zvanični podaci
Razvod braka u FBiH: Tri kantona prednjače, u jednoj sarajevskoj općini niko se nije razveo
Parovi koji žele razvod braka a imaju djecu, ili je žena trudna, prije pokretanja postupka dužni su se obratiti centru za socijalni rad i podnijeti zahtjev za posredovanje
Statistika kaže da se više od 10 posto brakova u Federaciji BiH završi razvodom. Barem je tako u Kantonu Sarajevo. U prvih osam mjeseci ove godine 1.411 parova izgovorilo je „da“ pred svjedocima i matičarima, dok se, istovremeno, 155 odlučilo na razvod braka.
Najviše brakova sklopljeno je u Novom Gradu, što je očekivano s obzirom na to da se radi o najmnogoljudnijoj općini. Tamo se vjenčao 391 par, a razvelo njih 46. Slijedi Ilidža sa 290 sklopljenih i 18 razvedenih bračnih zajednica.
U Novom Sarajevu ovaj omjer je 186 prema 26, a u Centru 197 prema 19. Na sklapanje braka u Vogošći, zaključno sa augustom 2024. godine, odlučio se 101 par, a 17 je izabralo razvod. U Hadžićima su bila 92 vjenčanja i devet razvoda, Starom Gradu 71 novi brak i 19 razvoda, dok je u Trnovu 13 prema jedan.
Jedina općina u kojoj su svi partneri ostali u braku je Ilijaš. Tamo nije bilo razvoda, a vjenčanja je bilo 88.
Prednjače Orašje i Goražde
Analizirajući podatke za cijelu Federaciju, uočili smo jednu zanimljivost. Naime, u Orašju je u augustu ove godine bilo više razvedenih nego sklopljenih brakova. Tri para su se razdvojila, a dva vjenčala. U periodu od osam mjeseci 2024. godine sklopljen je 21 brak, a čak 17 je razvedeno.
Upravo u Posavskom kantonu, u kojem je i Orašje, najveći je broj razvoda u FBiH. Do kraja augusta ove godine sklopljena su 74 braka, dok je 31 okončan, što znači da na dva i po braka dođe jedan razvod. Nešto manji procenat razvoda, ali i dalje prilično visok, je u Bosansko-podrinjskom kantonu, gdje je sklopljeno 85, a razvedene 22 bračne zajednice.
Na kraju i podaci iz ostalih kantona, gdje prvi broj prikazuje broj brakova skopljenih od januara do kraja augusta 2024. godine, a drugi razvode u istom periodu.
Parovi koji se žele razvesti a imaju djecu, ili je žena trudna, prije pokretanja postupka dužni su se obratiti centru za socijalni rad i podnijeti zahtjev za posredovanje. Ova mogućnost se, prema Porodičnom zakonu FBiH, daje i bračnim partnerima bez djece.
Najčešći razlozi za razvod braka
Arman Bešlija, stručni saradnik za zaštitu braka u JU Centar za socijalni rad BPK Goražde, za Fokus govori o najčešćim uzrocima raspada brakova. Prvi među njima je trajno narušen bračni odnos što podrazumijeva nepovjerenje, nerazumijevanje, nesuglasice, svađe, različite životne ciljeve, zahlađene odnose, zasićenost, nedostatak ljubavi, manjak komunikacije…
– Zatim, to su alkohol, kocka i drugi poroci, psihičko, fizičko i ekonomsko nasilje, preljuba, razdvojenost – veliki broj partnera radi u inostranstvu te nisu u mogućnosti da provode kvalitetno vrijeme sa porodicom, te napuštanje porodice odnosno bračne zajednice – pojašnjava Bešlija.
Ovaj centar je u 2024. godini, zaključno sa današnjim danom, zaprimio 45 zahtjeva za provođenje postupka posredovanja prije razvoda braka. U ovim brakovima rođeno je 77 djece.
– Postupak posredovanja je obustavljen za osam bračnih parova, što znači da su se pomirili ili je postupak obustavljen jer se oba bračna partnera nakon urednog poziva nisu odazvala postupku posredovanja – kaže Bešlija.
Prema statistici JU Centra za socijalni rad BPK Goražde, među parovima koji su zatražili posredovanje najviše je onih u dobi od 25 do 35 godina, a zatim od 36 do 45 godina.