Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

SDP pozvao Sebiju Izetbegović da “časno podnese ostavku”

BiH

Dragan Stevanović

“Pozivam, javno, u ime SDP ali i svih građana Sarajeva i BiH, direktoricu Izetbegović da podnese ostavku”, rekao je potpredsjednik KO SDP Sarajevo dr. Dragan Stevanović na današnjoj konferenciji za medije, kojoj je samo povod bilo povlačenje intervjua generalne direktorice KCUS dr. Sebije Izetbegović iz programa BHRT-a.

Dr. Stevanović je podsjetio da, na sve odlaske iskusnih doktora iz KC, “direktorica ima smjelosti izjaviti kako oni nisu otišli već su promjenili agregatno stanje”

“Pa kakva je to izjava? Kakav mentalni sklop sebi može dozvoliti takvo razmišljanje i takav javni govor?! Očito su i u SDA svjesni težine ovoga što je izjavila Sebija Izetbegović, s obzirom da je BHRT odlučio da taj njen intervju u kojem je to rekla ne emituje? Dakle, intervju je promijenio agregatno stanje, iz nečeg čvrstog postao je magla! Taj nalog i takva zabrana mogli su samo doći iz centara moći u SDA.

Ono što je važno jeste da neko ko za odlazak najmanje 59 vrhunskih specijalista kaže kako su oni “samo promjenili agregatno stanje” ne zaslužuje i ne može voditi najveću zdravstvenu ustanovu u BiH, smatra dr. Stevanović, koji je istakao danas i to da su federalnom, i kantonalnom zdravstvu potrebne korjenite promjene, ali da centri moći u SDA i u HDZ nisu za njih spremni.

“Nažalost, za takvu vrstu rasprave na postoji politička volja. Takvu raspravu ne dozvoljavaju SDA i njihov strateški partner HDZ. Jasno nam je da SDA i HDZ svjesno blokiraju javnu raspravu jer znaju da bi tako na svjetlo dana izašli brojni propusti i sav haos u koji je doveden KCUS. Građani Sarajeva i građani ove zemlje ne mogu čekati izbore još godinu dana kako bi se riješio problem sa KCUS-a, jer previše štete se još može napraviti da bi se pristalo na to čekanje”, istakao je dr. Stevanović, naglasivši da se odlazak iskusnih ljekara ne može nadoknaditi u kratkom roku, ni za deset godina!

Stoga, rekao je, Socijaldemokratska partija BiH traži brze jasne i konkretne odgovore kao i poduzimanje hitnih mjere za slijedeća pitanja:

Šta se namjerava poduzeti povodom gotovo epidemijskog odlaska iskusnih ljekara specijalista iz Univerzitetsko kliničkog centra Sarajevo?

Prema saznanjima široke javnosti a ne samo SDP-a BiH skoro 40 doktora medicine sa decenijskim iskustvom svih specijalnosti u posljednjih godinu dana napustilo je UKC Sarajevo, a izvjesno je da će se ovaj trend nastaviti, kao što je jasno i na dokazima zasnovano da se ovaj “fenomen“ u odnosu na druge univerzitetsko kliničke centre u Federaciji BiH događa u epidemijskim razmjerima isključivo i samo u UKC Sarajevo. Ili su ti doktori u stvari u nekom novom, nama nepoznatom “agregatnom” stanju?

Šta je po ovom pitanju poduzeo Federalni ministar zdravstva jer je Federacija BiH suosnivač ove ustanove, inače kadar “sestrinske” HDZ stranke? Šta je po ovom pitanju poduzela Ministrica zdravstva KS obzirom na to da je Kantona Sarajevo većinski finansijer (oko 60%) i suosnivač ove ustanove ili je ovo stanje u zdravstvu?

Napominjemo da odgovore koje se uglavnom baziraju na kreiranje kulture “potplaćenosti ljekara” i “dobrovoljnosti” odlaska, te kriminaliziranja dopunskog rada u svim slučajevima, koje smo imali priliku čuti putem medija, ne smatramo pravim odgovorom. Za Socijaldemokratsku partiju BiH pravi odgovor je kako i na koji način će se nadoknaditi taj nemjerljivi gubitak, te hitna izrada nezavisne i stručne analize zašto je došlo do ovog nemjerljivog gubitka, te kako i na koji način će se trend odlaska iskusnih ljekara specijalista zaustaviti.

Prema saznanjima SDP-a BiH odlaskom jedinog specijaliste iz oblasti dječije kardiohirurgije iz UKC Sarajevo zaustavio se rad dječije kardiohirurgije koja je određene vrste operacija obavljala jedina u Bosni i Hercegovini. Posebno je zabrinjavajuće da kao posljedica odlaska tri specijalista ortopedske hirurgije i najavom odlaska još tri specijalista ortopeda dolazi u pitanje organizacija i rad te klinike koja prema svim standardima i normativima organizacije zdravstvene ustanove tercijarnog tipa ne može obavljati samostalno rad.

Djeca u BIH kojoj su neophodne kardiohiruške i ortopedsko korektivne operacije ovime su ‘stavljena na čekanje’ ili su ona nepodobna za svaku brigu. Svako odlaganje rješavanja ovog pitanja smatramo nedopustivim i aktom direktnog ugrožavanja života djece kojoj je potrebna ovakva vrsta hirurških intervencija čime se narušava i Ustav ove kakve takve države u kojem se štiti pravo građanina na ljekarsku zaštitu.

Od menadžmenta i upravljačkih struktura UKC Sarajevo, od Federalnog ministra zdravstva i Ministrice zdravstva KS tražimo i sljedeće odgovore:

– Zašto već godinu dana nije u funkciji tzv. hibridna sala na kardiohirurgiji, jedina takve vrste u BiH za sve vrste endovaskularnih procedura, koja je kontuinirano radila od 2013. godine, što indicira zaključak da se nije mogla raditi niti jedna endovaskularna procedura, te da li to znači da za građane/pacijente Federacije BiH endovaskularne procedure i zakonom definirano načelo specijaliziranog pristupa, nije omogućeno?

Nažalost takvi pacijenti se šalju u KB Mostar radi takve vrste liječenja gdje ih radi penzionirani kadar iz KB Split. Ili je to pak dogovor HDZ-SDA da se sredstva ZZOKS preliju hroničnom gubitašu KB Mostar?

– Koliko dana je Klinika za kardiohirurgiju (adultni program) u UKC Sarajevo kao i neke druge hirurške discipline prema svedočenju pacijenta nisu radile ili koliko nisu radile u punom kapacitetu zbog nedostatka meterijalnih sredstava?

– Koliko dana u prethodnih 12 mjeseci nisu radili aparati za MR i CT i šta su bile posljedice po pacijente nefunkcioniranja ove opreme?

– Koliko dana nije bilo reagensa za uzimanje laboratorijskih nalaza?

– Koliko je onkoloških pacijenata poslano na liječenje u KC Banjaluka i koliko je to koštalo ZZOKS i Federalni fond?

– Koji broj građana/pacijenata koji su se liječili u UKC Sarajevo je bio prisiljen da kupuje lijekove, potrošni materijal i koji je to iznos sredstava za posljednjih godinu i pol dana?

– Da li neka od apoteka ima eksluzivitet prodaje lijevova/materijala i koliko su do sada naplatili sredstava od refundiranja ZZOKS?

– Koliko je koštalo projektiranje gospopdina Gološa i renoviranje i opremanje “Bijele kuće” za smještaj mendžmenta KCUS-a?

– Koliko je na gubitku KCUS zbog kupovine pogrešnih, svinjskih, bioloških srčanih zalistaka iako je tenderom predviđena nabavka goveđih i ko će nadoknaditi taj “previd”?

– Zašto samo “podobni i lojalni” ljekari mogu raditii i u privatnoj praksi i to u nekoliko ordinacija i Kantona a neki ne smiju ni aplicirati za odobrenje.

Da li je to ta poznata “odlučnost u sređivanju haosa u KCUS-u, upitao je danas dr. Stevanović