Rudari izlaze na masovne proteste 27. jula?
Savez sindikata radnika rudnika FBiH za 27. jul ove godine najavljuje moguće masovne proteste zbog alarmantnog stanja u kojem se nalaze rudnici u ovom dijelu BiH.
Svoje nezadovoljstvo posljednjih dana, kroz ostanke u jamama, manifestovali su komorati rudnika u Mramoru i Biloj, a standard rudara i sigurnost na radu u mnogim drugim jamama su na izuzetno niskom nivou, pišu Nezavisne novine.
Sinan Husić, predsjednik Saveza sindikata radnika rudnika (SSRR) FBiH, kaže kako je ključni zahtjev u pregovorima s Vladom FBiH usmjeravanje 1,5 feninga od proizvedenog kilovat-časa električne energije za ulaganje u modernizaciju rudnika.
“Mi smo Vladi FBiH dostavili sporazum koji sadržava osam tačaka. Oko sedam smo se složili, dok oko osme tačke još nema dogovora. Rudari su do danas sami nosili teret socijalne cijene električne energije, a Vlada FBiH je na taj način kupovala socijalni mir. Mi više ne možemo sami nositi taj teret”, kaže Husić.
Sakib Slijepčević, pomoćnik ministra u Ministarstvu energije, rudarstva i industrije FBiH, ističe kako je resorno ministarstvo poslalo pozitivne odgovore po svim tačkama sporazuma koji je predložio Savez sindikata radnika rudnika FBiH, te da se pokušava doći do zakonskog modaliteta kako bi se dogovor i realizovao.
Međutim, Husić kaže kako resorno ministarstvo deklarativno podržava zahtjeve SSRR i da se konačan dogovor ne nazire.
“Naš zahtjev o izdvajanju 1,5 feninga za rudnike po proizvedenom kilovat-času električne energije na godišnjem nivou bi rudnicima donosio oko 105 miliona KM. Ne kažemo da izdvajanje mora biti 1,5 feninga, odnosno spremni smo s Vladom FBiH sjesti za pregovarački stol i dogovoriti taj iznos”, navodi Husić.
Rudnici u FBiH, kako kaže Husić, trenutno nemaju nikakvih primitaka po osnovu proizvodnje električne energije, a ističe kako je Vlada FBiH uredbom o administrativnoj cijeni uglja u praksi obezbijedila socijalnu cijenu električne energije za potrošače.
“U preostalih sedam tačaka predloženog sporazuma mi se u četiri tačke obavezujemo da ćemo sprovesti određene mjere i otkloniti uočene slabosti u sopstvenim redovima. Također, tražimo od izvršne vlasti u FBiH da podrži gradnju novih termoenergetskih objekata u FBiH”, zaključuje Husić.
Ukoliko Vlada FBiH prihvati svih osam tačaka predloženog sporazuma, Husić ne želi prejudicirati da li će takva odluka po automatizmu povećati cijenu električne energije domaćinstvima i privrednim subjektima. Međutim, ukoliko Vlada FBiH ne postigne kompromisno rješenje s predstavnicima rudara iz rudnika u FBiH, prvi put nakon 1990. godine na protestima ispred sjedišta izvršne vlasti imat će i rudare.
Izudin Kešetović, profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, navodi da svako povećanje cijena električne energije ima efekat na rast cijena robe u širokoj potrošnji.
“To je takozvano zidanje cijena na principu uvođenja dažbina ili parafiskaliteta koji se različito nazivaju, počev od povećanih stopa do apsolutnih naknada. U pravilu se radi o novom poreskom teretu sa tzv. alokacijom na mjestu potrošnje”, rekao je Kešetović i doda da je objašnjenje o ulaganju u rudnike čista prevara građana. Kako je naveo, Vlada ima mogućnosti uvođenja mjera kojima bi se učinio efikasniji sistem poslovanja energetskog sektora, što podrazumijeva i sektor proizvodnje uglja.
“Finansijske dubioze rudnika kao zavisnih društava prevazilaze obim nekoliko stotina miliona KM ili razinu cijelog budžeta FBiH. U osnovi se radi o raspodjeli dohotka u plate, koje su u energetskom sektoru zaštićene kolektivnim ugovorima i nisu u korelaciji s tržištem radne snage niti s rezultatima poslovanja”, navodi Kešetović.