnosu na privredne subjekte u kojima moja supruga ima vlasničke udjele tačni i oni su javno dostupni u javnim registrima privrednih subjekata i putem interneta. U tom kontekstu, jasno je da ne postoji potreba „skrivanja” interesa ili udjela u privrednim društvima gdje je moja supruga suvlasnik i oni su u skladu sa zakonskim obavezama evidentirani kao povezana lica unutar Agencije – kaže se u odgovoru Mahmuzića za Fokus.
Kako je dalje naveo, “kada su u pitanju ostali podaci i utvrđivanje povezanosti lica na osnovu navodne povezanosti s licima koje poznajem ili na temelju adrese, dijela grada ili grada gdje se nalaze, osnova povezanosti u postupcima koje provodi Agencija, bilo da se radi o postupcima nabavki ili zapošljavanja, apsolutno ne postoji”.
– Agencija za bankarstvo FBiH posluje u skladu sa zakonskim okvirom koji osigurava transparentnost i nepristranost u procesu javnih nabavki. Svi postupci javnih nabavki koje provodimo prolaze procedure kako bi se osigurala zakonitost i fer konkurencija.
Što se tiče Vaših navoda o povezanostima, naglašavam da su sve poslovne odluke Agencije donošene isključivo na temelju profesionalnih kriterija i bez utjecaja bilo kakvih ličnih poznanstava i odnosa – istaknuo je Mahmuzić.
On je naveo da svi ponuđači u postupcima koje provodi Agencija prolaze kroz iste procese evaluacije, te se vrši odabir ponuđača na način koji garantuje najbolju razmjenu vrijednosti za novac kako je definisano Zakonom o javnim nabavkama.
– Odbacujem bilo kakve insinuacije o utjecaju poznanstva ili prijateljstva na odabir ponuđača u postupcima koje provodi Agencija. Agencija se uvijek vodi načelima profesionalnosti i zakonitosti u svom radu – zaključio je direktor Agencije za bankarstvo FBiH Jasmin Mahmuzić.