Poslanici NSRS-a sutra ponovo o odlukama o referendumu
Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske (RS) trebalo bi sutra na sjednici da se ponovo izjasne o izvještaju Republičke komisije za provođenje referenduma o rezultatima referenduma, održanog 25. septembra 2016. godine, o neustavnom „Danu RS-a“.
Izvještaj Komisije za provođenje referenduma ponovo je vraćen u parlament RS-a, nakon što je Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda RS-a, 6.decembra prošle godine utvrdilo da su skupštinske odluke o tom pitanju, prije razmatranja u Vijeću naroda RS-a, objavljene u „Službenom glasniku RS-a“.
Na to je ukazao Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a.
Stoga je, Vijeće Ustavnog suda RS-a utvrdilo da je u postupcima donošenja odluka Narodne skupštine RS-a u vezi s referendumom u RS-u povrijeđen vitalni nacionalni interes konstitutivnog bošnjačkog naroda.
Radi se o skupštinskim odlukama o konstatiranju rezultata republičkog referenduma na pitanje: “Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan RS-a?“ te o odluci o prestanku mandata članovima Komisije za provođenje referenduma.
U međuvremenu je rezultate referenduma poništio Ustavni sud Bosne i Hercegovine.
Međutim, na osnovu rezultata glasanja, Komisija za provođenje republičkog referenduma je konstatirala rezultate referenduma te predložila da isto uradi i Narodna skupština RS-a, što je ona i učinila bez prisustva bošnjačkih poslanika i objavila te odluke u „Službenom glasniku RS-a“, prije nego što se o njima izjasnilo Vijeće naroda, što je Ustavni sud RS-a osporio.
Sada se ponovo Narodna skupština RS-a treba da izjasni u vezi s ranijom odlukama o referendumu u RS-u o 9.januaru,“Danu RS-a“, koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.
Pred poslanicima će se na ovoj redovnoj sjednici, između ostalog, naći i Prijedlog zakona o visokom obrazovanju u kojim je propisan, kao obavezan, postupak akreditacije visokoškolskih ustanova, što predstavlja novinu u odnosu na važeći zakon.
Novim zakonskim prijedlogom propisana je mogućnost priznavanja diploma stečenih u Srbiji, ali samo za potrebe zapošljavanja u Federaciji BiH, Brčko distriktu BiH i institucijama BiH.
Na predloženom dnevnom redu sjednice parlamenta RS-a je i Nacrt krivičnog zakonika.
Novine u ovom zakoniku, u odnosu na važeći Krivični zakon, odnose se na oduzimanje imovinske koristi, oduzimanje predmeta ili sredstava koja su korištena za izvršenje krivičnog djela, kao i sredstava koja su nastala njihovim vršenjem.
Kod krivičnih djela terorizma, čak je predviđeno oduzimanje i objekata i drugih nepokretnosti koji su korišteni za obuku i pripremu terorističkih aktivnosti.
Izmjenama zakona uspostavlja se također i vođenje evidencije osoba koja su pravosnažno osuđena za krivična djela učinjena na štetu spolnog integriteta djeteta, a sadržaj i obim podataka, njihovo čuvanje i uvjeti za davanje podataka propisaće se posebnim propisom.
Ovaj nacrt zakona propisuje krivično djelo „pranja novca“ i definiše nova krivična djela protiv terorističkih aktivnosti, a to su: stvaranje terorističkih organizacija ili udruženja, javno podsticanje na vršenje terorističkih djela, vrbovanje i obučavanje za vršenje ovih djela i sasvim novo djelo „formiranje i obučavanje grupa radi pridruživanja stranim terorističkim organizacijama“.
U odnosu na važeći Krivični zakon, novina je da se kazna zatvora u trajanju do jedne godine može izuzetno izvšiti i u prostorima u kojima osuđeni stanuje (kućni zatvor).
Propisana su i krivična djela protiv prava po osnovu rada, a u odnosu na važeći Krivični zakon, novo krivično djelo je „zlostavljanje na radu“.
Definirana su i krivična djela protiv ustavnog uređenja i sigurnosti RS-a, a u odnosu na važeći Krivični zakon, propisana su nova krivična djela – sprečavanje borbe protiv neprijatelja, služba u neprijateljskoj vojsci, pomaganje neprijatelju, protivzakonito formiranje paravojnih i parapolicijskih snaga, podrivanje odbrambene moći RS-a.