Finansiralo Ministarstvo
Seminar u Tuzli za direktore škola iz KS: Potrošeno više od 83.000 KM
Svi su bili smješteni u hotelu “Mellain”. Moglo se svašta uraditi sa tolikim novcem. Recimo, podržati odlazak na izlete i ekskurzije djece koja to sebi ne mogu priuštiti i koja nikada nisu imala priliku otići van granica Kantona, da ne govorimo države
Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo početkom jula organiziralo je četverodnevni seminar za rukovodioce škola iz ovog kantona. U Tuzlanskom kantonu, preciznije u Tuzli, gdje je plaćen smještaj u hotelu za 125 učesnika koji su došli iz stotinjak kilometara udaljenog Sarajeva i okoline.
I da ne bi bilo zabune, nije se radilo o zajedničkim aktivnostima i razmjeni iskustava sa tuzlanskim kolegama. U tom slučaju vjerovatno bi imalo smisla izložiti se trošku.
Ovako, nismo sigurni da postoji smisleno opravdanje za rasipanje budžetskog novca uprkos tome što se iz Ministarstva pravdaju da nisu “Sarajevo-centrični”.
– Na drugom savjetovanju za direktore i direktorice osnovnih i srednjih škola na području Kantona Sarajevo pod nazivom: “Čemu nas uči kvalitet? Visoki standardi: Inovacije i Kvalitet u obrazovanju” učestvovalo je 125 učesnika, od čega 90 direktora i direktorica osnovnih i srednjih škola – kazali su u Ministarstvu za Fokus.ba.
Mogli su spavati kod kuće
Precizirali su da je na četverodnevnom skupu, od 2. do 5. jula, osim rukovodilaca škola, učestvovalo 13 predstavnika Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS i 20 radnika JU Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja KS. Bile su tu i dvije predstavnice Vijeća roditelja Kantona Sarajevo koje su bile pozvane da učestvuju samo prva dva dana.
Svi su bili smješteni u hotelu “Mellain”, a ukupni troškovi iznosili su oko 83.000 maraka sa PDV-om. U Sarajevu ili bilo kojem drugom mjestu na području Kantona Sarajevo bilo bi mnogo jeftinije. Ne bi bilo potrebe za smještajem u hotelu, jer bi svi učesnici nakon radnog dana otišli svojim kućama na spavanje, i to sigurno ne bi umanjilo kvalitet stručnog savjetovanja. Naravno, ukoliko je cilj skupa bio edukacija, a ne druženje.
Moglo se svašta uraditi sa tolikim novcem. Recimo, podržati odlazak na izlete i ekskurzije djece koja to sebi ne mogu priuštiti i koja nikada nisu imala priliku otići van granica Kantona, da ne govorimo države.
– Iznos ukupnih troškova realizacije seminara iznosio je cca 83.300 KM sa PDV-om. Troškove smještaja gostiju i organizacije predavanja u konferencijskoj sali snosilo je Ministarsvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo – navodi se u odgovoru koji Fokusu dostavljen iz Kabineta ministrice Naide Hota-Muminović.
Nisu “Sarajevo-centrični”
Na pitanje zašto zbog racionalizacije troškova nije izabran Kanton Sarajevo, dobili smo odgovor:
– Budžet za ove nivoe obrazovanja u protekle tri godine uvećan je 400 posto, uključujući stavke za investiciono održavanje, opremanje, plate prosvjetnih radnika, besplatne udžbenike, sufinansiranje boravka djece u vrtićima, kao i stručno usavršavanje radnika u obrazovanju. Naše politike nisu Sarajevo-centrične. Prošle godine smo imali prvo savjetovanje na Vlašiću. Ove godine smo bili u Tuzli. Iduće godine idemo u Mostar ili Bihać. Ove vijesti su lokalno veoma dobro prihvaćene i nastavit ćemo razvijati ove prakse – naveli su.
Inače, predavači na seminaru bili su vanjski saradnici, koji su angažirani na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima. Selma Alispahić prezentirala je temu “Primjena glumačke prakse u nastavnom procesu, Tamara Efendić “Emocionalna pismenost”, Sevdija Kujović “Razumna prilagodba”, Zulejha Šabić-Zatrić “Održivost: Od čega je škola?”. O evropskim integracijama Bosne i Hercegovine i prilici za obrazovne ustanove govorila je Merdža Handalić-Plahonjić.
Predavačima je isplaćena naknada od po 300 KM, izuzev Suadu Eći, koji se odrekao naknade za predavanje koje je održao o temi “Preduzetništvo: Šta pokreće svijet?”.
Naknada za direktore
Prezentacije primjera dobrih praksi u rukovođenju školama održali su direktori pet osnovnih i srednjih škola, i to OŠ “Srednje”, JU OŠ “Šip”, JU Srednja škola za saobraćaj i komunikacije, PU Richmond Park International Secondary School i Gimnazije SSST.
– Naknada za svakog od pet direktora koji su angažirani po ugovorima o privremenim i povremenim poslovima iznosi 60 KM – kazali su u Kabinetu ministrice.
Fokus grupe o temi “Samovrednovanje i vanjsko vrednovanje kvaliteta rada škola“ realizirali su radnici JU Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo i za to nisu primili nikakvu naknadu.
Predavanje o temi “Unapređenje profesionalnog razvoja direktora osnovnih i srednjih škola” realizirala je, također bez naknade, Lejla Tuzlak, viša saradnica za profesionalni razvoj direktora i pomoćnika direktora.