upozorenje revizora
Robne rezerve u FBiH pod oznakom tajnosti, u RS-u otišle u stečaj
![robne rezerve](https://fokuscdn.b-cdn.net/wp-content/uploads/2025/01/robne-rezerve-fokus-1080x567.jpg)
Zakonske izmjene neophodne, stav je stručnjaka. Naročito jer robne rezerve u Republici Srpskoj ne postoje, a u FBiH se za to godišnje izdvoji nedovoljno sredstava
U vremenu nekontroliranog povećanja cijena, gdje i najosnovnije životne namirnice građanima postaju luksuz, pomoć za građane bi bilo povlačenje robnih rezervi iz skladišta. Robne rezerve u Federaciji su daleko od nivoa, čak i iz 1995. godine. I niko tačno ne zna s čime se raspolaže, jer je sve pod oznakom tajnosti. U Republici Srpskoj su otišle u stečaj.
U slučaju elementarnih nepohoda, ratnih situacija, pandemija, divljanja cijena, rješenje za građane su robne rezerve. Brašno, ulje, prehrambeni proizvodi, stoka, nafta. Čega i koliko imamo niko sa sigurnošću ne zna. Na to upozoravaju i revizori.
Minimalne zalihe roba
“Kada su u pitanju količine robnih rezervi u FBiH, trenutne zalihe roba u većini direkcija su minimalne i dostatne samo za nekoliko dana, dok neke gotovo uopće nemaju rezerve roba. Nisu osigurana dovoljna i odgovarajuća skladišta za smještaj robnih rezervi, iako se za ove namjene izdvajaju značajna sredstva”, navode iz Ureda za reviziju institucija BiH.
Zato se veliki novac izdvaja za zakup prvenstveno privatnih skladišta. A šta se nalazi u skladištima je državna tajna, potvrđeno je iz Federalne Dirkecije robnih rezervi, ali i Direkcije KS za BHRT. Ono što se zna da je vrijednost robe na nivou Federacije BiH oko 43 miliona maraka.
“Direktor nema ovlasti govoriti o količinama i asortimanu robnih zaliha u javnom prostoru, ali možemo ustvrditi da se robne zalihe sastoje od osnovnih životnih namirnica, naftnih derivata i sredstava za sanaciju i spašavanje u okolnostima stanja prirodne nesreće”, ističe Tončo Bavrka, direktor FDRR.
“Trenutne zalihe robnih rezervi nisu na zadovoljavajućem nivou u skladu sa bilansima robe, te je opskrbljenost istim različita u zavisnosti od artikala. Od presudnog značaja za opskrbljenost robnim rezervama je visina odobrenih sredstava u budžetu za ove namjene”, navode iz Direkcije za robne rezerve KS.
Postoje u KS određene količine poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, vode za piće, sredstava za opću i ličnu higijenu, nafte i naftnih derivata. I novi prijedlog zakona o robnim rezervama KS je u završnoj proceduri. Vlada ZDK je već usvojila Nacrt zakona o robnim rezervama i uputila u daljnju skupštinsku proceduru. I jedini su kanton koji je ispoštovao preporuke revizora.
“Ono što bih istakao, kao najveću novinu, je ovaj dio koji se ticao zakona o unutarnjoj trgovini FBiH gdje mi ovim zakonom ukidamo tržišne robne rezerve, odnosno mogućnost kantona da djeluje u smislu regulacije tržišta, poskupljenja cijena i ostalo”, kaže Zoran Martinović, direktor Direkcije za robne rezerve ZDK.
Nephodne izmjene
Zakonske izmjene neophodne, stav je stručnjaka. Naročito jer robne rezerve u Republici Srpskoj ne postoje, a u FBiH se za to godišnje izdvoji nedovoljno sredstava.
“Daleko od mjesta koje je bilo prije 1995. godine. Tada je sve bilo uređeno, tada se znalo sve od žive stoke, konzervi do prehrambenih proizvoda. Veliko je pitanje da li bi duže od 2,3 dana izdržali ovo što trenutno imamo i ono je u haotičnom stanju budući da nema nikave korodinacije”, govori Ahmed Džubur, profesor na Agromediteranskom fakultetu u Mostaru.
“Ovako gledajući, robne rezerve nemaju tu namjenu i funkciju, mada bi u nekom momentu moglo da se pojavi u prodavnicama. Kada bi bile robne rezerve nešto što je nabaljeno po nižim cijenama, kako bi praktično bila neka konkurencija trgovačkim lancima”, smatra Zoran Pavlović, ekonomski analitičar.
I tako jasno je da nemamo adekvatnog odgovora na divljanje cijena i pomoć građanima. Ali zato imamo dobrotvorna društva, humanitarne i javne kuhinje širom BiH.