Bivši visoki predstavnik
Schwarz-Schilling: Trump i Putin su se dogovorili oko BiH
Kosovo ide u NATO a Srbija ostaje pod uticajem Rusije, zajedno sa jasnim odbacivanjem članstva u NATO-u. Time on destabilizuje region, posebno Bosnu i Hercegovinu, jer ovdje ton određuje politički lider iz Republike Srpske
Čelično načelo Zapada da se nove etničke podjele moraju izbjeći po svaku cijenu više se ne primjenjuje. Predsjednici Kosova i Srbije su, prema svim raspoloživim informacijama, postigli “dogovor”: Kosovo će predati Srbiji područje sjeverno od Mitrovice sa većinskim srpskim stanovništvom, dok će područja sa većinskim albanskim stanovništvom na jugu Srbije u dolini Preševa biti predata Kosovu. Lobisti su dobro obavili svoj posao, rekao je bivši visoki predstavnik u BiH Christian Schwarz-Schilling gostojući na televiziji Face.
Njegove tvrdnje izrečene tokom gostovanja prenosimo u nastavku teksta.
Otvaranje Pandorine kutije
Ovo bi Srbiji donijelo članstvo u EU, a Kosovo bi bilo priznato i dobilo bi mjesto u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Dvojica mojih bivših kolega Paddy Ashdown i Carl Bildt – nekadašnji visoki predstavnici u BiH – zajedno sa mnom su u avgustu 2018. poslali “otvoreno pismo” ministrici vanjskih poslova EU Federici Mogherini i upozorili da se ne smije otvarati Pandorina kutija teritorijalne razmjene. I to zato što to ide na ruku separatističko-nacionalističkim snagama, ne samo u regionu – posebno u Bosni i Hercegovini – nego i u mnogim drugim zemljama.
To bi otvorilo put još većim poremećajima koji se rijetko završavaju bez rata. Veoma iznenađuje da političari Evropske unije u Briselu, koji strogo odbacuju politiku promjene granica po etničkom principu, danas ne vide ovu opasnost i smatraju da su takva rješenja moguća. Koji su razlozi doveli do toga? Postoje spekulacije da Trump slijedi “dogovor” sa Putinom o podjeli utjcaja na Balkanu između dvije velike sile Rusije i SAD-a.
O planu podjele
Prema formuli: Kosovo ide u NATO a Srbija ostaje pod uticajem Rusije, zajedno sa jasnim odbacivanjem članstva u NATO-u. Time on destabilizuje region, posebno Bosnu i Hercegovinu, jer ovdje ton određuje politički lider iz Republike Srpske, sada predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik. Postoje i spekulacije, posebno prisutne u krugovima NATO-a, da Trump želi da obje zemlje, i Kosovo i Srbiju, vidi u NATO-u ali i da želi da ograniči ruski utjcaj na Balkanu. To bi eventualno moglo biti objašnjenje za promijenjenu poziciju EU.
Kako god bilo, preostaje mi samo da apelujem na Vijeće Evropske unije i Evropsku komisiju da prizovu evropske vrijednosti i da se prisjete sistema vrijednosti na kojem počiva EU. Ako se to ne dogodi, onda nas ne treba čuditi kada, zbog pogrešnih političkih odluka, ponovo budemo suočeni sa talasima izbjeglica i mukama gladnih i siromašnih. U slučaju pogrešnog razvoja događaja, krhotine u Evropi neće pokupiti zemlje koje crtaju nove granice, već Evropska unija!
O Dodiku
Ja sam jos prošle godine ukazao na opasnosti po Balkan u slučaju da dođe do razmjene teritorija i prekrajanja granica po etničkim linijama između Srbije i Kosova. To se naročito odnosi na Bosnu i Hercegovinu, gdje Dodik već godinama prijeti referendumom i otcjepljenjem RS-a. Nedavno je jasno najavio da će, u slučaju da Kosovo bude priznato od strane UN-a, RS krenuti istim putem. Ide tako daleko da sada predviđa da će i Hrvati u BiH krenuti istim putem.
Na sličan način je u devedesetim počeo strašni rat u Bosni. Sada Dodik povlači pogrešne paralele sa Kosovom i najavljuje da ce ondašnje ciljeve ostvariti, ovaj put čak i bez rata.
Nezavisnost BiH je ugrožena samim tolerisanjem ovakvih igara i, prije svega, stavom međunarodne zajednice, koja ne primjećuje da upravo njihove pogrešne odluke jos više štete nezavisnosti BiH.