Na današnji dan 1977.
Prošlo je 45 godina od pogibije: Ovako je o Bosni i Hercegovini govorio Džemal Bijedić
Džemal Bijedić i njegova supruga Razija stradali su prije 45 godina u avionskoj nesreći na letu iz Beograda za Sarajevo, sa još šest članova posade na brdu Inač iznad Kreševa.
Na današnji dan 1977. godine, u avionskoj nesreći kod Sarajeva, poginuo je Džemal Bijedić, bosanskohercegovački političar i peti predsjednik Saveznog izvršnog vijeća SFR Jugoslavije.
Džemal Bijedić i njegova supruga Razija stradali su prije 45 godina u avionskoj nesreći na letu iz Beograda za Sarajevo, sa još šest članova posade na brdu Inač iznad Kreševa.
Poginuli su i njegov lični pratilac Zijad Alikalfić, te Smajo Hrle – podsekretar u kabinetu predsjednika SIV-a, kao i piloti Stevan Leka i Murat Hanić. Također, poginuli su i Anđelka Muzička, domaćica u rezidenciji i aviomehaničar Ilija Jevđenović.
Bio je to jedan od najtužnijih dana u historiji bivše SFRJ, a posebno tužno bilo je u njegovom Mostaru, gdje se svake godine na prigodan način obilježava godišnjica njegove smrti.
U vrijeme dok je bio predsjednik Narodne skupštine SR BiH i obavljao brojne druge dužnosti, Džemal Bijedić je radio na afirmaciji BiH u jugoslavenskim okvirima, kao i na afirmaciji muslimanskog nacionalnog identiteta. Stoga će u historiji BiH ostati zapamćen i kao veliki borac za razvoj ekonomije, jačanje i promociju Jugoslavije i pokreta nesvrstanih.
Džemal Bijedić bio je jedan od najzaslužnijih što su amandmanima i reformama Ustava iz 1971. godine bh. muslimani kao nacija dobili svoj status u tadašnjoj Jugoslaviji.
Jedne od njegovih najpoznatijih izjava su bile:
“Mi smo revoluciju vojevali i za to da se jednom za svagda utvrdi čija je ovo zemlja Bosna i Hercegovina, da ne bude ni carska ni spahijska, da ne ostane provincija u pozadini, oko koje se kusuraju velikosrpska i velikohrvatska buržoazija i bosanski begovat.”
“Bosna i Hercegovina je republika zbratimljenih naroda povezanih nizom istorijskih, ekonomskih i kulturnih veza koje su pravi smisao dobile u našem socijalističkom društvu. Niko danas, ni u Bosni i Hercegovini, niti bilo gdje drugdje, ne može da dovede u pitanje zajednički interes bh. naroda da žive skupa, da ravnopravno rade i izgrađuju svoju bolju budućnost”.