Posađene prve sadnice u Memorijalnoj šumi 8372 kod Goražda
Više stotina zvanica i građana prisustvovalo je danas otvaranju kapije i sadnji prvih 100 sadnica Memorijalne šume 8372 u Posestri kod Goražda, javlja Anadolu Agency (AA).
Na inicijativu Muftijstva goraždanskog, uz podršku Vlade BPK Goražde i Opštine Goražde, današnjom sadnjom je počela realizacija projekta koji će trajno podsjećati na genocid u Srebrenici, kao sinonim za stradanje bošnjačkog naroda u proteklom ratu.
Događaju su prisustvovali reis-ul-ulema Islamske zajednice BiH Husein ef. Kavazović sa saradnicima, predstavnici Mešihata IZ u Srbiji, IZ Crne Gore, predstavnice nekoliko udruženja srebreničkih žrtava, načelnici općina i predstavnici kantonalnih vlasti Bosansko-podrinjskog, Sarajevskog i Tuzlanskog kantona te Srebrenice, a posebni pozdravi upućeni su ratnom komandantu Srebrenice Naseru Oriću.
“Ovaj projekat, kako su ga nazvali, šuma koju ćemo saditi duži period, je u stvari još jedno sjećanje naše i borba protiv zaborava onoga što se dogodilo u Srebrenici. Postoji ta poveznica između Goražda i Srebrenice i ovo je pravo mjesto da se to uradi”, rekao je reis Kavazović.
On je podsjetio šta znači ubiti nevinog čovjeka, ali i šta znači spasiti ga.
“Neki dan sam imao priliku sastati se sa muslimanima iz Burme, Rohinja muslimanima, koji ovih dana preživljavaju genocid. Govorili su mi o rezolucijama UN-a. Kazao sam im ‘zaboravite te rezolucije’. Mi smo bili narod prema kojem su UN donijele niz rezolucija. Nijednu nikada nisu ispoštovale i želim to ovdje kazati na Drini. Prije dan – dva imali smo priliku vidjeti zlo. Zlo u Višegradu, nedaleko odavde. To zlo koje je počinilo genocid, koje naše komšije još uvijek nemaju snage osuditi. I pravo da vam kažem, izgubio sam vjeru da će to oni ikada učiniti za ono što gledamo ovih dana”, istakao je Kavazović, poručujući kako borba za istinu mora biti svakodnevna, te da muslimani neće štedjeti sebe za domovinu BiH, kao najveću vrijednost koju imaju.
U ime porodica žrtava genocida i srebreničkih udruženja domaćinima i inicijatorima projekta zahvalila se Munira Subašić.
“Nama majkama ovo puno znači. Znači, jer je Srebrenica doživjela genocid, a zahvaljujući velikim herojima ovdje u Goraždu vi ste opstali i ostali na svome. Sjetili ste se nas, a Drina veže i Srebrenicu i Goražde”, rekla je Subašić u svom obraćanju.
Načelnik Općine Srebrenica Ćamil Duraković je rekao da je nakon genocida bilo dosta projekata koji su za cilj imalo sjećanje na Srebrenicu.
“Ovo za mene nije projekat. Ovo je nešto što je možda jedini garant da se genocid u Srebrenici neće zaboraviti, a to je ono živo sjećanje. Dosta se gradilo objekata, kamen, pa se nešto na njemu napiše, a onda dođu neke sile pa to sve poruše. Svjedoci smo da mi u Podrinju mezarja nemamo jer su uništena, ali ovaj projekat je jedinstven posebno što se dešava u herojskom Goraždu koje je zamalo platilo istu cijenu kao i Srebrenica. Ako ništa jednog dana kada ne bude nas neko će dolziti da obilazi ovo drveće i u toj simbolici da će svako drvo biti jedan šehid i šehidi neće pasti u zaborav”, poručio je Duraković.
Kompleks Memorijalne šume na brdu iznad sela Posestra nastaviće se graditi i razvijati, a inicijatori žele da svaku sadnicu zasadi po jedna osoba kako bi što više ljudi bilo uključeno. Osim Memorijalne šume kompleks će sadržavati i prostor za održavanje časova istorije, klupe, staze u obliku brojeva 8372.