Ništa se ne mijenja
Počele epizode zagađenog zraka, rješenja nema ni na vidiku: “Svi čekaju da vjetar puhne”
A dok vjetar ne puhne i kiša ne padne, apel građanima koji imaju zdravstvenih problema da smanje kretanje, a ukoliko izlaze ponesu maske.
Glavni grad Bosne i Hercegovine Sarajevo treći je najzagađeniji glavni grad na svijetu. Tako su opet počele epizode zagađenog zraka, pojačanih simptoma bolesti i otkazanih letova sa sarajevskog aerodroma. Dok građani ostaju u kućama ili spas traže na planinama, nadležni, kao i godinama ranije, ne pokušavaju ni ponuditi rješenje.
Problem smog
U Sarajevu opet epizoda nezdravog zraka. I tako već danima. I nije problem magla, jer je to prirodna pojava, ali smog jeste. I zato je moguća pojava pojačanih simptoma i intenziteta bolesti kod osoba s bolestima srca i disajnih organa, piše BHRT.
Sljedeće grupe trebaju smanjiti bilo kakve vanjske fizičke aktivnosti: plućni i srčani bolesnici, trudnice, djeca i starije osobe.
Većina grđana ide na planinu. Za mnoge u ovim danima Trebević je spas, jer je Sarajevo treći najzagađeniji glavni grad na svijetu. Potvrda toga jesu i otkazani letovi prethodnih dana sa sarajevskog aerodroma zbog magle. Danas situacija drugačija.
“Jutros se aviosaobraćaj odvija po planiranom letenju.”
Pored Sarajeva, kvalitet zraka označen je kao vrlo nezdrav i Tuzli, Zenici,Banja Luci. I to se ponavlja iz godine u godinu. Jer se zna, da recimo, u Sarajevu nije rješena energetska osnova grijanja. Grade se novi objekti, neadekvatno loži, i prevelik je broj automobila. Reakcija vlasti osim popularne privremene mjere za ograničenje upotrebe vozila par-nepar, godinama izostaje”, javili su s aerodroma u Sarajevu.
Strategije, planovi, razna čuda
Anes Podić iz Eko akcije je mišljenja da se ništa ne mijenja zadnjih 15 godina.
“Kad god se desi ovo vrijeme tekuća postava ignoriše čeka da vjetar puhne i to je sve. jedino što se promijene jesu projekti koje finansiraju međunardna zajendica pišu se strategije, planovi, razna čuda, ali nikkavih to nema posljedica po kvalitet našeg zraka”, rekao je.
Iz Centra za životnu sredinu Banjaluke stava su da i građani i država moraju zajedno da rade na pronalasku rješenja za ove probleme.
“Može da se svede na ono što sam čuo prije par godina – sendvić teorija, ako hoćemo da zagrizemo sendvić trbamo ga zagristi i odozdo i odozgo tako da i građani i država moraju zajedno da rade na iznalaženju rješenja za ove probleme, jer mi ne zaslužujemo da udišemo nezdrav vazduh”, kazao je Dragan Ostić.
Prognoza ide na ruku
A udisat ćemo nezdrav zrak i naredna četiri dana.
“Promjenu vremenskih prilika očekujemo sredinom sedmice koja će se ogledati u vrlo malim količinama padavina , ali kada je magla upitanju doći će do povećane turbulencije u atomosferi što znači da će biti manje magle od sredine sedmice koja je pred nama”, rekao je meteorolog Bakir Krajinović.
Tako da nas očekuje uskoro manje magle i smoga, ali i porast dnevene temperature. A dok vjetar ne puhne i kiša ne padne, apel građanima koji imaju zdravstvenih problema da smanje kretanje, a ukoliko izlaze ponesu maske.