Smijenjena predsjednica Južne Koreje: Model za kojim vapi BiH
Park Geun-hye razriješena je danas dužnosti predsjednice Južne Koreje. Parlament je na tajnom glasanju, velikom većinom, 234 naprama 56, glasao za njeno razriješenje nakon izbijanja korupcijskog skandala. Rezultat pokazuje da su za smjenu bili i članovi njene konzervativne stranke Saenuri.
Park je optužena da se urotila s jednom prijateljicom i bivšim savjetnikom koji su preko nje vršili pritisak na velike kompanije da doniraju novac za dvije fondacije. Riječ je o klasičnoj korupciji za koju stanovnici Južne Koreje nisu imali tolerancije: nekoliko sedmica trajale su dramatične demonstracije u Seulu, koje su okupljale i po više od milion ljudi.
Ovaj slučaj jedinstven je u današnjem svijetu, jer su predsjednicu faktički smijenili razjareni građani, koji nisu odustajali od prosvjeda sve dok u Parlamentu nije odigran posljednji čin. Prije Korejanke padali su predsjednici i u nekim evropskim zemljama (Njemačka, Austrija…), ali su, pritisnuti medijima i javnošću, sami podnosili ostavke. Park Geun-hye opirala se do posljednjeg časa.
Poređenje s nama u ovom slučaju je neminovno. BiH je carstvo korupcije, ali i prostor na kojem ona cvjeta potpuno nekažnjivo: niti joj se suprotstavlja vlast niti pravosuđe, a i građani su daleko od južnokorejske prosvjedne kulture i upornosti. I visokopozicionirani američki funkcioner Hojt Brajan Ji (Hoyt Brian Yee), juče je, nakon dvodnevnog boravka u BiH, izjavio “da je korupcija problem broj jedan u našoj državi”.
Priliku da po južnokorejskom modelu ukloni korumpirane državne funkcionere naša javnost je nedavno propustila u slučaju federalnog premijera Fadila Novalića i ministrice financija u njegovoj vladi, Jelke Milićević.
Novalić se, doduše, posuo pepelom i naložio svojoj kćerki da da otkaz u državnoj službi, u koju je ušla na mala vrata, iako je vlasnica čak tri firme! Gospođa Milićević na javne osude nije ni trepnula, iako je njena kćerka u jednu federalnu instituciju uposlena u vrijeme važenja zabrane na prijem novih uposlenika u tu službu.
Javnost se, nažalost, zadovoljila rafalima verbalnih kritika na račun Novalića i ministrice Milićević. Nije organiziran nijedan protestni skup, korumpiranom dvojcu ostavka nije padala na pamet, a izostale su i reakcije iz njihovih stranaka i federalnih institucija koje su trebale pokrenuti proces utvrđivanja odgovornosti, sve do smjenjivanja sa funkcija koje obavljaju.
Predsjednica Južne Koreje nije prva osoba iz vlasti koja je u toj zemlji smijenjena zbog korupcije. Mi u BiH još čekamo prvu. I nećemo je dočekati sve dok mislimo da je za to dovoljno podići glas na internetskim društvenim mrežama.
Ono za šta je u Koreji trebalo više od milion upornih demonstranata, kod nas bi dovoljno bilo i deset hiljada građana. Njima se, nažalost, još zadugo nije nadati pod prozorima Federalne vlade i drugih institucija vlasti koje su do grla ogrezle u korupciju.