sarajevo
Policija blokirala bivšu Dobrovoljačku, očekuje se dolazak delegacije iz RS
Prema optužnici Tužilaštva BiH na osnovu koje se trenutno sudi Ganiću i drugima, 3. maja 1992. godine, ubijeno je osam osoba, ranjene su 24 osobe, a zarobljeno je više desetina vojnika i civila, koji su mučeni i zlostavljani
U bivšoj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu danas će biti obilježena godišnjica napada na kolonu JNA koji se desio 3. maja 1992. godine, prilikom povlačenja jedinica JNA iz kasarne Bistrik.
Dolazak predstavnika vlasti i organizacija iz RS planiran je za 11 sati.
U toku je KDZ pregled lokacije koju osigurava policija. Ulazak u bivšu Dobrovoljačku ulicu je zabranjen, javlja dopisnik BIRN-a.
Očekuje se dolazak delegacije Republike Srpske koja će prije dolaska u Sarajevo obaviti parastos u crkvi Svetog velikomučenika Georgija u Istočnom Sarajevu.
Na Sudu BiH trenutno je u toku suđenje za napad na kolonu, ubistva, ranjavanje i zlostavljanje pripadnika JNA i civila.
Optuženi su Ejup Ganić, Zaim Backović, Hamid Bahto, Hasan Efendić, Fikret Muslimović, Jusuf Pušina, Bakir Alispahić, Enes Bezdrob, Ismet Dahić i Mahir Žiško.
Prema optužnici Tužilaštva BiH na osnovu koje se trenutno sudi Ganiću i drugima, 3. maja 1992. godine, ubijeno je osam osoba, ranjene su 24 osobe, a zarobljeno je više desetina vojnika i civila, koji su mučeni i zlostavljani.
Hapšeni Ganić i Divjak
Ganić, koji je u vrijeme incidenta bio član Predsjedništva BiH, je 2010. godine po nalogu iz Republike Srbije uhapšen u Londonu.
Sud u Westminsteru je tada odbio zahtjev Srbije za njegovo izručenje.
U odluci Suda u Westminsteru se navedeno je kako je provedena istraga u ime Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju. Na osnovu izvještaja njegovih istražilaca i tužilaca Sud je zaključio da nema osnova za vođenje postupka protiv Ganića.
Po Interpolovoj potjernici koju je Republika Srbija raspisala zbog optužbe da je učestvovao u događajima u Dobrovoljačkoj, u Beču je 2011. godine uhapšen i pokojni Jovan Divjak, penzionisani general Armije RBiH.
Austrijski sud je odbacio zahtjev Srbije za izručenje Divjaka, a zbog sumnje da bi on u Srbiji imao pošteno suđenje.