Više od 600 nestalih
Spuštanjem ruža u Drinu obilježena godišnjica stradanja 3.000 Bošnjaka u Foči
Nažalost evo 28 godina je prošlo i mi još uvijek nismo pronašli svoje najmilije i još uvijek tražimo 627 članova naših porodica koji se vode kao ‘nestali’
Simboličnim spuštanjem ruža u Drinu s mosta stradanja kod zloglasnog zatvora u Foči je obilježena godišnjica zločina nad 3.000 bošnjačkih civila iz ovog grada.
Članovi Udruženja žrtava rata “Foča 1992 – 1995” svake prve nedjelje u augustu obilježe dan sjećanja na sve fočanske šehide i stravične zločine u kojima su ubijani, zarobljeni, silovani i mučeni u ovom gradu, kako se žrtve a ni zločini ne bi zaboravili.
– Danas obilježavamo dan sjećanja na sve fočanske šehide i nevino ubijene žrtve rata općine Foča. Tokom agresije na Bosni i Hercegovinu, u Foči je ubijeno 3.000 Bošnjaka, od toga je 586 žena, to samo po sebi govori o karakteru ratovanja. Nažalost evo 28 godina je prošlo i mi još uvijek nismo pronašli svoje najmilije i još uvijek tražimo 627 članova naših porodica koji se vode kao ‘nestali’ – kazala je u izjavi za Fenu generalni sekretar Udruženja žrtava rata “Foča 1992-1995” Midheta Kaloper Oruli.
Prema njenim riječima, Udruženje ima za cilj da obilježava značajne datuma, te da s lokalnim vlastima općine Foča pokušavaju obilježiti neka mjesta stradanja u Foči nad Bošnjacima ove općine.
– Trenutno se nalazim na željeznom, Karlovom mostu preko Drine, za nas žrtve poznatiji kao ‘Most smrti’, a u neposrednoj blizini se nalazi fabrika smrti tj. KP Dom iz kojeg mnogi naši Bošnjaci nisu ugledali svjetlo dana nego su nažalost na svirep način ubijeni upravo na ovom mostu – istakla je Kaloper Oruli.
Dodala je da su nažalost zbog situacije s koronavirusom mnogi zvaničnici otkazali dolazak na ovaj događaj. Obilježavanju je, između ostalih, prisustvovao i potpredsjednik RS-a Ramiz Salkić.
– Potredsjednica FBiH Melika Mahmutbegović je uputila pismo podrške s dovama prema našim šehidima – kazala je Kaloper Oruli.