hercegovina u plamenu
Požar na Blidinju gase helikopteri bh. i hrvatske vojske: “Nestaje biljni i životinjski svijet”
Zasad nisu ugrožena vikend naselja, no situacija se mijenja iz minute u minutu
U gašenju velikog požara koji već deseti dan bukti na Čvrsnici u Parku prirode Blidnje jutros sudjeluju i helikopteri Oružanih snaga BiH i Ministarstva odbrane Republike Hrvatske.
– Nadam se da će oni bar malo olakšati posao našim zemaljskim snagama koje su stalno na terenu – kazao je Feni ravnatelj Uprave civilne zaštite Zapadnohercegovačkog kantona Drago Martinović.
Dodao je kako je dosad opožareno preko 250 hektara površine, a na terenu su brojni vatrogasci, pripadnici gorskih službi spašavanja, šumarija, planinari i dobrovoljci.
Po njegovim riječima, zasad nisu ugrožena vikend naselja, no situacija se mijenja iz minute u minutu.
Posebno je upozorio na uništavanje endemskih vrsta biljnog i životinjskog svijeta.
– Požar je izazvao nemjerljive štete po te vrste (…) Mislim da se te štete već mogu mjeriti u milijunima maraka – naglasio je Martinović.
Zbog nepristupačnog terena, jake vegetacije i vjetra promjenjivog smjera, te visokih dnevnih temperatura, unatoč aktiviranju svih raspoloživih snaga, požar na Čvrsnici se i dalje širi gustom borovom šumom i niskim raslinjem te stvara nove požarne linije praćene otvorenim plamenom.
I dalje gori u kanjonu Neretve, u Čapljini spašeni privredni objekti
Požar koji gori na nepristupačnom i miniranom terenu u kanjonu Neretve kod Konjica i dalje gori, izvijestili su u utorak iz Operativnog centra Civilne zaštite HNK.
U Tasovčićima kod Čapljine je gorjela trava, šuma i nisko raslinje, a vatra je ugrozila veći dio naselja.
“Na zahtjev gasitelja cijelo naselje je isključeno iz Elektro mreže u vremenu od 16,10 do 16,58 sati. Bili su ugroženi gospodarski objekti. Uz veliki napor gasitelja svi objekti su spašeni. Požar su gasile sve raspoložive snage”, stoji u izvještaju.
Također se navodi kako se požarište nadzire.
U posljednja 24 sata vatrogasci na području HNK imali su više intervencija, uglavnom je gorjela trava i nisko raslinje na više lokacija u Mostaru, Čapljini, Čitluku, Jablanici i Prozor-Rami.