SDP uputio zahtjev Ustavnom sudu BiH za ukidanje diskriminacije glasača iz dijaspore
Socijaldemokratska partija BiH je danas, simbolično, na Međunarodni dan izbjeglica, kada se čitav svijet podsjeća na ugrožavanje dostojanstva i ljudskih prava izbjeglica i prognanika, odlučila uputiti Zahtjev za ocjenu ustavnosti odredbi iz člana 3.15. Izbornog zakona, kojom se naši državljani van BiH naročito diskriminišu.
Prema riječima Hasana Muratovića, zastupnika SDP BiH u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, u BiH je prisutan trend masovnog iseljavanja stanovništva pod trenutnom vlašću, pa je vrlo moguće da uskoro budemo imali više glasača u inozemstvu, nego unutar naše države.
„SDP BiH je od Centralne izborne komisije BiH ranije tražio izjašnjenje o zakonskoj osnovi za provođenje procedure kojom se uvjetuju državljani BiH, koji su bili registrovani za glasanje iz inozemstva na ranijim izborima, da moraju ponovno uoči svakog izbornog ciklusa popunjavati i dostavljati dodatne obrasce i kopije identifikacionih dokumenata za učešće na svakim sljedećim izborima. U svom odgovoru CIK BiH ne navodi nikakvu ustavnu osnovu za svoje postupanje, nego ističe da je samo članom 3.15 Izbornog zakona propisano da su državljani koji su u inozemstvu, kao i ono sa statusom izbjeglog lica, da bi se nalazili u izvodu iz Centralnog biračkog spiska za glasanje izvan BiH, dužni podnijeti prijavu CIK-u za svake izbore. Provedba spomenute odredbe za posljedicu ima da je BiH „izgubila“ više stotina hiljada glasača u inozemstvu zbog nametanja stalne obaveze re-registracije. Navedeno postupanje CIK-a, koje smatramo neustavnim, prouzročilo je značajnu štetu kojom je de facto uskraćeno puno izražavanje izborne volje stanovništva, ali suštinski indirektno onemogućen politički pluralizam i pravo političkog zastupanja pod jednakim uslovima tih građana u sredinama iz kojih potiče prognano, izbjeglo ili iseljeno stanovništvo“, navodi Muratović i dodaje da je članom IV Aneksa 3. Okvirnog sporazuma za mir u BiH precizirano da svi državljani imaju jednako pravo glasa, a da se korištenje prava glasa izbjeglica valja tumačiti kao potvrda njihove namjere povratka u BiH.
„Ova prava su regulisana i drugim dokumentima, poput Dokumenta Konferencije o sigurnosti i suradnji u Evropi (KESS), sadržanim u Aneksu 3. Dejtonskog sporazuma, dok i Ustav BiH u članu 2. utvrđuje da sve osobe na teritoriju BiH uživaju pravo na slobodu kretanja i prebivanja. Iz navedenog jasno proizlazi da naši državljani u inozemstvu imaju jednako pravo da budu upisani u Centralni birački spisak, te da oni koji su u spisak upisani u skladu sa zakonom imaju trajno pravo učešća u izbornim procesima u BIH. Praksu CIK-a, kojom se od državljana BiH u inozemstvu zahtijeva ponavljano registrovanje za izbore prilikom svakom izbornog ciklusa, smatramo diskriminatornom i neustavnom“, navodi Muratović.
SDP smatra da je određivanje dodatnih uvjeta za učešće na izborima državljana BIH u inozemstvu, mimo zakonom preciziranih izbornih procedura, diskriminacija ove populacije, te kršenje navedene ustavne odredbe, ali je u koliziji i sa drugim odredbama Izbornog zakona.
„Potpise za ovaj Zahtjev su, osim federalnih zastupnika SDP-a, svojim potpisima podržali i zastupnici Demokratske fronte, HDZ 1990 i dva nezavisna zastupnika. Očekujemo da po našoj apelaciji Ustavni sud riješi što prije, kako bi već na sljedećim izborima bilo osigurano ustavom zagarantovano jednako pravo glasa svim građanima BiH, neovisno o njihovom prebivalištu“, zaključuje Muratović.