“Slučaj Memić”: Karkin će od Suda ponovo tražiti svjedočenje istražitelja Škrijelja
Sudsko vijeće kojim predsjedava sudija Igor Todorović u postupku koji se vodi protiv Ljube i Bekrije Seferovića u slučaju smrti Dženana Memića odbilo je 26. aprila zahtjev odbrane advokata Rusmira Karkina za ponovnim svjedočenje saobraćajnog inspektora Sefedina Škrijelja iako je odbrana predočila saznanja da je Škrijelj pred sudom dao oprečnu izjavu u odnosu na zapisnik sačinjen 29. februara 2016. godine. Sudsko vijeće je tada navelo da će detaljnije razloge za odbijanjem prijedloga odbrane navesti u presudi!
Škrijelj se na sudu pojavio 21. februara 2018. godine gdje je odgovarajući na pitanja advokata Karkina o tome da li je ikada saslušan u MUP KS vezano sa slučaj smrti Dženana Memića kazao da nije, već da se isključivo radilo o slučaju vezanom za policajca Josipa Barića.
U zapisniku o saslušanju Škrijelja od 29. februara 2016. godine koji je objavljen na FB grupi Pravda za Dženana Memića jasno je navedeno da se svjedok saslušava u vezi krivičnog djela ubistvo na štetu Dženana Memića dana 08.02.2016. godine. Saslušanju svjedoka nije prisustvovao tadašnji postupajući tužilac Meris Ćato koji je zajedno sa Škrijeljom obavljao uviđaj u noći 8. na 9. februar 2016. godine u Velikoj aleji.
– Na licu mjesta smo uočili tragove krvi, kao i krhotine stakla i jedan komadić boje, ali tragova kočenja odnosno kretanja vozila nije bilo odnosno nismo ih pronašli i jednostavno položaj tragova krvi i stakla nisu se uklapali u saobraćajnu nezgodu – navodi se u zapisniku od 29. februara 2016. godine.
Također, Škrijelj je u noći kada je vršen uviđaj zatražio i prisustvo policijskog služebnika iz Odjeljenja kriminalističke policije, a radi se o kolegi Vatriću.
Kada je davao iskaz 21. februara 2018. godine Škrijelj je kazao da ne zna ništa o naknadnom „pronalasku tragova“.
– To sam saznao kad je zasjedala Ad hoc komisija – kazao je Škrijelj.
On je tada jasno kazao da nije mogao utvrditi kontakt tačku vozila i pješaka.
U zapisniku od 29. februara 2016. godine Škrijelj je naveo da bi se u ovom slučaju moglo raditi o nečemu drugom, a ne o saobraćajnoj nezgodi.
Naredno ročište bit će održano 22. maja kada bi trebao svjedočiti Ljubo Seferović. Advokat Rusmir Karkin potvrdio je za agenciju Patria da će, s obzirom na ove okolnosti, ponovo od Suda zatražiti svjedočenje istražitelja Škrijelja.
– Taj zapisnik iz februara 2016. godine dobio sam tek nakon što sam svjedoka ispitao na Sudu 21. februara ove godine. Nisam znao za postojanje ovog zapisnika, nego mi je dostavljen nakon ko zna kojeg više podneska da mi se dostave svi dokazi u ovom slučaju – kazao je Karkin.
Već pri samom prijedlogu advokata Karkina za ponovim saslušanjem Škrijelja (18. aprila), sudija Todorović je kazao da je „riječ o saslušanju na okolnosti krivičnog djela ubistvo, a što se ne dokazuje u ovom slučaju.“
Karkin je tada odgovorio sudiji Todoroviću:
– Pa onda i zapisnik o uviđaju i rekonstrukciji kao i veliki broj dokaza dovodite u pitanje jer se tada istraga vodila kao ubistvo. To što je Tužilaštvo lutalo i odustajalo od te kvalifikacije nije moj problem – kazao je Karkin.
Pravni stručnjaci navode da je Tužilaštvo KS u ovom slučaju biralo šta će, a šta neće dostaviti odbrani iako je dužno dati sve činjenice pa i one koje idu u korist optuženih.
Još je čudniji stav Sudskog vijeća kojem je predočeno da je svjedok Škrijelj dao dva oprečna iskaza da ne dozvoli ponovno svjedočenje. Umjesto toga, advokata Karkina su optužili za razvlačenje procesa.
U međuvremenu postupajući tužilac u ovom slučaju Meris Ćato napustio je Tužilaštvo KS te prešao u advokate.
Porodica Memić najavila je podnošenje krivičnih prijava protiv svih tužilaca i vještaka koji su radili na ovom predmetu, ali i drugih osoba koje su spriječavale otkrivanje istine o smrti Dženana Memića.