Šarović: Tekst Krivičnog zakona usvojen u načelu
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović rekao je da je Vijeće ministara BiH u načelu usvojio tekst izmjena i dopuna Krivičnog zakona, te da će srpski ministri prihvatiti konačan tekst ukoliko budu prihvaćene njihove primjedbe koje su “na liniji preporuka Vlade Republike Srpske”.
“Tekst izmjena i dopuna Krivičnog zakona vjerovatno nećemo vidjeti narednih dana dok zapisnikom ne konstatujemo da li su sve primjedbe ugrađene u novi tekst zakona”, rekao je Šarović novinarima u Sarajevu, u pauzi zasjedanja Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Ukoliko tekst izmjena i dopuna Krivičnog zakona BiH ne bude usaglašen sa primjedbama, kaže Šarović, može da ide u proceduru, ali bez glasova srpskih predstavnika koji će u tom slučaju biti preglasani.
Šarović je pojasnio da konačna verzija zakona izlazi onda kada u zapisniku sa sjednice Vijeća ministara BiH budu pobrojane sve primjedbe ministara iz Saveza za promjene i kada njih usvoji većina članova Vijeća ministara BiH.
On je najavio da će se danas sastati sa ministrom pravde BiH Josipom Grubešom kako bi pregledali sve primjedbe, jer je riječ o preciznim formulacijama koje “zahtijevaju suštinsku pažnju”.
“Suština je da smo insistirali na doslovnoj primjeni Međunarodne konvencije o ljudskim pravima koju je ratifikovala i BiH i koja ima preimućstvo u odnosu na domaće zakonodavstvo”, rekao je Šarović.
On kaže da je za članove Savjeta ministara BiH iz Saveza za promjene opredjeljujući bio stav koji je došao iz Republike Srpske, a “reflektovali” su se na primjedbe koje su došle od Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH.
“Ministarstvo pravde Republike Srpske je saopštilo da uvažava činjenicu da je potrebno postojeći Krivični zakon u BiH, odnosno član 145, usaglasiti sa okvirnom odlukom Vijeća Evrope kako bi se ispunile preporuke Manivala. Imali smo saglasnost resornog ministarstva da se krećemo u okviru onog što je definisano u okvirnoj konvenciji i dodatnom protokolu konvencije o sajber kriminalu, jer je to dio člana 145”, rekao je Šarović.
On naglašava da resorno ministarstvo konstatuje da je predloženi tekst zakona član 145 u suprotnosti sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, jer ograničava slobodu izražavanja, te da može imati različite konotacije u svojoj primjeni.
“Resorni ministar kaže da je BiH dužna da u potpunosti implementira okvirnu odluku Vijeća Evrope, koja kaže da je negiranje genocida, ratnog zločina i zločina protiv čovječnosti krivično djelo samo u slučaju da je način negiranja izvršen na takav način da se podstiče i poziva na nasilje ili mržnju prema određenoj grupi. To je stav Ministarstva pravde Republike Srpske i mi smo ga poslušali”, rekao je Šarović.