pfbih
Rošić bi uveo “disciplinu u naplati poreza”, ali da općine i kantoni i dalje mogu dugovati
Ukoliko neka općina nije, na primjer 15-tog u mjesecu, izmirila svoju obavezu, ne treba zaustaviti njihove prihode po osnovu indirektnih poreza, što ovaj Nacrt Zakona predviđa
Odbor za ekonomsku i fiskalnu politiku Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine na sjednici kojom je predsjedavao Husein Rošić, utvrdio je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnim sistemima.
Cilj Zakona je suzbijanje sive ekonomije, a izmjene se odnose na pojačane kaznene odredbe, primjene veće kontrole, poput sredstva osiguranja koja proizvođač mora imati.
– Nacrt Zakona uvodi disciplinu u sistem naplate poreza, ali i nove kaznene odredbe koje treba da natjeraju na poštivanje zakona države – kazao je Rošić u izjavi za Fenu.
Odbor je danas usvojio i Nacrt Zakona o dugu, zaduživanju i garancijama u FBiH, a Rošić smatra da je potrebno neke članove tog Nacrta mijenjati. To su članovi 33. i 34. a koji se odnose na plaćanje dugova kantona i općina. Smatra da trebaju biti fleksibilniji zbog teškog stanja u kojem se nalaze općine i kantoni, koji su opterećeni pravosnažnim sudskim presudama.
– Ukoliko neka općina nije, na primjer 15-tog u mjesecu, izmirila svoju obavezu, ne treba zaustaviti njihove prihode po osnovu indirektnih poreza, što ovaj Nacrt Zakona predviđa. To je u direktnom sukobu sa Zakonom o principima lokalne samouprave – pojasnio je Rošić i predložio da treba da bude odredba s rokovima i upozorenjima, ali u potpunosti podržava uvođenje discipline u naplati obaveza, te da zaduživanje u buduće bude što održivije.
Na sjednici je prihvaćen i Program prestrukturiranja energetskog sektora u FBiH, a koji se odnosi na rudnike, a Rošić navodi da upravo zbog zadnjih dešavanja sa RMU Zenica, proces mora početi i u narednom periodu Vlada FBiH ga mora hitno rješavati.
– To što Republika Srpska ne želi o tome uopšte razgovarati, dovodi u nepovoljan položaj Federaciju BiH. Iako je na Vladi FBiH veliki teret, moramo uraditi drugačije uređenje sistema gospodarenja rudnicima – naveo je.
Također su članovi Odbora za ekonomsku i fiskalnu politiku Parlamenta FBiH na sjednici prihvatili Prijedlog Odluke o prihvatanju zaduženja po Sporazumu o zajmu između Međunarodne banke za obnovu i razvoj (IBRD) i BiH za realizaciju projekta „Energetska efikasnost – dodatno finansiranje“, a najveći dio tih sredstava je planiran za kantone.
Međutim, Rošić je podsjetio da su neki kantoni donijeli odluku o kreditiranju pa odustali. Kao primjer, naveo je Unsko-sanski kanton (USK), koji je donio odluku o zaduživanju 2,5 miliona KM, ali nisu dostavili prioritetne projekte koji će se finansirati i nakon toga je USK odustao od tog kredita, a Vlada Federacije se zadužila.
– Mi dajemo zakonsku mogućnost plaćanja penala, ali nikako ne smijemo sebi više dozvoliti da idemo u takve kreditne aranžmane gdje nemamo jasnog cilja. Zato Vlada FBiH predlaže Zakon o dugu i zaduživanju, gdje uvodi kaznene odredbe za niže nivoe vlasti – rekao je Rošić i ponovio da treba biti fleksibilniji prema kantonima, ali “ne poslovati s kantonima koji ulaze u aranžmane a ne ispunjavaju svoje obaveze2.
Na sjednici je prihvaćen Izvještaj o izvršenju Bužeta Federacije BiH za 2018.godinu, a sa dnevnog reda je povučen prijedlog Zakona o boravišnoj taksi FBiH.