Protivgradni sistem funkcionira samo u jednom bh. entitetu
Poljoprivrednici iz Federacije BiH strahuju od vremenskih nepogoda i gradonosnih oblaka koji za samo nekoliko minuta mogu uništiti kompletne zasade, ali i njihova ulaganja.
Do ovog mjeseca zabilježen je rekordan broj padavina grada od kada se mjere na području Bosne i Hercegovine. Poljoprivrednici kažu, da su se vlasti oglušile na njihove probleme. Protivgradni sistem u Federaciji uopšte ne postoji, dok Republika Srpska posjeduje čak dva najsavremenija meteorološka radara na Balkanu. Dok jedni tvrde kako je protivgradna zaštita učinkovita, drugi kažu da je taj sistem skup i neučinkovit, javlja Federalna.ba.
Broj dana s gradom tokom ove sezone prevazišao je sve prosjeke u historiji mjerenja bh. meteorologije. Najviše štete pretrpjeli su poljoprivrednici. U sjeverozapadnom dijelu zemlje led je, kažu, uništio i do 70 posto usjeva, a prijeti da će potpuno uništiti malinarstvo. Od države, žale se, pomoći nema.
– Protivgradne mreže su neophodne za voćarstvo i malinarstvo. U Federaciji se to slabo praktikuje, Ministarstvo poljoprivrede slabo podstiče proizvođače da se zaštite. Svjedoci smo da je zbog nemara države i ministarstava poljoprivrede došlo skoro pa do gašenja malinarastva – ističe Dževahir Babić, predsjednik Skupštine udruženja “Krajina-Cazin”.
Do 1991. godine protivgradna zaštita bila je u nadležnosti Republičkog hidrometeorološkog zavoda Bosne i Hercegovine. Danas u Federaciji ne postoji protivgradni sistem. Ali, postoje i drugi načini za zaštitu od grada.
– Privrednici i poljoprivrednici se mogu zaštiti i na druge načine, kako fizički tako i osiguranjem, tako da postoje mnoge mjere zaštite od grada. 2018. imamo probijen višegodišnji rekord od 125 godina od kada mjerimo za Meteorološku stanicu Sarajevo po broju dana s gradom – navodi klimatolog Bakir Krajinović.
U Republici Srpskoj postoji organiziran vid protugradne zaštite, koji posjeduje radarski sistem koji je smješten na području planine Borja i pokriva 24 opštine iz ovog entiteta, te uz sklopljene ugovore sa lokalnim upravama, brani teritoriju Brčko Distrikta i opštine Gradačac iz Federacije. Za savremeni protivgradni sistem entitetska vlada izdvojila je 25 miliona maraka.
– Prije nekih mjesec smo nastupili prema svim lokalnim upravama u Federaciji BiH koja graniči s našim branjenim područjem, koji su takođe imali velike štete u ovoj godini da se uključe u naš sistem, kako bi na najbolji i najjeftiniji način donekle umanjili te štete – navodi direktor JU ‘Protivgradna preventive RS’ Tihomir Dejanović.
Efikasnost ove zaštite je 70 procenata, kaže Dejanović. Na branjenom području raspoređeno je 218 protivgradnih stanica. Zaključno s ovim danom ispaljeno je 1.370 raketa, dok taj broj prethodnih sezona nije prelazio 820.