PDP: Cvijanović da odluči sluša li građane ili partijskog šefa
Premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović će morati da odluči – da li će slušati volju naroda koji su birali poslanike u Narodnu skupštinu Republike Srpske ili svog partijskog šefa Milorada Dodika, koji je jučerašnjim nastupom pokazao da je odavno napustio i demokratske i parlamentarne principe – upozoreno je iz PDP-a.
Cvijanović je, navode iz PDP-a, u više navrata pokazala koliko se razumije i u ekonomiju i životna pitanja, sa svojim izjavama o pojeftinjenju struje za 113 posto ili produženju životnog vijeka za četiri godine za vrijeme vladavine SNSD.
-Skandalozno je da su za premijerku Cvijanović problemi u zdravstvu, penzije, natalitet ili životni standard, kao dio interpelacija, ‘gubljenje vremena’. Jasno nam je, i žao nam je zbog toga, da premijerka ne razumije sadržaj interpelacija, ali bi morala da pokaže minimum poštovanja prema javnosti RS-a koja očekuje odgovor na brojna pitanja – ukazuju iz PDP-a.
Dodaju da civilizovana, demokratska i narodna Vlada RS-a bi na pitanja iz jasnih i argumentovanih interpelacija odgovorila.
-Ukoliko ova Vlada, pak, odluči drugačije, poslovnik Narodne skupštine RS je ipak presudan – interpelacije će, bez obzira na premijerkine želje, biti na dnevnom redu Narodne skupštine RS-a – navodi se u saopćenju PDP-a.
Premijerka RS-a Željka Cvijanović tvrdi da opozicija ima pravo da podnosi interpelacije, ali i da vlast ima svoj stav o tom pitanju, koji se ne slaže s tvrdnjama SDS-a, PDP-a i NDP-a.
-Te njihove interpelacije u formalnom smislu pokazuju određene manjkavosti. Interpelacija nije materijal od nekoliko stotina stranica, s pitanjima i potpitanjima, a i materijali su im neažurni, netačni i puni tendencioznih konstatacija – rekla je prethodno Cvijanović novinarima u Banjoj Luci ističući da je Vlada o većini temam na kojima institiraju opozicionari već izvještavala javnost.
Predstvanici SDS-a, PDP-a i NDP-a su podnijeli nekoliko interpelacija, o lošem stanju u ekonomiji, zdravstvu i drugim oblastima u RS-u, ali su iz vladajuće većine najavili da neće podržati njihov zahtjev da se o tim temama raspravlja u Narodnoj skupštini.