Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Revizorski izvještaj: Gubitak KCUS-a 37 miliona KM, na zlatnike spiskano 100.000

KCUS

Akumulirani gubitak Univerzitetskog kliničkog centra u Sarajevu iznosio je više od 37 miliona KM, a istovremeno je neracionalno i neosnovano trošen novac za regres, plaćena odsustva, nagrade, komisije, mobilne telefone generalnog direktora.

Istaknuto je to u revizorskom izvještaju o poslovanju UKCS (tadašnjeg Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu) u 2014. i 2015. godini. Izvještaj je objavljen u sedmici kada je Predstavnički dom Parlamenta FBiH raspravljao i o stanju u zdravstvenom sektoru i kada je istaknuto da dugovi bolnica iznose oko 400 miliona KM te da su u teškom stanju. Revizori su dali negativno mišljenje radu UKCS.

Ukazali su da je angažovanje dodatnih uposlenika i investiranje u dugoročnu imovinu, za šta nisu bili osigurani izvori finansiranja, dodatno pogoršalo finansijski položaj UKCS tokom 2015. Upozorili su da je u zaustavljanje negativnog poslovanja neophodno da se uključe osnivači UKCS, odnosno FBiH, te Sarajevski, Zeničko-dobojski, Bosanskopodrinjski, Unsko-sanski i Srednjobosanski kanton, među kojima, pak, ne postoji usaglašen stav u vezi sa statusom UKCS.

“Naglašavamo da organi nadzora, upravljanja i rukovođenja nisu obavljali zadaću koja im je povjerena Zakonom o zdravstvenoj zaštiti i Statutom, a što je dovelo KCUS u tešku finansijsku situaciju: nelikvidnost, nesolventnost, te iskazivanje gubitaka u poslovanju u posljednje tri godine”, navode revizori.

Isplata plata vršena je po pravilnicima koji nisu bili usklađeni s Kolektivnim ugovorom za oblast zdravstva. Najviša pojedinačno isplaćena plata iznosila je nešto više od 9.000 KM, a 2014. oko 7.500 KM.

Generalni direktor imao je menadžerski ugovor i ugovorenu neto platu od pet prosjeka FBiH. Na plate i ostala primanja u 2015. godini potrošeno je oko 104,4 miliona KM, odnosno oko 3,9 miliona KM više nego u 2014. godini.

Istovremeno, Pravilnikom o radu omogućeno je plaćeno odsustvo od sedam dana zaposlenicima za zadovoljavanje ličnih potreba, ali i po 30 dana za polaganje specijalističkog ispita, izradu magistarskog rada ili doktorske disertacije, stručno usavršavanje u zemlji i 90 dana za stručno usavršavanje u inostranstvu.

Plaćeno odsustvo koristila su 53 zaposlenika. Za nabavku zlatnika utrošeno je za dvije godine oko 100.500 KM, koji se dodjeljuju kao prigodna nagrada i penzionerima.

Revizori su ukazali da je generalni direktor imao neograničen iznos za korištenje dva mobilna telefona, za šta je prosječno mjesečno izdvojeno 618 KM u 2015. godni i 225 KM za 2014. godinu. Odlukom UO iz decembra 2015. godine generalnom direktoru je uveden limit od 500 KM mjesečno, ali revizori ističu da je ipak potrebno ove troškove svesti na razumnu mjeru.

Za regres je u ove dvije godine utrošeno nešto više od tri miliona KM, za šta, po stavu revizora, nije bilo osnova jer je UKCS poslovao sa gubitkom. Revizori su imali zamjerke i na javne nabavke jer se nabavka reagensa uslovljavala ustupanjem aparata na korištenje, što je suprotno zakonu.

Ukazano je i da Centralna apoteka nema uvida u zalihe i način evidentiranja trošenja lijekova po organizacionim jedinicama, izuzev kada se radi o lijekovima i medicinskom materijalu koji se koristi za pružanje zdravstvenih usluga koje finansira Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH iz sredstava Fonda solidarnosti FBiH.

Finansijske izvještaje za 2014. potpisao je tadašnji generalni direktor Rusmir Mesihović, čiju izjavu Nezavisne novine nisu uspjele dobiti. Finansijske izvještaje za 2015. godinu potpisala je generalna direktorica Sebija Izetbegović, čiji komentar Nezavisne novine također nisu uspjele dobiti.

Ismet Osmanović, šef Kluba poslanika SDA Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, kazao je da je na menadžmentima velika odgovornost da povedu računa o racionalnoj potrošnji i da to nije jednostavno, ali i da će osnivači morati brzo povesti računa o onome što opterećuje zdravstvo.

I 100.000 KM godišnja primanja

Za rad niza komisija utrošeno je 357.000 KM, a za neke nisu precizno definisani zadaci i poslovi. “Pojedini članovi su angažovani u više komisija i ostvarivali su mjesečnu naknadu u iznosu od 1.800 KM. U radu određenih komisija učestvovao je i generalni direktor KCUS”, ističu revizori.

Imali su zamjerku i na ugovore o djelu, između ostalog zaključene s fizičkim licem koje obavlja obrtničku djelatnost “ID-S”, a u vezi i sa poslovima za funkcionisanje SAP sistema, koji je u međuvremenu pao, pa su nepovratno izgubljeni finansijski podaci i evidentirane promjene u glavnoj knjizi UKCS za 2015. godinu.

Neki zaposlenici su radili na projektima kao istraživači, za čiji su rad osigurana sredstva od strane naručioca posla, te su tako ostvarili značajna dodatna primanja na godišnjem nivou koji sa ukupnim primanjima po osnovu plate prelaze 100.000 KM.