Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Političke igre u Srebrenici

srebrenica

Građani Srebrenice su nedavno snažno podržali načelnika Durakovića protestom protiv politike koju vode lokalni stranački lideri. U javnosti se sada špekulira “da je Duraković popustio pritiscima”. Kakvo je sada stanje?

Vlast bez opozicije u Skupštini opštine Srebrenica se raspala. Obnova, razvoj i bolji uslovi življenja ne idu željenom brzinom. Problem je nezaposlenost i nedostatak perspektive zbog čega odlaze mladi. Rijetka radna mjesta rezervisana su za partijske aktiviste, prijatelje i rodbinu vrha dviju najvećih stranaka. Opštinska administracija duplo je brojnija od prijeratne a uz moderna pomagala opslužuje pet puta manji broj stanovnika. Stranački kadrovi “ne dolaze na posao a primaju platu poput Muje Hasanovića” ili se “za glas odbornice Begije Smajić njenom mužu otvori radno mjesto da prima platu i u radno vrijeme radi druge poslove”. Ovo su navodi načelnika opštine Srebrenica Ćamila Durakovića u jednoj emisiji FACE TV-a u vrijeme nedavnih građanskih protesta. „Ne mora značiti da Milorad Dodik i Bakir Izetbegović znaju sve šta ovdje rade njihovi stranački čelnici. Možda ti ljudi imaju iste političke poglede, svoju viziju. Oni najbolje znaju razloge zašto je to tako, ali pokazali su da su homogeni i imaju većinu što se treba respektovati“, kaže Duraković.

Ti stranački čelnici su Hamdija Fejzić, predsjednik lokalne SDA i Radomir Pavlović, predsjednik SNSD Srebrenica. Momir Marković iz sela Podravanje u mikrofon novinara DW je rekao da mu je Pavlović tražio mito kako da bi dobio donaciju. On je to odbio i tome izvijestio policiju, ali nije bilo pokretanja nikakvog postupka. Branislav Gligić iz Skelana i Mitrović Milivoje iz Jadra su izjavili da su tokom rata “sa porušenih bošnjačkih kuća i minirane džamije vozili materijal za Pavlovića” i da su o tome “davali izjave u policiji” i čude se kako ni u jednom slučaju protiv Radomira Pavlovića nije podignuta nikakva optužnica. Za ime Hamdije Fejzića ne vežu se slične optužbe ali mu se zamjera što je istovremeno Predsjednik SDA, Podpredsjednik Skupštine opštine Srebrenica i vlasnik građevinske firme koja je poslednjih 15 godina u Srebrenici bila među najvećim izvođačima radova od milionske vrijednosti. Sada su u koaliciji, čiji treći partner – načelnik opštine Ćamil Duraković kaže da on “jeste dio tog sporazuma ali samo kao stranka kao strana u sporazumu“.

Neuspješni protesti građana

Građani su nedavno protestom snažno podržali načelnika Durakovića protiv politike koju vode gore pomenuti lokalni lideri. U javnosti se sada špekulira “da je Duraković popustio pritiscima”. On to odlučno demantuje:

„Ne, ne. Nije tačno.Ja nisam pokleknuo niti odustajem od svojih političkih principa. Ja sam već rekao da sam u taj sporazum ušao kao treća strana a ne kao dio te njihove već dogovorene priče. Možda ja nisam zadovoljan ovom koalicijom ali oni su de fakto legitimni predstavnici građana u Skupštini, zajedno ih je 13. Sve drugo je manjina i ja to ne mogu mijenjati jer tako su građani odlučili i to se mora uvažavati. Oni ne traže od mene ništa toliko posebno pogrešno da ja to odobravam. Ja nikad njima neću odobriti nešto pogrešno. Opet ću, ako dođe do nekog političkog sukoba, imati svoj stav i imam ga.“

Neki poput Dauta Tihića odbornika SBB-a kažu da je ovo najlošije stanje u Srebrenici nakon rata. „Javna preduzeća su podijelili kao familijarno nasljeđe. Nedavni protesti su im poslali jasnu poruku šta građani misle o njima ali se oni na to ne obaziru i nastavljaju dalje. Biće još gore. Slijedi finiš za raspodijelu sredstava doniranih iz Srbije. Pokušat će time kupiti glasove. Jedni iz Federacije a drugi iz Srbije i tako nama koji ovdje stalno živimo ponovo instalirati skupštinsku većinu“.

Tihić je ubijeđen da vršioci vlasti, koji se nisu porodično vratili i ne žive u Srebrenici gledaju isključivo lični a ne interes svih građana.

„Nije slučajno što Radomir Pavlović toliko nastoji da ostane u Komisiji za tuđu njegu i pomoć socijalno ugroženim. Pored više hiljada maraka lične nadoknade, obezbjeđuje i glasače. Više od 70 % korisnika živi, kao i on, u Srbiji – iako imaju ovdašnje lične karte. Oko 400 njih sa po 3 člana porodice su 1.200 presudnih glasova za njega i njegovu partiju“, primjećuje Daut Tihić.

Platforma svih stranaka u Skupštini Srebrenice neko vrijeme je dobro funkcionisala, kaže Momčilo Cvjetinović Predsjednik SDS Srebrenica. „Sporazum se raspao nakon što je na inicijativu načelnika Durakovića g-din Pavlović smijenjen sa funkcije predsjednika opštinske skupštine koju je obnašao gotovo 15 godina.Od tada on čini sve da se sa dugogodišnjim političkim partnerima nagodi po svaku cijenu. To je suština djelovanja SNSD-ovog lobija iz Bajine Bašte. Njih ne interesuju ni narodni ni nacionalni interesi Srebrenice – osim njihovog džepa. To je očigledno u Domu zdravlja gdje je Pavlović, pored svoje rodbine, zaposlio i petnaestak koji nisu medicinski radnici, višak su i tako se stvara gubitak. Smjenjuje direktora i ljekara i postavlja rentgen-tehničara tako da građani Srebrenice uskoro mogu očekivati samo medicinske usluge na nivou ambulante “, kaže Cvjetinović.

Obični građani, zabavljeni svakodnevicom preživljavanja, o političkim igrama i koalicijama ne znaju mnogo ali su jedinstveni u tome da se u Srebrenici loše živi i rijetki su oni koji žele javno govoriti. Lokalni SDA lider Hamdija Fejzić o koalicionoj vlasti kaže:„Uvidjeli smo da tzv Platforma ne funkcioniše jer su se pojedine stranke, kada je trebalo uzimati neka mjesta, ponašale kao pozicija a u skupštini kao opozicija. Onda smo riješili da mi kao SDA i Stranka za BiH sa SNSD-om sklopimo koalicioni sporazum po kojem ćemo ubuduće djelovati. Podijelili smo pozicije u opštinskim resorima i javnim službama i što se tiče bošnjačkih pozicija mi nećemo ništa mijenjati a što se tiče SNSD-a to je njihova stvar da li će koga mijenjati. Načelnik je potpisnik ovog sporazuma i mislim da je ovo urađeno na zadovoljstvo svih a prvenstveno za dobrobit naroda“, rekao je Fejzić

Radomir Pavlović iz SNSD-a se ne osvrće na optužbe i prozivke na njegov račun i kaže da će kadrovskih promijena biti na mjestimana kojima su do sada bili kadrovi SDS-a. Opozicija, s druge strane, tvrdi da će promjena biti i na mjestu opštinskog načelnika za finansije i na mjestu direktora Dječijeg vrtića, gdje su do sada bili SNSD-kadrovi. Kažu da ih Pavlović svjesno žrtvuje, kao poklon koalicionom partneru. Na pitanje šta misli o tome, kako će narod prihvatiti ovu koliciju nakon nedavnih protesta, Pavlović u svom maniru kaže: „Narod je glasao za legitimne predstavnike vlasti. Mi smo to sada samo stavili na papir. Narod se izjasnio da većinu bošnjačkog stanovništva predstavlja koalicija SDA-Stranka za BiH a većinu srpskog naroda predstavlja SNSD. Ovo je najbolja politika za Srebrenicu, koja može obezbijediti najviše sredstava za njen razvoj“, dodaje Pavlović i obećava „indirektno zapošljavanje 80 procenata sadašnjeg stanovništva Srebrenice kroz projekte u poljoprivredi“.

Kako bez zloupotreba utrošiti novac za investicije

Očekivanja Srebreničana od finansijske podrške Vlade Srbije razvoju Srebrenice ali i nekih drugih koji u tome vide svoju šansu su velika. “Početkom iduće godine kreću radovi”, kaže Duraković:

„Sredstva će ići prije svega u infrastrukturne projekte ili kao preduslov za otvaranje novih radnih mjesta. Dosta će se utrošiti i na uređenje grada kao preduslov boljeg života“, dodaje Duraković najavljujući gradnju novog obdaništa, renoviranje Doma zdravlja itd. Na pitanje ima li pritisaka da se nečemu da prioritet u gradnji ili finansiranju on kaže:

„Pritisaka ima, bilo ih je, sigurno će ih biti još više, jer znam da bi mnogi htijeli iskoristiti to na način kako njima odgovara. Imenovao sam već Operativni tim za izradu i realizaciju plana utroška tih sredstava u kojem će do detalja biti precizirano gdje će i kako se trošiti sredstva. Uputili smo dopis svim mjesnim zajednicama, javnim ustanovama i preduzećima da predlože svoje konkretne projekte u skladu sa planom srednjoročnog razvoja. Te informacije ugradit ćemo u dokumenat, koji će usvojiti Skupština opštine i prema kojem će se raditi. Mislim da mimo toga, bar dok ja vodim ovu opštinu, neće biti trošenja sredstava“, završava Duraković.

Predstavnici OHR-a,OSCE-a i drugih međunarodnih organizacija redovno prate zasijedanja opštinskog parlamenta. Ne utiču na odluke koje se donose niti ih komentarišu.

Poznavaoci prilika u Srebrenici tvrde da je ovo sve pripema terena u međusobnoj borbi kandidata za funkciju načelnika Srebrenice na narednim izborima. O političkim i izbornim ambicijama, planovima i strategijama kandidata može se samo nagađati. Vrijeme – kao najbolji sudija – će pokazati sve.