Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Pendeš: Uskoro ćemo uknjižiti određeni broj lokacija vojne imovine

marina pendes

Tallinski uvjet iz 2010. godine koji podrazumijeva uknjižbu perspektivne nepokretne vojne imovine, odnosno lokacija koje koriste Oružane snage Bosne i Hercegovine kao takav, uvjetno rečeno neće biti promijenjen, istakla je u intervjuu za Anadolu Agency (AA) Marina Pendeš, ministrica odbrane Bosne i Hercegovine.

Možda, navodi Pendeš, “možemo, uz određeni napor, pokazati da smo zbilja poduzeli sve kako bismo uknjižili ono što se može uknjižiti”.

“Nakon našeg posljednjeg sastanka, delegacije koju je predvodio predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić u Briselu, mislim da će poruka NATO-a biti da trebamo uložiti dodatni napor. Temeljem toga, pripremam sjednicu Kolegija na kojem ću zadužiti ljude u Ministarstvu odbrane BiH da intenzivno naprave, ja ću tako kazati, akcijski ili dinamički plan implementacije s predviđenim rokovima za lokacije koje su objektivno mogu uknjižiti. Posebno kako bi lokacije za koje je potrebno zauzeti određeno političko stajalište u smislu da se opredijelimo šta sa tim lokacijama, odnosno koji je najbolji, najadekvatniji način rješenja. To su slučajevi tipa aerodroma u BiH kao i da vidimo one lokacije za koje ne možemo naći adekvatne papire u katastru, gruntovnici, riješiti na adekvatan način”, navodi Pendeš.

Ministrica odbrane BiH navodi da za određeni broj radio-relejnih čvorišta nema šanse da se uspiju uknjižiti. Možda je, kaže, način da se kupi nova lokacija gdje će se pozicionirati njihovo radio-relejno čvorište.

“Ali, očekujem da ćemo u sljedećih par mjeseci intenzivirati naše aktivnosti. Zapravo, očekujem da ćemo u sljedećih nekoliko mjeseci uknjižiti određeni broj lokacija”, ističe Pendeš.

Naglašava da ukupan broj lokacija koje trebaju biti uknjižene nije smanjen, ali da je Pregled odbrane, dokument koji je usvojilo Predsjedništvo BiH krajem prošle godine predviđa 57 lokacija za knjiženje. Istovremeno, trenutno odluka Predsjedništva BiH je definirala 63 lokacije.

“Za šest lokacija bi se trebao smanjiti taj broj, ali neće biti toliko jer jednu novu ćemo utemeljiti, tako da je u biti pet razlika u odnosu na postojeći broj lokacija koje su predviđene za knjiženje. Mislim da je to izazov pred Ministarstvom odbrane BiH, ali ne samo Ministarstvom odbrane BiH. Jer, ne knjiži Ministarstvo odbrane BiH perspektivnu nepokretnu vojnu imovinu nego Pravobraniteljstvo BiH u saradnji s nadležnim institucijama kako u Federaciji BiH tako i u entitetu RS koji knjiži imovinu. Očekujem pozitivan ishod bez obzira što možda proces knjiženja nećemo okončati na način kako je postavljen Tallinski uvjet. Svima mora biti jasno da bez obzira na to što ne možemo u potpunosti ispuniti to da mi od samog osnutka Ministarstva odbrane na državnoj razini i jedinstvenih Oružanih snaga BiH sve lokacije koje su definisane odlukom Predsjedništva BiH u punom kapacitetu koristimo svih 24 sata. To je tako od utemeljenja Oružanih snaga BiH 1. januara 2006. godine i nikada nismo imali nikakav problem s korištenjem navedenih lokacija”, navodi Pendeš.

– Srbija ima više osoblja NATO-u u Briselu od BiH –

Uvjetno rečeno, kaže ministrica odbrane BiH, aktuelna situacija u RS-u, čije institucije osporavaju proces uknjižbe, cijeli proces usporava.

“Razlozi zbog kojih političari iz Republike Srpske kažu da je problem oko uknjižbe perspektivne nepokretne vojne imovine nisu zbog vojne imovine nego zbog nedostataka ili nepostojanja zakona o državnoj imovini. Jer su oni vezivali da će dati suglasnost za upis perspektivne nepokretne vojne imovine, ali ukoliko se riješi pitanje državne imovine. Tako da su to uvjeti jedan s drugim povezani, prožimaju se, a sa druge strane nas sprečavaju kako bi smo u potpunosti ispunili Tallinski uvjet. Ali, opet kažem, bez obzira na to mi bez ikakvih problema koristimo sve lokacije”, navela je Pendeš.

Ministrica odbrane BiH kaže kako “ne bi davala nikakve ocjene vezano za referendum koji se najavljuje iz RS-a vezano za ulazak BiH u NATO”.

“Jer, članstvo u NATO-u BiH nije sutra, nije za dvije godine, ne vjerujem ni da je za pet godina. Znači o tom referendumu mogu reći, on nije blizak. Radije bih se fokusirala da ispunimo Talllinski uvjet i aktiviramo MAP, a onda u tom periodu, dok smo aktivni kada govorimo o MAP-u, trebamo poduzeti sve kako bismo riješili neke probleme. A referendum ne bih uopće komentirala”, rekla je Pendeš.

Naglasila je da postoji dobra saradnja BiH sa susjedima, s tim da su dva susjeda članice NATO-a, a Republika Srbija je članica Partnerstva za mir kao i BiH.

“JMoram kazati da je u sjedištu NATO-a u Briselu delegacija Srbije znatno brojnija nego delegacija Ministarstva odbrane BiH, odnosno BiH. I time bih završila”, istakla je Pendeš odgovarajući na pitanje da li se nakon promjene čelnih ljudi u Srbiji može očekivati bolja saradnja između BiH i Srbije po pitanju članstva u NATO-u.

Pendeš je istakla da je interes ne samo Bosne i Hercegovine nego da je interes NATO-a da BiH što prije aktivira MAP. Jednostavno, navodi to je, zbog sigurnosti, stabilnosti i u ovom dijelu Evrope.

“Nije to samo interes NATO-a. To bi trebao biti interes EU, odnosno zemalja EU koje su ujedno i članice NATO-a, jer jedino sigurnost i stabilnost garantiraju i gospodarski razvitak. Bez toga istovremeno, nema gospodarskog razvitka. Jedino onda automatski imamo mogućnost da i otvaramo radna mjesta, da na neki način damo i nadu mladim ljudima da ne odlaze iz BiH nego da ostanu ili bolje rečeno da se vraćaju i oni koji su otišli. U tom smislu mislim da ne postoji alternativa za BiH, to je moje osobno mišljenje kao ministrice obrane, kao osobe i kao predstavnika političke stranke koju predstavljam, kada govorimo o njenim vanjskopolitičkim ciljevima, a to su NATO i EU”, podcrtala je Pendeš.

– Širenje starih i negativnih vijesti-

Ministrica odbrane BiH kaže kako su u posljednje dvije godine premašili planove koje su postavili, čak možda i preko 120 posto kada je u pitanju rješavanje viškova naoružanja i municije, prije svega nestabilne municije i minskoeksplozivnih sredstava.Ipak, navodi, će trebati još nekoliko godina da se u potpunosti taj problem riješi.

“Ne bih ja sada govorila završit ćemo za pet godina ili sedam, ali sam uvjerena ukoliko nastavimo ovim intenzitetom naravno uz pomoć donatora da ćemo za nekoliko godina riješiti sve viškove”, naglasila je Pendeš.

Ministrica odbrane BiH govorila je i o tome zašto se iznošenjem negativnih vijesti o Oružanim snagama BiH pokušava narušiti njihovo uspješno djelovanje kako u aktivnostima unutar BiH, tako i međunarodnim misijama.

“Mislim da to treba pitati prvenstveno one koji plasiraju te informacije, jer to je nešto što je bilo u 2016. godini evidentno, a to je da su nedostajali određene količine začina i hrane da bi se kompletirao obrok za osobe koje su na straži, koje su recimo na radio-relejnim čvorištima ili koje sudjeluju u određenim vježbama. Za sve druge je osiguran topli obrok kroz novce koje dobivamo mjesečno. Svaki pripadnik Oružanih snaga BiH, vojnik, dočasnik, časnik, civilna osoba, državni službenik, ministrica i zamjenici, imamo topli obrok koji je definiran odlukom Vijeća ministara BiH. Za osobe koji su u minskom polju, demineri na terenu, za osobe koje osiguravaju određene lokacije, koji su na straži, koji rade na uništavanju neeksplodiranih ubojnih sredstava osigurava se dodatni obrok. Naravno, da ponekad sa dobavljačima imamo problema, ali te smo probleme prevazišli. I često se uzima informacija koja je stara više od godinu i po dana kako bi smo ponekad negativno ocijenili Oružane snage BiH”, rekla je Pendeš.

Naravno, kazala je Pendeš, da imaju problema. Oružane snage BiH nisu 2004., bolje rečeno 2006. kada više nisu postojala entitetska ministarstva, kazala je Pendeš, napravljene kao sustav po uzoru kako su napravljeni i SIPA, OSA, Granična policija BiH. To znači da su im napravljeni novi objekti, da su kupljena nova auta, vozila, oprema, računarska i svaka druga…

– Modernizacija ovisi od drugih –

Umjesto toga Ministarstvo odbrane BiH, je kaže Pendeš, preuzelo ljude iz bivših entitetskih ministarstava, odnosno vojski, preuzelo objekte bivših entitetskih ministarstava i vojski, preuzelo opremu, naoružanje, municiju i sve ostalo.

“I mi se s tim borimo. Svaka zemlja koja ne izdvaja više od 1,2 posto GDP-a za svoje oružane snage i potrebe odbrane ne može računati na modernizaciju. Znači svi oni koji govore da postoje problemi u Oružanim snagama BiH u smislu nedostatka i nedovoljne modernizacije, problema sa helikopterima, kojima ističu resursi su u pravu, ali nisu u pravu kada to imputiraju Ministarstvu odbrane BiH. Jer, Ministarstvo odbrane BiH na bazi proračunskih sredstava ne može izvršiti modernizaciju, ako se ne izdvoje dodatna proračunska sredstva. Mi imamo u planu modernizaciju. No, iako je taj plan usvojen i od Vijeća ministara BiH i u Parlamentarnoj skupštini BiH podržan i naravno u Predsjedništvu BiH kao vrhovnom zapovjedniku Oružanih snaga BiH mora javnost znati da odluka o povećanju proračunskih sredstava koja će omogučiti modernizaciju Oružanih snaga BiH i lakše funkcioniranje Ministarstva odbrane BiH i odgovor na sve zadaće koje su definirane zakonom podrazumijeva da Fiskalno vijeće BiH to odobri”, ističe Pendeš.

Znači, naglašava Pendeš, Fiskalno vijeće kojeg čini predsjedavajući Vijeća ministara BiH, ministar finansija i trezora BiH, dva entitetska premijera i dva entitetska ministra finansija treba da dignu ruku za povećanje ili najmanje pet njih mora biti za.

“Svi oni koji imputiraju Ministarstvu odbrane BiH, radite sa starim vozilima, kamionima, sredstvima, nemate dovoljan broj helikoptera pogrešna je adresa. Mi imamo planove, imamo prijedloge projekata, ali trebaju proračunska sredstva, a Ministarstvo odbrane BiH o tome ne odlučuje”, navodi Pendeš.

Ističe da sada prave plan implementacije Pregleda odbrane sa aspekta strukture Oružanih snaga BiH gdje u biti je 9.200 broj pripadnika OS BiH, smanjen je broj rezerve, drugačiji je raspored Oružanih snaga BiH.

“Željeli smo da logističke elemente približimo brigadama, za razliku od dosadašnjeg uvjetno rečeno centraliziranog sustava, da ga malo decentraliziramo kao i odgovor na prirodne katastrofe i nesreće da budemo efikasniji, brži i učinkovitij. Znate da je u južnom dijelu BiH ili bolje rečeno u Hercegovini problem prirodnih katastrofa vezan za požare tijekom ljetne sezone. Na sjeveru su to poplave. Tako da smo nastojali rasporediti infrastrukturne i objekte i strojeve, ali isto tako i helikoptere da možemo adekvatnije, brže i učinkovitije djelovati”, ističe Pendeš.

– Nabavka vozila za OS BiH-

Smatra da sa ovim novim Pregledom odbrane u biti se analiziraju naučene lekcije, šta je nužno, šta je potrebno. Ne smije se, navodi, zaboraviti da je sastavni dio Pregleda odbrane plan modernizacije Oružanih snaga BiH. To je, kaže, plan modernizacije kako se vide Oružane snage BiH u sljedećih deset godina. Formirani su timovi, navodi Pendeš, koji rade intenzivno na razradi kako strukture, personalne i svake druge, tako isto šta je to nužno u sljedećoj godini obaviti.

“Mi trenutno radimo projekte. Nadam se da ćemo napokon okončati projekat remonta za dva helikoptera. Zbog nedostatka pravilnika koji je usvojen možda prije dvije sjednice na Vijeću ministara BiH smo imali problema i u dva navrata nam je pao tender. Nadam se da ćemo po usvajanju ovog pravilnika imati veću mogućnost zaštite institucije, sredstava projekta, odnosno tenderske dokumentacije. S druge strane, ove godine planiramo nabavku motornih vozila, ne mislim luksuznih motornih vozila, nego motornih vozila za potrebe Oružanih snaga BiH. Nadam se da ćemo uspjeti završiti i okončati taj tender, jer tender vezan za helikoptere je 7,4 miliona KM, ovaj za vozila oko sedam miliona KM. Znači to su ipak, značajna finansijska sredstva od ukupnih sredstava predviđenih za javne nabavke Ministarstva odbrane BiH koji su oko 40 miliona KM. Naravno, tu ulazi i električna energija, telefon, komunalne usluge za koje se ne raspisuju natječaji. Ali, ja sam uvjerena da ćemo do kraja godine pokazati da možemo u potpunosti implementirati proračun”, navodi Pendeš.

Ministrica odbrane BiH izrazila je zadovoljstvo jer su budžet Ministarstva odbrane BiH za 2016. godinu implementirali sa 97 posto. Do sada, kaže, nikada nije tako visok stupanj implementacije budžeta bio kada govorimo o Ministarstvu odbrane BiH i Oružanim snagama BiH.

“Samo izvješće revizije daje nam nadu da ono što smo radili u posljednjih godinu dana je vidljivo, da postoji napredak. Ali naravno, uvijek će postojati primjedba za knjiženje neperspektivne vojne imovine, primjedba za preuzimanje ili rješavanje neperspektivne nepokretne vojne imovine gdje entiteti nisu spremni preuzeti neperspektivne lokacije. Uvijek će biti primjedba da smo angažirali ljude na čuvanju onoga što nam je neperspektivno, bit će primjedba na potpunoj provedbi ili bolje rečeno inventuri svega šta imaju Oružane snage BiH. Često smo imali problema u internoj komunikaciji, što smo po mom mišljenju, sada preduprijedili, odnosno unaprijedili na način da imamo elektronsko poslovanje, tako da se u svakom momentu može vidjeti kada je zaprimljen neki akt, ko ga je radio, da li ga je zadržao… U svakom slučaju mislim da smo puno uradili na izgradnji integriteta. Naravno, i to je nedovoljno, ali vidi se napredak. Znači da ljudi postanu svjesni svoje uloge u izgradnji sustava”, cijeni Pendeš.

– Hrvatska lobira za BiH u Briselu-

Govorila je i o današnjoj zajedničkoj sjednici Vijeća ministara BiH i Vlade Hrvatske posebno s aspekta saradnje i pomoći Hrvatske prema Bosni i Hercegovini kada je put u NATO u pitanju.

“Ministarstvo odbrane Republike Hrvatske i Republika Hrvatska je na raspolaganju BiH kada je u pitanju lobiranje i za aktiviranje MAP-a, a naravno i EU. Ja ću se fokusirati za NATO prije svega jer i ministar i njegovi vojni predstavnici i vojno-diplomatski i diplomatski u Briselu lobiraju za BiH. Iz jednostavnog razloga zato što je to obostrani intres. Nije to samo interes BiH, nego je naravno i interes Republike Hrvatske. Logično je ukoliko imate zemlju koja je članica NATO-a, dio tog saveza, dijelite jednu od vrijednosti, da ste i vi sigurni i stabilni. Ne možete vi biti sretni ukoliko vaš susjed nije sretan, zadovoljan, uređen. Ako vi imate susjede koji ima problem znači i vi možete imati problem”, kaže Pendeš.

U tom smislu, cijeni Pendeš, “da je to jedan korektan, pozitivan odnos spram svih dešavanja u BiH”.

“Republika Hrvatska nam je ponudila i ove godine je povećala, odnosno dala mogućnost da povećamo broj ljudi koji će se školovati u Republici Hrvatskoj bilo da će se školovati na Ratnoj školi, Zapovjedno-stožernoj školi… Ali, isto tako i mladi ljudi kojima je omogućeno da se školuju u Republici Hrvatskoj i da postanu časnici Oružanih snaga BiH”, poručila je u intervjuu za Anadolu Agency (AA) Marina Pendeš, ministrica odbrane Bosne i Hercegovine.