Fokus saznaje
Prvi potez novih revizora FBiH: Tražili osnovne plaće od 4.400 i 4.000 KM
Mirza Kudić i Nina Džidić u zahtjevu naveli da ih slijeduju plaće predsjednika Vrhovnog suda FBiH i njegovog zamjenika
Nakon niza turbulencija u vezi s imenovanjem Mirze Kudića i Nine Džidić za generalnog odnosno zamjenice generalnog revizora FBiH, njih dvoje su stupili na dužnost. Njihovi prvi potezi na novim funkcijama, kako saznaje Fokus, bili su zahtjevi da im se odredi osnovna plaća.
O tome će danas odlučivati Parlamentarna komisija odgovorna za reviziju. Naime, Fokus saznaje da su se Kudić i Džidić pozvali na član 24. stav 7. Zakona o reviziji institucija u FBiH prema kojem „plaću i naknadu plaće generalnog revizora i zamjenika utvrđuje Parlamentarna komisija odgovorna za reviziji u visini plaće i naknade plaće predsjednika i zamjenika predsjednika Vrhovnog suda FBiH“.
Plaća i naknade
Tako je Kudić u svom zahtjevu Parlamentarnoj komisiji za reviziju naveo da ga slijeduje osnovna plaća od 4.400 KM. U pripremljenoj odluci za njega navedeno je da ga uz osnovn plaću slijeduju i iznos procenti za minuli staž, plaćeno odsustvo, plaćeni godišnji odmor, za prekovremeni radi, zatim naknade za prevoz, jubilarne naknade, odvojeni život, smještaj i niz drugih naknada.
Slična odluka je pripremljena i za Džidić, a u njenom zahtjevu je navedeno da je sljeduje osnovna plaća od 4.000 KM.
Podsjetimo, tokom njihovog imenovanja izneseno je mnoštvo kritika u oba doma Federalnog parlamenta, a posebno na račun Kudića, a zbog nedostatka iskustva odnosno referenci. Povrh toga, oba kandidata su rezultat prijedloga političkih stranaka Trojke odnosno Naše stranke i HDZBiH.
Kćerka kuma
Kako smo objavili, Džidić je kćerka ranijeg višegodišnjeg zamjenika generalnog revizora FBiH Branka Kolobarića, koji je kum predsjednika HDZBiH Dragana Čovića.
Za Kudićev CV je, naprimjer, više poslanika Predstavničkog doma tokom sjednice izjavilo da se doima kao falsifikat uz niz argumenata koje su iznijeli, budući da je pod iskustvom navodio radna mjesta koja nisu sistematizovana.
Reagirala je i Ambasada SAD navodeći da je Ured za reviziju “nepolitičan i ne smije podržavati niti biti povezan s bilo kojom političkom strankom”, uz opasku da su zabrinuti brojnim medijskim napisima koji dovode u pitanje političku neovisnost i kvalifikacije kandidata.