Rijaset IZ: Referendum u RS narušava Dejtonski sporazum i Ustav BiH
Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini je na današnjoj sjednici razmatrao pitanja koja su otvorena donošenjem protivustavnih odluka o održavanju referenduma o Danu Republike Srpske i negativne posljedice donošenja tih odluka na odnose u BiH i položaj pripadnika Islamske zajednice i bošnjačkog naroda u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska, prenosi MINA.
U saopćenju za javnost se naglašava da pripadnike Islamske zajednice zbunjuje i zabrinjava to što visoki predstavnik i države potpisnice Dejtonskog sporazuma ne izvršavaju svoje obaveze na zaštiti Okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i ustavnog poretka BiH, jer su odlukama o negiranju odluke Ustavnog suda BiH i raspisivanju referenduma, na najgrublji način narušeni.
Uz to, dodaje se dalje u saopćenju, posebno uznemirava bahatost političkih kreatora i glavnih eksponenata ovih odluka “koje imaju zakonski određen karakter krivičnih djela, koje su opasan uvod u narušavanje mira u našoj zemlji i koje su donesene poništavanjem prava na zaštitu vitalnog interesa dva naroda. Za širenje nemira kreatori i eksponenti negiranja Ustava BiH i Dejtonskog sporazuma pokušavaju optužiti one koji upozoravaju na štetne posljedice njihovih akata.
– Pripadnici Islamske zajednice dijele sa širom javnošću iznenađenost načinom na koji je diplomatski predstavnik jedne velike i utjecajne zemlje, koja ima dugu diplomatsku tradiciju, podržao one koji bezobzirno narušavaju Dejtonski sporazum i Ustav Bosne i Hercegovine. U isto vrijeme izražavaju žaljenje što su najodgovornije ličnosti jedne od država potpisnica Okvirnog sporazuma za mir, koje su nebrojeno puta iskazale pravo i spremnost da se uključuju u unutarnje stvari BiH ako bi bio ugrožen ustavni položaj srpskog naroda, javno iskazale svoju nespremnost da izvrše dejtonsku obavezu i uključe se u slučaju grube ugroženosti cijelog ustavnog poretka BiH – navodi se u saopćenju Rijaseta IZ u BiH.
Pripadnici Islamske zajednice očekuju zakonito postupanje nadležnih institucija Bosne i Hercegovine i primjerno postupanje predstavnika međunarodne zajednice radi sprječavanja realizacije protivustavnih odluka, kao i na ublažavanju štetnih učinaka koje su te odluke već imale.