organizacije civilnog društva
Profesionalci otvaraju put za usvajanje Zakona o transparentnom vlasništvu medija
Ovo je prva u nizu 10 radionica koje će biti održane u okviru projekta “Reforme za integritet medija i slobodu govora” koji finansira Evropska Unija, a implementiraju Mediacentar Sarajevo, Vijeće za štampu i online medije u BiH i Udruženje JABIHEU
Predstavnici više od 10 organizacija civilnog društva prisustvovali su radionici “Značaj slobodnih medija” koja je održana danas u Banjoj Luci.
Navedeno je da je Vijeće za štampu i online medije u BiH zaključno sa julom 2024. zaprimilo 385 žalbi na izvještavanje štampe i online medija u BiH. Samoregulacijom odnosno objavom demanta, reagiranja ili uklanjanjem komentara sa govorom mržnje riješene su 234 žalbe, što je pokazatelj spremnosti medija da se pridržavaju profesionalnih standarda sadržanih u Kodeksu za štampane i online medije BiH.
Tihomir Dakić iz Centra za životnu sredinu Banja Luka smatra da su i mediji i civilno društvo danas u kritičnoj tački gdje profesionalni odnos, ispunjavanje vizija i normativi novinarstva u budućnosti treba da budu sve bolji.
– Mediji u BiH imaju veći negativan uticaj jer ne gledaju suštinu, već mikrofon stavljaju ispred forme i obezvrjeđuju velike korake koje su pojedinci ili grupe napravile kao što su izmjene zakona, dobijanje presuda i slično – rekao je Dakić i naglasio da se nada većem broju mladih ljudi koji će se pokazati više profesionalizma.
Dodatno umrežavanje organizacija civilnog društva
Učesnici su imali priliku saznati više o procedurama rješavanja žalbi na izvještavanje printanih i online medija koje podnose organizacije civilnog društva i primjeni Kodeksa za štampane i online medije BiH o čemu je govorila projekt koordinatorica Vijeća za štampu i online medija u BiH Maida Bahto Kestendžić.
– Najvažnije od svega je da smo radionicu iskoristili i za dodatno umrežavanja organizacija civilnog društva i stvaranje jedne šire mreže i koalicije za borbu za reforme za integritet medija i slobodu govora – izjavila je Bahto Kestendžić i naglasila da se govorilo i o reformskim zakonima, ali i konkretno o vršenju monitoringa medijskog izvještavanja.
Ovo je prva u nizu 10 radionica koje će biti održane u okviru projekta “Reforme za integritet medija i slobodu govora” koji finansira Evropska Unija, a implementiraju Mediacentar Sarajevo, Vijeće za štampu i online medije u BiH i Udruženje JABIHEU, a kroz koji se nastoji izboriti veći integritet medija i slobodu govora, između ostalog, i kroz reforme zakona od kojih je najvažniji Zakon o transparentnom vlasništvu medija, saopćeno je iz Udruženja JABIHEU.