Srbija, BiH, Makedonija i Crna Gora traže od Kosova da ukine carinu na prehrambene proizvode
Srbija, Bosna i Hercegovina, Makedonija i Crna Gora pozvale su danas Kosovo da bez odlaganja ukine carine i na preostale proizvode i da se vrati u okvire CEFTA sporazuma, izjavio je ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić, javlja Anadolu Agency (AA).
Ljajić je to rekao nakon sastanka u Beogradu, koji je održan povodom odluke institucija Kosova da uvedu trgovinske barijere na uvoz sezonskog voća i povrća i kukuruza, sa ministrom trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirkom Šarovićem, ministrom poljoprvirede, šumarstva i vodoprivrede Makedonije Ljupčom Nikolovskim i šefom Direktorata za multilateralnu i regionalnu ekonomsku saradnju Ministarstva ekonomije Crne Gore Goranom Šćepanovićem.
On je rekao da su neposredno pre samog sastanka saznali da je zvanična Priština na jučerašnjoj sednici donela odluku o delimičnom ukidanju trgovinske barijere u vidu carine od 30 posto, koja je uvedena 13. jula, a stupila na snagu 18. jula, na uvoz sezonskog voća, povrća i kukuruza.
“Za najveći deo proizovda ova mera je povučena i mi očekujemo da se do sledeće nedelje povuku zaštitne mere i za ove proizvode”, rekao je Ljajić.
Ljajić je rekao da učesnici današnjeg sastanka pozdravljaju odluku Prištine o delimičnom ukidanju barijera, ali da očekuju da što je pre moguće povuku barijere i za ostale proizvode.
“Dok god to ne bude, sve učesnice i države na ovom sastanku ostaje mogućnost da preduzmu kontramere koje smatraju adekvatnim. Mi želimo to da izbegnemo, jer nikakav trgovinski rat nikom ništa dobro neće doneti”, dodao je Ljajić.
Kako je objasnio, to jeste korak u pravcu rešavanja ovog pitanja, ali da nemaju pravo da ćute dokle god ova odluka koja je u suprotnosti sa CEFTA ne bude u potpunosti ukinuta.
“Mi želimo da CEFTA sporazum u potpunosti funkcioniše, da otklonimo sve barijere koje postoje u slobodnoj trgovini, jer mi smo jedni drugima najveći trgovinski partneri ne računajući Evropsku uniju”, kazao je Ljajić.
Ljajić je istakao i da su učesnici sastanka saglasni da se formira operativno telo koje će se baviti bržem i efikasnijim rešavanjem problema koji se javljaju.
“To ne znači da anuliramo CEFTA sporazum nego će telo funkcionisati dok taj Dodatni protokol 7. CEFTA sporazuma”, objasnio je Ljajić.
Kako je naveo Ljajić, kukuruz više nije na toj listi, što je bitno jer Srbija najviše tog proizvoda plasira, od čega zaradi osam miliona evra godišnje.
“Mi se ovde borimo protiv principa da svako može da radi šta mu padne na pamet, da uvodi trgovinske barijere koje se uvode pod pritiskom lobija, ovo nije prvi put. Mi moramo da se borimo protiv toga”, istakao je Ljajić.
Učesnici sastanka pozvali su Kosovo da stavi van snage i ostale trgovinske barijere, kao što su dodatne takse na termoblokove i brašno poreklom iz centralne Srbije, carine na uvoz mleka i mlečnih proizvoda poreklom iz BiH.
Zamenik predsedavajućeg Saveta ministara i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Mirko Šarović izjavio je da je za BiH posebno važno pitanje ukidanje barijera, pogotovo za mleko i mlečne proizvode.
“Mi smo današnjim zaključcima dali šansi slobodnoj trgovini u okviru CEFTA u kojoj pozivamo jednu od strana da se vrati u okvire CEFTA i mi očekujemo i da se ukinu na ostale proizvode”, rekao je Šarović.
On je ocenio da je ova mera nanela štetu ne samo pojedinačno zemljama, ne samo poljoprivrednicima, nego za čitav razvoj CEFTA i razvoj principa slobodne trgovine.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Makedonije Ljupčo Nikolovski istakao je da je Kosovo značajan trgovinski partner za Makedoniju, zbog čega su već razgovarali i nastaviće razgovore o tome sa nadležnima i ministrima u regionu.