nestašica
Redukcija vode i u Srebrenici, objavljeni razlozi
U Srebrenici se nadaju da bi problem trajno mogao biti riješen u narednim godinama, a kratkoročno situaciju bi popravio prekid sušnog perioda
Redukcije vode, veći dio dana, i u Srebrenici. Ne nazire se kraj krizi, a stanovništvo upozorava na brojne probleme u svakodnevnom životu, bez vode.
Zbog redukcija u isporuci, vode za piće, higijenu, kao i za stoku, nema veći dio dana, a veliki problem je i za preduzetnike.
,,Dolazi do otkazivanja rezervacija. Mi ćemo ići na prinudni godišnji odmor i gledaćemo, odnosno moraćemo da na neki način parcijalno pružamo usluge. Nećemo biti u mogućnosti da radimo i pružamo sve u kompletu što normalna ugostiteljska radnja zahtjeva’’, objašnjava Avdo Purković, ugostitelj iz Srebrenice.
Uveli restriktivne mjere
Nivo rijeke Zeleni Jadar iz koje se napaja srebrenički vodovod višestruko je manji od godišnjeg prosjeka, a na to utiču brojni faktori.
,,Neki optimalan protok jeste između 120 i 140 kubika na sat. Mi imamo jutros, recimo, 25 kubika. Tako da zaista smo u velikom problemu. Vode praktično nema i Jadar, skoro je skroz presušio. Iz toga razloga mi smo uveli restriktivne mjere koje svakodnevno prilagođavamo u skladu sa količinom vode kojom raspolažemo. Znači tako i mijenjamo termine restrikcije’’, kaže Biljana Kandić, direktorica JKP Polet Srebrenica.
Presušili izvori pitke vode
,,Globalno zagrijavanje planete Zemlje je uzrok nedostatka pitke vode na planeti. Kod nas, na prostoru Bosne i Hercegovine ili bolje rečeno Istočne Bosne uzrok dodatni jeste neplanska sječa šume, odnosno prekomjerna eksploatacija drvnog resursa i posljedica eksploatacije rudnika olova i cinka, jer sa koncesionog polja gdje oni vrše eksploataciju su presušili svi izvori pitke vode“, smatra biolog Ilijas Begić.
U Srebrenici se nadaju da bi problem trajno mogao biti riješen u narednim godinama, a kratkoročno situaciju bi popravio prekid sušnog perioda.