Počeli “Dani vakufa 2016” u Bosni i Hercegovini
Manifestacija “Dani vakufa 2016”, koja je danas svečano otvorena u Sarajevu, u narednim danima će ponuditi bogat kulturno-obrazovni program, javlja Anadolu Agency (AA).
Vakufska direkcija Islamske zajednice u BiH šesti put organizuje Dane vakufa koji će ove godine, od 23. aprila do 6. maja, ponuditi bogat kulturno-obrazovni program. Osim otvaranja džamija u Jajcu, Nevesinju i Konjicu, okruglih stolova, izložbi, promocija vakufskih edicija i knjiga bit će upriličene večeri Kur'ana, mevludi i tribine u Sarajevu, Bihaću, Cazinu, Konjicu, Bužimu, Velikoj Kladuši, Nevesinju i Jajcu.
Dani vakufa, kao i svake godine, imaju za cilj ukazati široj javnosti na značaj i ulogu vakufa kroz historiju postojanja BiH.
Senaid Zaimović, direktor Vakufske direkcije, na svečanom otvorenju Dana vakufa u Gazi Husrev-begovoj biblioteci, pojasnio je kako je vakuf – svako dobročinstvo onoga koji daje iz svoje imovine na služenje i korist drugima, ne tražeći sebi ništa zauzvrat.
“Svima je poznato da su zahvaljujući upravo vakufima nastajali brojni bh. gradovi, a neki su zadražli i danas riječ vakuf u svom nazivu. Ove godine imamo bogatiji sadržaj, pojačane su naše aktivnosti tako da smo ove godine upriličili otvaranje nekoliko objekata”, naglasio je Zaimović.
Prema njegovim riječima, ovogodišnjim naistaknutijim vakifom proglašena je Fatima Dedić iz Bihaća.
“To je gospođa, majka, supruga, sestra koja je finansirala izgradnju 20 munara u BiH i koja je iz svog ličnog imetka uvakufila poslovni prostor od 100 kvadratnih metara. Ovo nam govori o tome da nema razlike između, spolne razlike u vakifima, kao što je bila i u prošlosti supruga Gazi Husrev-bega i druge poznate žene i majke”, naglasio je Zaimović.
Na današnjoj svečanosti otvorenja Dana vakufa prezentovan je i arheološki lokalitet harema Kalin hadži Alijine džamije u Sarajevu na kojem uskoro počinje nastavak arheoloških radova.
Zaimović je pojasnio kako je riječ o mjestu koji je u javnosti poznat kao Prešernov park, a koji je preimovan na zahtjev Vakufske direkcije gdje će, u skorije vrijeme, biti uređen arheološki park sa replikom male džamije koja će podsjećati na historijsku činjenicu – postojanje Kalin hadži Alijine džamije na tom mjestu.
“Taj park je u javnosti poznat kao Prešernov park koji je, na naš zahtjev preimenovan. On će biti tema jer se tu planira uskoro početi sa nastavkom arheoloških istraživanja, želimo pokazati sve ono što je u socijalističkom sistemu zakopano i zatrpano. Tu će biti arheološki park privremenog karaktera dok se ne steknu uvjeti za izgradnju džamije. Ispod džamije bit će izgrađena podzemna garaža”, rekao je Zaimović.
Prisutni su također imali priliku pogledati 3D prezentaciju višemilionskih projekata koje Vakufska direkcija realizuje u saradnji sa Direkcijom vakufa Republike Turske.
Saradnja ove dvije institucije započela je 2010. godine rezultiravši naporima na očuvanju kulturno-historijskih objekata.
Jedan od njih, kako je danas naglašeno, bila je rekonstrukcija Isa-begovog hamama u Sarajevu kojeg je podigao utemeljitelj glavnog grada BiH Isa-beg Ishaković, a kojeg je 20. maja prošle godine svečano otvorio turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
Direkcije dviju zemalja sarađivale su i na obnovi porušene Aladža džamije u Foči, restauraciji Baščaršijske džamije u Sarajevu, restauraciji Šarene džamije (Sulejmanije) u Travniku kao i prikupljanju i katalogiziranju dokumenata iz Osmanskog perioda.
Na te projekte podsjetio je Adnan Ertem, generalni direktor Generalne direkcije vakufa Republike Turske.
“Mi, Bošnjaci i Turci, baštinimo Osmansko carstvo. Naši narodi crpe snagu i spoznaju iz prošlosti. Vakuf je jedna od najvećih spona koja povezuje naša dva naroda. To nas bodri da se natječemo u dobru, da dajemo, bez da uzimamo”, rekao je Ertem.
Generalna direkcija vakufa Turske, kako je rekao, brine o 52 hiljade vakufskih objekata.
“Aktivnosti koje smo do sada imali na tom polju u Turskoj imale su jednu manjkavost. Tek smo 2008. godine zakonskim izmjenama dobili zeleno svjetlo da možemo brinuti i o drugim objektima u zemljama gdje se prostiralo Osmansko carstvo. Nastojimo to sprovesti, kako u Turskoj, tako i u BiH. Ne bih volio da se naše aktivnosti doživljavaju kao nešto humanitarno ili kao pomoć ili dobročinstvo, obavazuje nas dužnost vakufa”, poručio je Ertem.
Reis-ul-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović povodom uspješnih realizovanih projekata sa saradnicima iz Turske i Kuvajta, uručio je zahvalnice i priznanja.