Poruka tužiteljici Burzić: Istina o Dženanu se mora otkriti
U Sarajevu 24. oktobra ispred SCC-a okupit će se građani na protestima, a u povodu još neriješenog slučaja ubistva Dženana Memića, potvrdio je za Patriju Muriz Memić, otac rahmetli Dženana koji traga za istinom u ovom slučaju.
– Od SCC-a kretat ćemo se prema Tužilaštvu KS kojem ćemo podnijeti zahtjev za obustavu sudskog procesa, a onda idemo pred Skupštinu Kantona Sarajevo da damo podršku Komisiji za sigurnost i Ad hoc komisiji koja treba da utvrdi sve nejasnoće i nepravilnosti koje su počinili MUP KS i Tužilaštvo u ovom slučaju – kazao je Memić.
Glavna tužiteljica KS Dalida Burzić danas je zamjerila i novinarima jer ne prate slučajeve sudskih postupaka do kraja, ali je iskoristila priliku i za govornicom u Skupštini KS osvrnula se na zakazane proteste na dan kada će biti i održano ročište u ovom slučaju te istakla da taj dan 24. oktobra dolazi na Sud krunski svjedok Alisa Mutap.
Tužiteljice Burzić, morate znati da su protesti prvobitno bili zakazani za 10 sati, ali su pomjereni za 12 sati, jer organizatori nisu željeli da se ovo okupljanje shvati kao pritisak na Sud.
Inače, na današnjoj hitnoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo gdje se govori o sigurnosnoj situaciji u KS slučaj Memić često se spominje, a veliki značaj mu je dao i premijer KS Elmedin Konaković kazavši da je slučaj pun nedorečenosti. I zbilja je tako, ali glavna tužiteljica KS Dalida Burzić brzopotezno je ovaj slučaj iz ubistva prekvalifikovala u slučaj teško krivično djelo protiv sigurnosti javnog saobraćaja iako nisu okončani postupci protiv službenika MUP KS, žalbeni zahtjevi porodice Memić, zaključci Komisije za sigurnost…
Ovaj slučaj pokazao je svu netrepeljivost na relaciji MUP KS – Tužilaštvo što je na sjednici Skupštine KS više puta istaknuto.
No, tužiteljica Burzić ne odustaje, pa je ranije iz ovog Tužilaštva za Patriju rečeno da činjenica da se vodi disciplinski postupak protiv komesara Vahida Ćosića nema pravno smetnju za sudski postupak koji se vodi protiv Ljube i Bekrije Seferovića!?
Svaki pravnik zna da je nemoguće bilo formirati predmet bez da se ne razjasni situacija u MUP-KS.
Podsjećamo, Komisija za sigurnost Skupštine Kantona Sarajevo početkom avgusta inicirala je pokretanje disciplinskog postupka protiv policijskog komesara Vahida Ćosića zbog davanja netačnih podataka, te prikrivanja činjenica o načinu izvršenja službenih zadataka u slučaju ubistva Dženana Memića.
Ovakav zaključak donesen je nakon detaljne analize provedenih aktivnosti Komisije za sigurnost i njenog Ad hoc tijela za slučaj “Dženan Memić”. Od samog početka (februar 2016.) ovaj slučaj obavijen je velom tajni, a indikativno je da je slučaj već dobio sudski epilog i da je u toku suđenje Ljubi i Bekriji Seferović.
Ljubo Seferović je optužen za teško krivično djelo protiv sigurnosti javnog saobraćaja i za krivično djelo neukazivanja pomoći osobi povrijeđenoj u saobraćajnoj nesreći. Izjasnio se da nije kriv. Njegov otac Bekrija Seferović koji se brani sa slobode izjasnio je također da nije kriv za krivično djelo sprečavanje dokazivanja.
Tužilaštvo KS prvobitno je otvorila istragu o ubistvu, a u avgustu je prekvalifikovalo djelo u teško krivično djelo protiv sigurnosti javnog saobraćaja.
Nikada još iz Tužilaštva KS nisu spomenuli zašto oni nisu saslušali policijskog službenika koji je dva puta uzeo izjavu od Alise Mutap, jedinog svjedoka cijelog nemilog događaja.
Ona je po saznanjima Patrije iz MUP-a KS bila nedostupna čak i inspektorima tokom istrage, a sve izjave u Tužilaštvu KS davala je u prisustvu psihologa. Niko još nije objasnio šta u policiji radi zeleni Renault Clio koji je izuzet od vlasnika, a koji se dovodi u vezu sa slučajem Memić. Još je umotan u celofan i nije vraćen vlasniku, a spominje se da je tu noć snimljen u Aleji gdje je Memić i ubijen.
Također, indikativno je da je tužiteljica Ivana Petković koja je na početku radila na slučaju promaknuta u Državno tužilaštvo. Mnogo je neodgovorenih pitanja poput onog zašto niko ne spominje policajca koji je prvi stigao na lice mjesta tog nesretnog trenutka.
Na sljedećem ročištu Mutap će se pojaviti kao svjedokinja, a mnogo je nerazjašnjenih okolnosti. Koga je pozvala da Dženanu pruži pomoć, šta se zbilo te kobne noći, zašto je mijenjala iskaz?
Zašto Tužilaštvo KS nije podiglo krivične prijave i protiv policijskog službenika i samog komesara Ćosića, jer davanje lažnih podataka je krivično djelo. Na taj dio upita odgovor iz Tužilaštva KS nismo dobili. Komesar Ćosić kazao je danas da je Jedinica za profesionalne standarde zaključila sitragu o policajcu navodeći da nema dovoljno dokaza.
– Pravno navedeni postupak ne može utjecati na sudski postupak koji se vodi pred Kantonalnim sudom u Sarajevu po potvrđenoj optužnici Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo protiv Ljube Seferovića optuženog za teško krivično djelo protiv sigurnosti javnog saobraćaja i neukazivanje pomoći povrijeđenoj osobi nakon saobraćajne nezgode i protiv Bekrije Seferovića optuženog za krivično djelo sprečavanje dokazivanja.
Podsjećamo Vas da je glavna kantonalna tužiteljica od početka ovog slučaja upozoravala na radnje poduzimane od strane policijskih službenika i činjenicu da je jedan od njih o istom događaju dao dva različita iskaza, a zbog čega je i traženo poduzimanje radnji i utvrđivanje odgovornosti tog policijskog službenika od strane komesara. Istovremeno, obavještavamo Vas da je ovo Tužilaštvo od početka radilo u skladu sa Zakonom i ostalim propisima, a što je rezultiralo podizanjem optužnice – kaže Azra Bavčić, portparolka Tužilaštva KS za Patriju.
Otac Dženana Memića Muriz Memić ostaje ustrajan u borbi za istinu o smrti svog sina i poručuje da će organizirati nove proteste jer je nezadovoljan obavljenom istragom tvrdeći i dalje da je njegov sin ubijen.
– MUP još uvijek nije dostavio nikakvu dokumentaciju, a rečeno mi je da Komisija i dalje radi svoj posao. Detalje o radu će iznijeti na Skupštini KS koja je zakazana za 18. oktobar. Potpuno je nelogično da je Tužilaštvo KS pokrenulo suđenje, a da istraga još uvijek nije završena – izjavio je nedavno Memić.
I apsolutna je istina da u ovom slučaju ima toliko nelogičnosti da ni najbolji pravni eksperti nemaju odgovor na ova pitanja. Kakav je to jaz između Tužilaštva i policije.
Kako je moguće da se u Tužilaštvu odgovorno pozivaju na zakone i propise, pa valjda su zakoni isti za sve. No, pitanje je hoće li se saznati istina i ko se krije. Ova situacija najbolje pokazuje apsurde davno izgovorene rečenice „sve je urađeno po zakonu“. Možda i jeste, ali to i pokazuje manjkavosti i sve rupe u zakonu, pa su nam sve češće potrebne izmjene i dopune zakona.
Glavna tužiteljica Tužilaštva KS Dalida Burzić i sama je isticala u više navrata da je istraga ugrožena od početka, da je bilo curenja informacija.
– U fazi istrage ne postoji transparentnost i ne raspravlja se o dokazima koji nisu prezentirani sudu. Ovaj slučaj je pokazao šta znači ugrožavanje istrage jer je bila ugrožena od samog početka. Istraga bi inače bila okončana znatno ranije. Tužilaštvo će insistirati na procesuiranju onih koji su ugrozili istragu. Suzdržavali smo se bilo kakvih komentara, te na kraju uspješno okončali istragu i podigli optužnicu. Sud je jedino mjesto gdje se raspravlja o dokazima i Sud je taj koji donosi konačnu odluku – govorila je Burzić.
Odgovore na sva ova pitanja javnost, a najprije porodica imaju pravo znati.
Ako je Tužilaštvo, kao što tvrdi, od početka radilo u skladu sa Zakonom i ostalim propisima, a što je rezultiralo podizanjem optužnice, podignite optužnice i protiv onih koji su lagali, jer to je krivično djelo zar ne?