Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

“Servira se priča o apstrakciji, a ne egzistenciji golih i bosih građana BiH”

skupstina nsrs333

Klub Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske pokreće pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa na zaključke Narodne skupštine u vezi sa Izvještajem Komisije za Srebrenicu. Međutim zaključke je Vlada već sprovela.

“Cijela ta priča je igranje ljudima, njihovim zdravim razumom, bez obzira na ime i kojoj naciji pripada. Umjesto da građanima nudimo rješenje za bolji život, servira im se priča o apstrakciji, a ne egzistenciji golih i bosih građana BiH”, kaže profesor Esad Bajtal na pokretanje priče oko Izvještaja o Srebrenici, ranije referenduma, ali i ostalih političkih spinova, čiji je cilj odvraćanje pozornosti sa egzistencijalnih problema, piše Deutsche Welle.

Nastavlja se saga oko poništenog Izvještaja Komisije za Srebrenicu. Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS ne slaže se sa zaključcima Narodne skupštine u kojima se traži od Vlade da poništi Izvještaj Komisije za Srebrenicu. Pokrenuli su pitanje vitalnog nacionalnog interesa mada se postavlja pitanje koliko to u ovom trenutku ima efekta s obzirom da je Vlada sprovela odluku Narodne skupštine i poništila izvještaj.

Ima li veto efekta

“Krši se i Ustav i zakoni i poslovnici. I ako je od predsjednika i Vlade, previše je. Ovo je sramna odluka. Pitam ih da li je ovo bajramska čestitka. Predsjedniče i Vlado, kakva međunarodna komisija, šta je objektivnije od međunarodnog suda i presuda? Skupština je donijela zaključke i ne čekajući da odluka bude objavljena u Službenom glasniku, Vlada ju je sprovela”, kaže Mujo Hadžiomerović predsjednik Kluba Bošnjaka.

Ustavni sud RS ranije nije razmatrao zahtjeve za preispitivanje povrede vitalnog nacionalnog interesa, jer se ne radi o zakonskim aktima. Rezolucije, deklaracije, zaključci i drugi slični akti u tom smislu nisu ni išli u dalju proceduru, ali je Vijeće naroda u vezi pojedinih samo zauzimalo stav.

Vlada RS je u subotu (18.8.) na posebnoj sjednici, stavila van snage Izvještaj Komisije za istraživanje događaja u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. godine.

“U cilju cjelovitog i istinitog sagledavanja događaja u Srebrenici i srebreničkoj regiji u periodu od 1992-1995. godine, a zbog jačanja povjerenja i tolerancije među narodima u BiH, konačnog pomirenja i suživota sadašnjih i budućih generacija, Vlada RS-a formira nezavisnu međunarodnu Komisiju koja će na objektivan i nepristrasan način utvrditi stradanja svih naroda na području srebreničke regije u periodu od 1992-1995 godine. Sastav i zadaci Komisije odrediće se posebnim rješenjem”, saopšteno je iz Vlade a odluka je stupila na snagu danom donošenja.

Haški sudija u komisiji?

Pored ovoga, van snage stavljeni su i izvještaji Radne grupe Vlade RS iz 2005. godine za sprovođenje zaključaka iz konačnog izvještaja Komisije za Srebrenicu. Predsjednik RS Milorad Dodik poručuje da se u rad komisije neće niko miješati te da su počeli razgovori sa potencijalnim članovima, “ljudima iz struke i jakog moralnog integriteta”.

“Nekoliko njih već je i prihvatilo. Razgovaramo sa jednim od bivših sudija Haškog tribunala da i on bude dio toga. Nije još pristao, ali ćemo vidjeti na koji način i da li hoće, ali je pristao da razgovara na tu temu. Mi želimo da to bude jedna Komisija u kojoj će Republika Srpska prihvatiti taj izvještaj, kakav god da oni napišu, ali to bi bilo neophodno da i drugi naprave”, rekao je Dodik.

Nije poznato o kojem je sudiji riječ niti da li se radi o bivšem sudiji tribunala ili sadašnjeg Mehanizma za međunarodne krivične sudove. U svakom slučaju sva pažnja javnosti ali i medija je na ovom pitanju i ukoliko je to bio cilj, kao i u slučaju referenduma na prošlim izborima, onda je on i više nego ispunjen.

Igre bez granica

Igranje ljudima i zdravim razumom u BiH je na sceni godinama a sve to očigledno dobro prolazi kod birača jer kako kaže profesor Esad Bajtal, istorija nas uči da takve igre mogu da traju beskrajno.

“Sve što se priča i servira, priča se na posebno uobličen način. Imate čitav sistem sa psihološki dobro izvaganim stvarima savjetnika sa kojima su okruženi oni koji pričaju te priče. Zahvaljujući snazi medija i nesposobnosti prosječnog ljudskog uma da se suoči sa tom vrstom prevare, to može da traje beskrajno dugo. Ovdje je problem što građani BiH vjeruju onom što čuju, a ne onom što vide. Imamo odsustvo kritičkog mišljenja. Kada bismo njih slušali ovdje se nije dogodio rat, nesreća nam je pala sa neba a oni su došli tu sada da nas izbave pričom o referendumima, Srebrenici, komisijama”, kaže Bajtal.

Svi se slažu da istina najbitnija, da je potrebno čuti mišljenje građana na referendumu o Danu Republike Srpske, ali i o nametnutim odlukama visokog predstavnika kao i o Sudu i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine. Ono u čemu se mišljenja razlikuju je trenutak u kojem sve to treba stavljati na dnevni red i sprovoditi.