Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

fbih

Počela isplata invalidnina za januar 2025. godine

novac
FOTO: Screenshot

Nalozi za isplatu invalidnina ovim kategorijama su upućeni prema bankama, saopćeno je iz Federalnog ministarstva finansija

Federalno ministarstvo finansija je osiguralo sredstva za isplatu invalidnina za ratne vojne invalide, porodica poginulih boraca te nositelje ratnih odličja za januar 2025. godine. Ukupan iznos osiguran za isplatu je 29.854.922,58 KM.

Također su osigurana sredstva za isplatu civilnih invalidnina (tuđa njega i pomoći) i invalidnina za civilne žrtve rata za prethodni mjesec u ukupnom iznosu od 24.559.967,04 KM.

Nalozi za isplatu invalidnina ovim kategorijama su upućeni prema bankama, saopćeno je iz Federalnog ministarstva finansija.

Planirano uvećanje u Budžetu za invalidnine u 2025. godini

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine nedavno je usvojila Budžet za 2025. godinu, a u njemu je planirano i uvećanje iznosa za invalidnine.

Tekući transferi pojedincima za invalidnine, a na razdjelu Federalnog ministarstva za pitanja boraca invalida rata predviđeni su u iznosu od 291,4 miliona KM, što je za 9,8 miliona više u odnosu na 2024. u skladu sa zakonskom osnovom i procjenom postotka rasta u 2025.

Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine 31. januara usvojio je Zakon o jedinstvenim načelima i okviru materijalne podrške za osobe sa invaliditetom, poznat kao lex specialis, što predstavlja prvi zakon ove vrste u Federaciji BiH.

Ciljevi zakona

  • Sistemski okvir: Uspostavljanje održivog sistema materijalne podrške za osobe sa invaliditetom.
  • Finansijska održivost: Osiguranje dugoročne finansijske stabilnosti naknada.
  • Usklađivanje propisa: Definisanje načela i okvira materijalne podrške u skladu sa kantonalnim nadležnostima.

Adnan Delić: Postignut konsenzus

adnan delic
FOTO: Fena
Adnan Delić, federalni ministar rada i socijalne politike

Federalni ministar rada i socijalne politike, Adnan Delić, istakao je da je nakon višemjesečnih konsultacija s predstavnicima organizacija osoba sa invaliditetom postignut konsenzus o zakonu. Naglasio je da, iako možda nije idealno rješenje, zakon predstavlja realan i održiv model koji donosi dugoročne benefite za osobe sa invaliditetom i sistem socijalne zaštite u cjelini.

Ključne odredbe zakona

  • Usklađivanje osnovica naknada: Uvođenje novog modela usklađivanja osnovica naknada po istom principu kao za civilne žrtve rata i boračku populaciju, što će osigurati stabilan rast naknada jednom godišnje.
  • Verifikacija prava: Predviđena je verifikacija prava na tuđu njegu i pomoć te ortopedski dodatak kako bi se spriječile zloupotrebe i osiguralo da sistem bude pravedan i dostupan onima kojima je najpotrebniji.

Finansijski aspekti

Do 2023. godine, osnovica za invalidnine bila je fiksirana na 401 KM, a ukupna godišnja izdvajanja iznosila su 139 miliona KM. Izmjenama zakona u januaru 2023. godine, maksimalni iznos naknade povećan je za 70%, sa 401 KM na 728 KM, što je zahtijevalo dodatnih 80 miliona KM u budžetu. Time su ukupna izdvajanja za invalidnine u 2023. godini porasla na 220 miliona KM.

U 2024. godini osigurano je dodatnih 41 milion KM, čime su ukupna izdvajanja povećana na 260 miliona KM. Za 2025. godinu planirano je još 20 miliona KM, čime ukupna izdvajanja za invalidnine dostižu 280 miliona KM. Usvojenim amandmanom kojim se preuzima nova formula za usklađivanje osnovica, dodaje se još 5 miliona KM, što ukupno iznosi 285 miliona KM, odnosno 146 miliona KM više nego u periodu do 2022. godine.

Neodrživo opterećenje budžeta

Ako bi se nastavilo s dosadašnjim sistemom vezivanja osnovice invalidnina za minimalnu platu, u narednom periodu bi osnovica invalidnina porasla na 800 KM, a maksimalni iznos dostigao bi 1.176 KM. Takav rast bi doveo do povećanja ukupnih izdvajanja za invalidnine na 490 miliona KM godišnje, što bi predstavljalo neodrživo opterećenje budžeta i ugrozilo finansiranje drugih socijalnih naknada, uključujući boračke naknade, dječiji dodatak i druge oblike socijalne pomoći.

Usvajanje ovog zakona predstavlja značajan korak ka uspostavljanju održivog i pravednog sistema materijalne podrške za osobe sa invaliditetom u Federaciji BiH. Nakon usaglašavanja u Predstavničkom domu i objave u Službenim novinama, zakon će stupiti na snagu osam dana nakon objave.