prognozirao februar
Sladić najavio zatopljenje, temperature u Bosni bi mogle rasti do 20 stepeni
Prvi je dan februara mjeseca. Zehmerija, odnosno Erbein, prvi, oštriji dio zime, je završio. Danas je započeo hamsin, drugi, blaži dio zime
U Bosni i Hercegovini danas će biti umjereno do pretežno oblačno vrijeme koje će u drugoj polovini dana u dijelovima zemlje usloviti slabe padavine, objavio je Federalni hidrometeorološki zavod (FHMZ) BiH.
Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog i sjeverozapadnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između nula i šest stepeni Celzijusovih, na jugu zemlje do 12.
U Sarajevu se očekuje pretežno oblačno vrijeme. U drugoj polovini dana povremeno može padati slab snijeg. Najviša dnevna temperatura zraka oko nula stepeni.
U četvrtak u Bosni jutro umjereno do pretežno oblačno uz postepeno razvedravanje. U ostatku zemlje pretežno sunčano vrijeme. Jutarnja temperatura od minus pet do nula na jugu do četiri, a dnevna od jedan do sedam, na jugu do 11 stepeni.
U petak se očekuje pretežno oblačno vrijeme. Jutarnja temperatura od minus pet do jedan na jugu do tri, a dnevna od tri do devet, na jugu i sjeveru zemlje do 12 stepeni.
U subotu će preovladavati pretežno oblačno vrijeme. Razvedravanje je moguće krajem dana i tokom noći. U jutarnjim satima i prijepodne u Bosni je moguća slaba kiša, a u višim područjima susnježica ili snijeg. Jutarnja temperatura od minus tri do tri na jugu do četiri, a dnevna od tri do devet, na jugu do 12 stepeni.
Sladić najavio zatopljenje
Prvi je dan februara mjeseca. Zehmerija, odnosno Erbein, prvi, oštriji dio zime, je završio. Danas je započeo hamsin, drugi, blaži dio zime. Hamsin je riječ arapskog porijekla i u prijevodu na naš jezik znači pedeset, budući da je hamsin poznat i po snažnom pustinjskom, vrelom i suhom južnom vjetru koji traje oko pedeset dana nad sjeveroistokom Afrike (Egipat), snažno podižući vrele zračne mase iz pustinje koje uzrokuju osjetan porast temperature zraka, nerijetko i iznad 40 °C i uz vrlo nisku vlažnost zraka, a vjetar može dosegnuti brzinu i do 144 km/h, objavio je sinoć meteorolog Nedim Sladić na svom Facebook profilu.
Za vrijeme hamsina upoznati smo i sa pojavom tri džemreta (etimologija iz turskog i arapskog jezika), odnosno u prijevodu na naš jezik – vala, udarca, zračnih struja koji svaki ponaosob donosi popuštanje zime, najprije zagrijavajući zrak (19.02), potom vodu (26.02), a onda i zemlju (05.03).
U narodnoj meteorologiji, 02.02. je poznat po kršćanskom prazniku Kalendori, odnosno Svijećnici, koja također pokazuje da je jedna polovina zime iza nas. Sutra će i mrmot Phil izaći iz svoje jazbine pri čemu će procijeniti nastavak ili završetak zime, u zavisnosti ugleda li svoju sjenu ili ne.
U pojedinim publikacijama, legenda hrvatske meteorologije, pokojni Milan Sijerković, meteorolog Nove TV, je ovako pisao o veljači, odnosno februaru: “Veljača je “sniježna odstupnica zime… hladna i vrlo ćudljiva vladanja, općenito nesklona poljoprivrednicima.”
A i Fra Silvestar Kutleša imao je zanimljivu etimologiju za drugi mjesec u godini: “Kažu da je veljača prozvata što često velja, vrti i privrće vrime.”
Kao jedinom ženskom mjesecu u godini, na veljaču se narod “iskalio”, pa ju je, zbog provjerene nestalnosti i nezdravosti vremena, obilatije okitio iskričavim izrekama.
Prognoza za februar
Prema svim dostupnim prognoznim i statističkim modelima, i ovogodišnji drugi mjesec bit će izgledno topliji mjesec od prosjeka, pri čemu su moguće nerijetko i periodi i sa značajnijim temperaturnim odstupanjem, odnosno perioda kada temperature zraka prelaze 15 °C, a na sjeveru Bosne se približavaju i prema 20 °C, što smo imali i proteklih godina.
Uopćeno govoreći, ovaj mjesec bi tako nastavio trend toplih, gotovo proljetnih februara koji je započeo još 2014. godine, s kratkom stankom 2018. godine, budući da su sve unazad 7-8 godina izuzev već spomenute 2018. bile toplije od prosjeka.
Posljedica ovogodišnje toplijeg februara je jačanje utjecaja Atlantika te pozicioniranog grebena koji se preko zapadne i jugozapadne Evrope širi prema srednjoj Evropi, koji potiskuje hladniji zrak istočnije, pa se sve promjene vremena nad našom zemljom uglavnom svode na kratkotrajne i po rubu utjecaje frontalnih poremećaja koji donose prolazna zahlađenja sa manjom količinom padavina, što pokazuje i trend sušnijeg februara od prosjeka.
U takvim okolnostima, signali za veće zahlađenje i veći snijeg su vrlo niski, pa će izgledno karakter veljače-prevrtače opravdati jedino promjene temperaturnog režima.
A ako je suditi prema trenutnim srednjoročnim izračunima, proljetne temperature i toplota koja se povlači sa sjevera Afrike moguća je već iduće sedmice.