Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Stanje nakon katastrofe

Šta piše u elaboratima o procjeni štete nakon poplava u Konjicu i Fojnici?

Foto: RFE/RL
Uništena kuća u Butorović-Polju naseljenom mjestu u gradu Konjicu

Oba elaborata usvojena su i poslana višim nivoima vlasti

Kuće, automobili, putna infrastruktura, poljoprivredna i šumska zemljišta, obrti, pretprjeli su najveću materijalnu štetu tokom poplava iz oktobra prošle godine koje su zahvatile jug i srednju Bosnu.

U elaboratima o procjeni štete u Konjicu i Fojnici, koje su izradile općinske i gradske komisije, a u koji je Radio Slobodna Evropa imala uvid, navodi se da je da je ukupna procjena štete na poplavljenim područjima veća od 82 miliona maraka, te da je najveća šteta prouzrokovana na infrastrukturnim objektima.

Oba elaborata usvojena su i poslana višim nivoima vlasti.

U elaboratu grada Konjica navedeno je kako je 50 naseljenih mjesta bilo obuhvaćeno poplavama. Na tom području prema popisu iz 2013. godine živi oko tri i po hiljade stanovnika.

U elaboratu je istaknuto i da je potpuno uništeno 28 stambenih objekata kao i da je uništena i oštećena vodovodna mreža u dužini većoj od 13 kilometara.

Tokom oktobarskih poplava evakuisano je 428 osoba i od tog broja bilo je 123 djece.

“Jedan od glavnih prioriteta na područjima koja su bila obuhvaćena poplavama je sanacija oštećene cestovne infrastrukture. Izvršena je privremena sanacija lokalnih saobraćajnica, mostova, propusta Ii kanala za navodnjavanje”, piše u elaboratu za Konjic.

Navedeno je i da je Elektroprivreda Bosne i Hercegovine podnijela 22 zahtjeva za sanaciju štete. Također je i konstatovano da od 222 osobe koje su prijavile štetu na stambenim objektima, njih 160 ima građevinsku dozvolu.

U Konjicu je od poplava poginulo pet osoba. Ovom gradu je od državnih novčanih donacija dodijeljeno više od četiri miliona i četristo hiljada maraka.

U Hercegovačko-neretvanskom kantonu procijenjena je šteta od 125 miliona maraka.

Bosni i Hercegovini su krajem prošle godine Hrvatska, Kosovo, Kina i Azerbejdžan donirale 20 miliona i 397 hiljada za obnovu infrastrukture, kuća i poslovnih objekata u lokalnim zajednicama koje su pretrpjele najveću štetu tokom poplava.

Ukupna šteta nakon poplava i klizišta, koji su pogodili BiH početkom oktobra, iznosi 270 miliona maraka (oko 138,5 miliona eura).

Prioritet za Fojnicu sanacija putne infrastrukture

I Općina Fojnica izradila je i usvojila elaborat o procjeni štete nakon poplava. Više od 59 miliona maraka je procijenjena šteta, a hiljadu i dvjesto stanovnika bilo je pogođeno poplavama u toj Općini.

Najveće štete tokom oktobarskih poplava zabilježene su na putnoj infrastrukturi, stambenim objektima, riječnom koritu, privrednim subjektima te poljoprivrednom i šumskom zemljištu.

Ono što je prioritet za ovu općinu kako je rekonstrukcija putne infrastrukture, posebno dijela regionalnog puta Fojnica – Dusina koji je u potpunosti uništen.

Za njegovu rekonstrukciju, kako je rekao za RSE načelnik Fojnice Sabahudin Klisura, potrebno je 20 miliona maraka i zato je neophodna pomoć viših nivoa vlasti.

“Imamo mi veliku štetu na regionanom putu Fojnica – Dusina koji je dobrim dijelom totalno uništen, mi smo ga nekako osposobili za putnu komunikaciju i to nam je trenutno najveći problem”, kaže Klisura za RSE te dodaje kako je u proteklom periodu najviše rađeno na sanaciji riječnog korita.

Općina Fojnica je u planiranju budžeta predvidjela određena sredstva za zaštitu i spašavanje međutim kako je u elaboratu navedeno ta sredstva ne mogu da zadovolje ni izbliza potrebe u oblasti i poljoprivrede.

Zahtijevaju veća financijska sredstva i od Srednjebosanskog kantona kojem Fojnica pripada ali i od Vlade Federacije.

Što se tiče sanacije stambenih objekata, načelnik Klisura kaže da se rekonstrukcija kuća radi te da su implementirani i određeni novci preko Crvenog križa za sanaciju pojedinih kuća. Te pare dobile su 23 osobe.

Klisura dodaje i da su tokom poplava u potpunosti uništene četiri kuće, ali da i za njih postoji plan rekonkstrukcije.

Fojnica je od doniranih sredstava tokom poplava u Bosni i Hercegovini dobila milion i osamsto hiljada maraka i taj novac će biti iskorišten za pomoć mještanima i sanaciju infrastrukture.

Procijenjena šteta od poplava u Srednjobosanskom kantonu je 55,2 miliona maraka.

Jablanica još uvijek bez elaborata

Iz Općine Jablanica nisu odgovorili na upit RSE o tome u kojoj je fazi elaborat o procjeni štete od poplava.

Jedino što je za sada poznato je da su počeli izradu elaborata za procjenu stanja konstrukcije objekata uništenih u poplava iz oktobra prošle godine i na osnovu njega će se dobiti tačni podaci koliko objekata je potrebno sanirati, a koji od njih će morati biti ponovo izgrađeni.

Prema ranijim podacima, u poplavama i klizištima u Općini Jablanica uništeno je najmanje 230 objekata.

U poplavama i klizištima je poginulo najmanje 27 osoba, od čega najviše u Jablanici – njih 19.

Udruženje Pomozi.ba do sada je za poplavljena područja prikupilo blizu deset miliona maraka, a donirano je do sada oko 7,5 miliona konvertibilnih maraka u novcu i robi.

Samo za Donju Jablanicu do danas, pored drugih mjesta oštećenih u posljednjim poplavama poput sela Mirke i Zlate, to udruženje doniralo je oko dva miliona konvertibilnih maraka.

U planu je da se donira dodatnih dva i po do tri miliona KM prvenstveno za izgradnju kuća nastradalima u Donjoj Jablanici i to kroz izgradnju naselja na mjestu “Rogića kuća”, kao i za sanaciju kuća koje se nalaze u sigurnoj zoni.