Prijedlog zakona o osiguranju podijelio vladajuću koaliciju u FBiH
Prijedlog zakona o osiguranju, koji su po hitnom postupku predložili rukovodioci Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Edin Mušić, Mladen Bošković i Vesna Švancer, odobren je većinom glasova na današnjoj sjednici tog doma u Sarajevu.
Prije glasanja je poslanik Stranke demokratske akcije Salmir Kaplan izjavio da neće podržati ovaj zakon jer iza njega, kako je naveo, stoje lobiji zapadne Hercegovine i diktirala ga je novoosnovana osiguravajuća kuća čije ime nije želio reći.
– Neću podržati ni ovaj niti bilo koji drugi zakon iza kojeg stoje lobiji finansijskog kapitala sumnjivog porijekla – Kaplanove su riječi.
Kaplan je problematizirao što predloženi zakon o osiguranju ne dozvoljava žalbu na rješenja Agencije za osiguranje, kao supervizora u ovom sektoru, već su njena rješenja konačna, a strane nezadovoljne rješenjima te agencije, osiguravajuća društva, upućuju se na eventualno obraćanje sudu.
Zbog nemogućnosti ulaganja žalbe negodovao je i Klub poslanika Socijaldemokratske partije BiH te je podnio pet amandmana.
Iz SDP-a su se izjasnili da bez prihvatanja njihovih amandmana neće podržati zakon.
Predstavnički dom je većinom glasova odbacio te amandmane, a to je učinila i Federalna vlada. Dopremijerka FBiH i ministrica finansija Jelka Milićević je objasnila da je suština (osporenih) odredbi zakona o osiguranju (o konačnosti rješenja suprevizora) ista kao u zemljama okruženja i Evropske unije.
Izmjene za utvrđivanje visine osnovice za obračun plaće
Poslanici Predstavničkog doma Federalnog parlamenta usvojili su predložene izmjene Zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti FBiH, kojima se propisuje način utvrđivanja visine osnovice za obračun plaće zaposlenika u federalnim institucijama.
Predviđa se brisanje minimalne satnice kao elementa obračuna osnovice i da se visina osnovice za obračun plaće utvrđuje zakonom o izvršenju budžeta na federalnom i kantonalnom nivou, odnosno odlukom općinskog vijeća o izvršavanju budžeta za svaku budžetsku godinu ili odlukom o privremenom finansiranju, a sve to nakon konsultacija sa sindikatom.
– Do sada je to bilo utvrđeno na način da sindikat i Vlada dogovaraju visinu najniže neto satnice, koja se onda množi sa fondom broja radnih sati i tako se dobije visina osnovice za obračun plaće. Takva osnovica se množi sa platnim koeficijentom svakog radnog mjesta i dobije se visina osnovne plaće – obrazložio je poslanicima pomoćnik federalnog ministra pravde za upravu Alen Taletović.
Prilikom obračuna plaća, izmjenom je predloženo da se primjenjuje i “obračunski bod” kao korektivni faktor.
Izmjenom jednog od članova propisuje se da se plaće i naknade mogu isplaćivati samo do visine planiranih sredstava u budžetu za te namjene.
Također, predviđeno je da se iznos paušala i naknada poslanicima i delegatima u Parlamentu FBiH umanjuje za neopravdane izostanke sa sjednica i radnih tijela u visini od 10 posto.
Usvajanjem izmjena Zakona prihvaćeni su amandmani poslanika Kluba SDA Osmana Suljagića, kojima će se otkloniti mogućnost utuživanja. Naime, zbog nesklada između odredbi Općeg kolektivnog ugovora i Zakona o plaćama došlo je do velikog broja tužbi po osnovu radnog odnosa korisnika budžeta FBiH.
– Potrebno je da se problem tužbi protiv budžeta raspravi na Predstavničkom domu, jer su pravosudne presude prešle iznos od milijardu KM – rekao je Suljagić.
Amandmani osim što se tiču tehničkih greški odnose se i na značajniju ulogu sindikata u utvrđivanja visine osnovice.
Nakon odobravanja u Predstavničkom domu, sutra će se o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti FBiH izjašnjavati i delegati Doma naroda Federalnog parlamenta. Ukoliko se većinom glasova izmjene usvoje i u Domu naroda bit će omogućeno njihovo stupanje na snagu nakon objave u Službenim novinama FBiH.