Slučaj Dragičević: Kad tužilac ne radi kao advokat žrtve, desi se narod
Advokatski tim koji je angažovao Davor Dragičević, otac ubijenog Davida, očekuje da u toku ove nedjelje izvrši uvid u tužilački spis formiran u ovom predmetu, kazao je u razgovoru za Oslobođenje jedan od advokata Ifet Feraget.
Pojasnio je da za to ne postoje nikakve prepreke, jer je Evropska konvencija omogućila oštećenom pristup istrazi u obimu da se zadovolje njegovi interesi.
Nekontrolisane greške
– To je onaj dio u kojem BiH grubo krši Evropsku konvenciju, krši Ustav, a Zakon o krivičnom postupku (ZKP) BiH je u tom dijelu neprecizan, pa možemo reći da oštećeni nema nikakvu zaštitu, naglasio je Feraget.
Podsjetio je da je Ustavni sud BiH 2016. godine određene odredbe ZKP-a BiH proglasio neustavnim, a kako i entitetski zakoni imaju identične odredbe, bit će potrebno i njih usklađivati. Naš sugovornik kaže kako je interesantno da još nije bilo inicijativa za izmjene zakona u tom dijelu, ali da je uvjeren da će slučajevi Davida Dragičevića i Dženana Memića, upravo biti inicijalna kapisla da do neophodnih izmjena dođe.
Prema njegovim riječima, radi se o kompleksnoj pravnoj materiji, no ključni problemi nastaju zbog primjene anglo-saksonskog prava, tačnije tužilačko-policijske istrage, odnosno mogućnosti “da stvari izmaknu kontroli kada nosioci pravosudnih funkcija ne postupaju u skladu s vlastitom savješću i važećim pravnim normama”. Kako je prema ZKP-u tužilac zapravo advokat oštećenih, naveo je Feraget, u slučaju Memić, a potom Dragičević “moguće su nekontrolisane greške”. Podsjetio je na konferenciju za novinare održanu po pronalaženju Davidovog tijela, za koju je istakao da je neoprostiva i da “zbog toga neko mora odgovarati”.
– Tužilac je servis građana, podvukao je Feraget i pitao zašto se moralo čekati cijelih stotinu dana da se utvrdi osnov sumnje da je David ubijen.
Oko javnosti
Izrazio je uvjerenje da će advokatskom timu biti omogućeno da sudjeluje u daljem toku istrage, da daje prijedloge za izvođenje dokaza.
– Ponavljam, okrivljenom su po zakonu data sva prava i to je uredu u smislu zaštite ljudskih prava, ali šta je s oštećenim, naglasio je.
Feraget smatra kako činjenica da je slučaj Dragičević eksponiran u javnosti neće otežati rad advokatskog tima, jer Sud u Strasbourgu kaže da “oko javnosti mora biti prisutno”. On postavlja pitanje: “Ko je dao doprinos tome da ovaj slučaj bude pod lupom javnosti, kao što je to bilo i u slučaju Memić?”
– Ovlaštenja tužilaca su ogromna, ali je upitna njihova odgovornost i javnost se u to uključila zato što neko nije postupao u skladu s ovlastima, istakao je Feraget.
Potvrdio je da će se on i njegov kolega Duško Tomić sastati i s ministrom sigurnosti BiH Draganom Mektićem kako bi dobili informacije da li su američki istražitelji i u kojem dijelu istrage sudjelovali u ovom slučaju. O više detalja, s ciljem neometanja istrage, zaključio je Feraget, još je rano govoriti.