reakcija iz SSSBiH-a
Sindikat o prijedlogu Čavalića i Aliefendića: Stali u odbranu i zaštitu “ugroženih poslodavaca”
U saopćenju su dodali da Čavalić godinama djeluje kao najaktivniji glasnogovornik Udruženja poslodavaca FBiH i da za njega nije ni čudno da nikada nije izjavio ništa što bi išlo u korist radnika/ca
Savez samostalnih sindikata BiH (SSSBiH) i dalje ostaje pri zahtjevu da se hitno usvoji set fiskalnih zakona, uključujući i Zakon o minimalnoj plati.
Iz SSSBiH navode da se nastavlja borba pojedinaca iz politike za odbranu i zaštitu “ugroženih poslodavaca”, te da je sljedeća u nizu aktivnosti Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o doprinosima i Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o porezu na dohodak koji su u parlamentarnu proceduru uputili Almedin Aliefendić i Admir Čavalić.
Ti prijedlozi, kako dodaju iz SSSBiH, omogućuju radnicima povećanje plate za čak 30 KM, a poslodavcima rasterećenje najmanje šest puta više ili 180 KM minimalno po radniku.
“Čavalić glasnogovornik poslodavaca”
– Prije samo nekoliko dana je zastupnik Čavalić izjavio da će penzija biti 1.000 KM, ali nije jasno kako će se to postići smanjenjem doprinosa za PIO/MIO u vrijeme kada već odavno imamo omjer radnika i penzionera 1:1. Postavlja se i pitanje gdje su bile slične inicijative prije nego što je Vlada FBiH konačno usvojila nešto što je u korist radnika, a ne poslodavaca – ističu iz SSSBiH.
U saopćenju su dodali da Čavalić godinama djeluje kao najaktivniji glasnogovornik Udruženja poslodavaca FBiH i da za njega nije ni čudno da nikada nije izjavio ništa što bi išlo u korist radnika/ca.
– Valjda iz tog razloga i nije predloženo i usvajanje Zakona o minimalnoj plati, a koji je, kako je izglasano u prošlom sazivu Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, sastavni dio dijela fiskalnih zakona. Kada je riječ o zastupniku Aliefendiću dovoljno je reći da se radi o čovjeku koji je bio protiv primjene kolektivnih ugovora pa zahvaljujući tome danas Zeničko-dobojski kanton duguje oko 300 miliona KM po osnovu tužbi radnika/ca. U prethodnom periodu nije se suzdržavao da zagovara stavljanje van snage kolektivnih ugovora kao što je 2018. godine stavljen van snage Opći kolektivni ugovor za teritoriju FBiH – navodi se u saopćenju SSSBiH, koje potpisuje predsjednik Selvedin Šatorović.