Hrvatski premijer
Plenković u UN-u: Treba razmisliti o reviziji dostignuća Daytona, ali i situacije u BiH
Pozvao je “na punu jednakost Hrvata kao konstitutivnog naroda u BiH i donošenje odgovarajućeg izbornog zakona koji bi spriječio izborne inženjeringe”
Hrvatski premijer Andrej Plenković u virtualnom govoru na 75. Općoj skupštini UN-a, u dijelu svog obraćanja govorio je o Bosni i Hercegovini.
On je kazao da osim što je godina kriza, 2020. je i godina godišnjica – uz 75. godišnjicu UN-a i 25. godišnjicu Četvrte svjetske konferencije o ženama, ove se godine obilježava i 25. godišnjica Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma koji je “prekinuo najkrvaviji rat u Evropi od Drugog svjetskog rata”.
Plenković je istaknuo kako se u međuvremenu “ovaj dio Evrope temeljito promijenio nabolje, ali da neki problemi opstaju i zaslužuju punu pažnju”, pa naglasio da Hrvatska smatra da godišnjicu Daytona treba iskoristiti za reviziju njegovih postignuća, ali i situacije u BiH, prenio je Jutarnji.
Pozvao je “na punu jednakost Hrvata kao konstitutivnog naroda u BiH i donošenje odgovarajućeg izbornog zakona koji bi spriječio izborne inženjeringe”.
Globalni izazovi zahtijevaju snažnu privrženost multilateralizmu. U borbi protiv #COVID19, moramo osnažiti globalni odgovor za očuvanje zdravlja ljudi i brzi gospodarski oporavak. Preuzmimo odgovornost za zdraviji, pravedniji i održiviji svijet za buduće generacije. #UNGA pic.twitter.com/UKxaj05Xw4
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) September 25, 2020
“Hrvatska, kao susjed i prijatelj ove zemlje, ima snažan interes za stabilnost i blagostanje Bosne i Hercegovine, svih njezinih konstitutivnih naroda i svih njezinih građana. Puna jednakost Hrvata, kao jednog od konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini te njihova dobrobit, ostaje naš najviši prioritet. Posebno njihova legitimna zastupljenost u tijelima, kroz odgovarajući izborni zakon koji priječi bilo kakav izborni inženjering”, kazao je između ostalog premijer Hrvatske.
Podsjetio je na Zagrebački sastanak na vrhu održan prije 20 godina i drugo izdanje tog susreta koji se ove godine virtualno održao tokom hrvatskog predsjedanja EU-om koja je na njemu potvrdila “svoju nedvosmislenu podršku evropskoj perspektivi država zapadnog Balkana”.