Sjećanje na genocid
Performans “Cvijet istine i nade” u Sarajevu: Umjetnošću protiv zaborava
Duraković kaže da „kroz umjetnost prezentiramo i čuvamo sjećanje na genocid, te šaljemo poruku da se nikada više nikome ne dogodi“
Organizacioni odbor za obilježavanje godišnjice genocida i Udruženje „Moja adresa“ Srebrenica, organizirali su danas u Sarajevu izvedbu performansa „Cvijet istine i nade“.
Događaj je organiziran u okviru programa obilježavanja 11. jula 1995. godine 28. godišnjice genocida nad Bošnjacima „Sigurne zone UN-a“ i ukopa identifikovanih žrtava iz jula 1995. godine.
Potpredsjednik bh. entiteta Republika Srpska Ćamil Duraković kazao je da se danas obilježava i 20. godišnjica od osnivanja Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari.
-Bitno je istaći da Univerzitet u Tuzli i Akademija dramskih umjetnosti u saradnji sa srebreničkim udruženjem Moja adresa izvodi performans sa djecom Srebrenice. To je simbolika života u Srebrenici nakon genocida i činjenice da naša djeca preuzimaju društvenu odgovornost sjećanja na genocid – izjavio je za Feni Duraković.
Dodao je da je performans održan prvo u Tuzli, pa danas na platou prekoputa Vijećnice u Sarajevu, te da na taj način „kroz umjetnost prezentiramo i čuvamo sjećanje na genocid, te šaljemo poruku da se nikada više nikome ne dogodi“.
U sklopu performansa hor „Djeca Srebrenice“ je izveo „Srebrenički inferno“.