Softić: BiH bi i bez MMF-a mogla da finansira obaveze
Guverner Centralne banke BiH Senad Softić istakao je danas sa aspekta BiH potrebu koordinacije između monetarne i fiskalne politike, te na značaj prisustva Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/.
Softić je na samitu guvernera, ministara finansija i direktora poreskih uprava zemalja regiona održanom u Bečićima rekao da je u uslovima valutnog odbora, monetarna politika neefikasna za stimulisanje ekonomske aktivnosti.
Prema njegovim riječima, nema sumnje da je sa stanovišta finansijske stabilnosti neophodna koordinacija monetarne i fiskalne politike.
Softić je kao panelista u sesiji “Monetarna politika zemalja regiona, između Američkih federalnih rezervi i Evropske centralne banke” pojasnio i princip formalne saradnje nadležnih institucija u BiH na polju očuvanja finansijske stabilnosti putem Stalnog odbora za finansijsku stabilnost /SOFS/.
SOFS, dodao je on, predstavlja glavni forum za procjenu prijetnji po finansijsku stabilnost, pri čemu su Centralna banka i agencije za bankarstvo odgovorne za procjenu sistemske prirode finansijske krize, saopšteno ej iz Centralne banke BiH.
Softić se osvrnuo i na trenutni aranžman sa MMF-om, rekavši, da je servisiranje postojećeg iznosa spoljnog duga nesporno sa ili bez aranžmana sa tom finansijskom institucijom-
On smatra da bi bez strukturalnih reformi za koje se opredijelio Savjet ministara, dugoročno posmatrano, ekonomija bila u lošijoj poziciji usljed usporavanja rasta potencijalnog “autputa” /prodaje proizvoda i usluga/.
“BiH bi i bez MMF-a bila u mogućnosti da finansira obaveze, ali bismo imali znatno manje fiskalnog prostora za stimulisanje ekonomskog rasta putem investicija i potrošnje”, rekao je on.
Softić je naveo da bi posljedično, bez sprovođenja reformi na koje se BiH obavezala i Pismom namjera, ostali na približnom nivou razvoja na kojem smo sada.
Tema ovogodišnjeg skupa je “Finansijska stabilnost regiona u novom globalnom okruženju”.